takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

7 Aralık 2019 - 09:57:50 - 448 Okunma

KAR TANELERİ YERYÜZÜNE ULAŞIRKEN…

Mevsim yavaş yavaş üşüyor. Gökyüzünde bulutlar siyah ve gri renklerde gezinti yapıyor. Daha sert, daha dolu ve her an yeryüzüne yağmur ve kar tanelerini bırakacak gibi. Hızını artıran, sıcaklığını eksi hale getiren rüzgâr, tenlerimizi üşütüyor diye hazırlık yapıyorken kar yağmaya başladı.

Yazlık niyetiyle yaptırdığımız ve aralıklarla uğradığımız evlerde sobalarımız yanıyor. Yıllar sonra odun kesme, çıra ditme, tutuşturucu hazırlamak için çalışmalar yapıyorum. Keser, nacak (küçük balta) ve odunlar.

Yeryüzünden gökyüzüne, gökyüzünden yeryüzüne gülümsediğimiz günler geride kaldı. Rüzgârın vurduğu tenlerde gözlerde damlalar birikiyor. Toprak yağış beklerken çiftçiler yeni yıl mahsulleri ekmenin hazırlığı içindeler.

Aslında mevsime takılmadan, hava durumuna aldırmadan, günün ihtiyaçları için telaşa kapılmadan gülümseyebilsek huzur ve mutlu dakikalar aralıksız devam edecek diye düşünüyorum.

Yine düşünceleri altüst edecek anıların yenilendiği anlarda duygu yüklü saatlere ulaşıyor olmak. Her şey mevsimler ötesinde yoluna devam ediyor. Bütün öyküler kendinden bi haber ses alıp veriyor.

Öykü anlatımında özgünlüğü, kurgunun etkinliği, başroldeki oyuncunun yaşadığı olayların bağlantıları, inandırıcılığı, anlatımdaki dil uyumu yazarı sağlıklı bir şekilde hedefe ulaştırırken, hemen her şey anlatıma kilitleniyor. Bilgi ve birikim desteği de unutulmamalıdır.

Karakterlerin çevre ve hayatları ile uyumu, anlatımdaki kelime zenginliği, açık ve anlaşılır cümle yapısı, Türkçenin etkin kullanımı, hikâyenin isimle uyumu imla ve noktalama işaretlerinin doğru kullanılması okuyucuya ulaşmadan önce yapılacak atölye çalışmalarının ana konusu olduğunu biliyor olmak başarının anahtarlarındandır.

Doğduğu köye atmış yıl sonra ev yapmanın tatlı gülümseyişinde eşiyle, eş dost ve akrabalarını bekliyor olmak gecikmeli mutluluk olarak her güne mühür vuruyor. Her sabah tarlaya giden komşularının selamlarını almak, “uğurlar olsun, hayırlı işler” diyerek kısa muhabbet gün boyu varlığını sürdürüyor.

Her öğle üzeri yürüyüşe çıkıyorum. Köy konağının balkonunda oturanlarla selam alışverişi, bakkalın önünde oturanlara el sallayış, dayıoğluna “kolay gelsin” sohbeti, caminin önünde vakti bekleyenlerin yanına oturup, konuşmaları sessizce dinleyiş.

Günlük rutin gelişmeler, gün içinde birkaç kez tekrarlanır. Huzurlu ve mutlu saatlerin sonunda ev yapmaktaki geç kalışın hüznüne ulaşıyorum.

İnsanın hayata bağlanması, sevgiye ulaşması, dinlenmesi, huzur ve mutlu günlerle gülümsemesi geçte olsa ne güzel değil mi?

Köyde mütevazı günlerin bozkırın yalnız adamını rüzgâr serinliğiyle besleyişi diyelim.

                Sonra kendimizi Kelkit kıyısında söğüt ağaçlarının gölgesinde vakte bırakalım.

Vakti güneşe ulaştıran her katkıya el uzatıyorum. Güneş aydınlatıyor, ısıtıyor. Gece ve gündüzün sevgi eksenindeki yürüyüşünde yıldızlaşan gökyüzünden geceye ay gülümsüyor. Gündüze güneş.

Sevgi ışıkları donanımlı yıldızlardan bir yıldız, yüreği teslim alıp, can olan titreşimle kalp ritmini düzenliyor. Sevgi olduğu sürece hayat akışının normal olduğu söylenir ve bilinir.

Kar taneleri yeryüzüne ulaşırken, ne güzel adalet örneği veriyor. Milyonlarca kar tanesi yeryüzü yolculuğunda birbirlerine zarar vermeden toprağa ulaşıyorlar. Ne muhteşem değil mi? Birbirlerinde farklı yapıda ve uyum içinde birlikte yol yürümenin örneğini bize sunuyorlar.

Balkondan ellerimi uzatıyorum… Kar taneleri avuçlarımda eriyor…

"Osman Baş" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku