Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 440267 -0.62158%
Ethereum 31340 0.78875%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Kansızlık Kilo Yapar mı?

Kansızlık Kilo Yapar mı?

ABONE OL
28 Aralık 2022, 01:59:41

Kansızlık, kan hücrelerinin ya da kandaki hemoglobin maddesinin azalması nedeniyle ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Günümüzde bireylerde bu sorunun mevcut olup olmadığı, detaylı kan testleri ile anlaşılabilmektedir.

Kansızlık ile ilgili şüpheler ise diş etlerinin çekilmesi, gözlerde ak bölgesinde sararma gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Kandaki hemoglobin değerinin yetişkin bir bireyde 12 ila 14 arasında olması gerekir. Bu değerin altında kalan kişilerde, kansızlık sorunu mevcut demektir.

Kansızlık Nedenleri Nelerdir?

  • En yaygın görülme nedenleri ise beslenmede düzensizlik ve demir eksikliğidir.
  • Demir eksikliği, farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle çay ve kahve gibi kafein içeren içeceklerin çok yoğun bir biçimde tüketilmesi, kadınlarda regl dönemlerinde kanamaların çok yoğun olması, sigara kullanımı gibi faktörler sonucunda bu durum ortaya çıkmaktadır.
  • Lösemi nedeniyle de başlangıç aşamasında kansızlık görülebilir. Önlem alınmadığı takdirde, durum hayati risk haline gelebilir. Bu nedenle lösemi rahatsızlığında erken teşhisin çok büyük önemi bulunmaktadır.
  • Kansızlığın en yoğun görüldüğü dönemlerden bir tanesi de gebelik dönemidir. Kansızlık nedeniyle bebeğin gelişiminde ve annenin sağlığında çeşitli bozulmalar meydana gelebilir.
  • Akdeniz anemisi, kişide kronik kansızlık oluşmasına neden olabilir.

Kansızlık sorunun tedavi edilmesinde en önemli faktör, nedenin tespit edilmesidir. Şayet sorun dengesiz ve yetersiz beslenme ise, beslenme programı hazırlanıp sağlıklı beslenme sağlanarak bu durum ortadan kaldırılabilir. Kansızlıkta havanın temizliği son derece önemlidir, aynı zamanda C vitamini ve demir içeren besinlerin de beslenme programında yoğun olarak bulunması gerekmektedir.

Kansızlık Kilo Aldırır mı?

Kansızlık sorunu, genel olarak uzun vadede kişilerde kilo kaybına yol açmaktadır. Kan hücrelerinin yetersiz kalması ve iyi beslenememesi nedeniyle kansızlık, halsizlik ve yorgunluk gibi semptomların ortaya çıkmasına yol açar. Kişi gittikçe kilo kaybeder ve tedavi artık çok önemlidir.

Kansızlık nedeniyle doktor tarafından birçok ilaç kullanımı önerilir. Bu ilaçlar, vücutta demir depolarının dolmasını sağlayan ve vücuda zindelik kazandıran ilaçlardır. Bu ilaçlar aynı zamanda hızlı bir şekilde kilo alınmasına da neden olabilir. Esasında demir ilaçlarının kilo aldırmasının nedeni, genel olarak düzensiz kullanımdır. Demir eksikliğinin tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar iştah açıcı özelliklere sahip olduğu için bu ilaçların mümkünse, uyku öncesinde alınması ve aynı zamanda da beslenme düzenine çok dikkat edilmesi önerilmektedir. Aksi halde kilo almak kaçınılmaz olacaktır.

Doktor tarafından verilen kan ilaçları, yeni kan hücrelerinin oluşmasını sağlar ki bu durum sonucunda kilo artışı gözlemlenebilir. Bu nedenle ilaç kullanımının düzenli saat aralıklarında yapılması, bunun yanında düzenli beslenme programı oluşturulması son derece önemlidir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments