takip et takip et takip et
Gündem

22 Ağustos 2019 - 551 Okunma

KANSER HASTALARI ONKOLOJİ UZMANI BEKLİYOR

Tokat’ta onkoloji uzmanı yok; hastaların tedavi için başka şehirlere gitmek zorunda kalması hasta ve yakınlarının tepkisine neden oldu.

Tokat’ta kanser hastaları doktor sıkıntısı yaşıyor. Hastanede mevcut onkoloji uzmanının eğitim için yurt dışına gitmesi ile birlikte hastalar doktorsuz kaldı. Reçetesi yazılmış olan hastaların hepsinin tedavisi devam ediyor fakat yeni tanı alacak hastalara onkoloji uzmanı eksikliğinden dolayı yeni reçete yazılamıyor. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Merkez Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğünce onkoloji uzmanı ataması için ilgili makamlara gerekli talepler yapıldı.

HEKİMİN GELMESİ BEKLENİYOR

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Merkez Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Reçetesi yazılmış olan hastaların hepsinin tedavisi devam ediyor. Dışarıda ilacının tanısı konulmuş tedavisi başlamış hastaların kemoterapileri burada sürdürülüyor. Ayrıca Palyatif Bakım Hizmeti, Kemoterapi, Cerrahi Onkoloji, Radyasyon Onkoloji, Nükleer Tıp hizmeti devam ediyor. Onkoloji Polikliniğinin sürekli durdurulması gibi bir durum söz konusu olamaz, en yakın zamanda hekimin gelmesini bekliyoruz. Sadece yeni hastaların değerlendirilmesine yeni hekimimiz gelene kadar ara verildi. Bu hizmete en kısa sürede dönülecek” ifadelerine yer verildi.

İLGİLİ MAKAMLARA GEREKLİ TALEPLER YAPILDI

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Merkez Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle oldu: “Türkiye’nin iki tane kanser cerrahi uzmanı olan nadir üniversite hastanelerinden biriyiz. Kanser Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu ve Prof. Dr. İsmail Okan hastanemizde hizmet vermekte, bu her üniversiteye nasip olmayan bir şey. Bilindiği kadarıyla kanser cerrahi uzmanlığını Avrupa’da alan ilk ve tek Türk Doktor bizde. Biz bu konuda çok donanımlıyız fakat şu anda sıkıntımız Onkoloji Uzmanımızın olmaması. Mevcut onkoloji uzmanımız daha iyi donanıma sahip olmak için yurt dışına eğitime gitti, yerine onkoloji uzmanı atanması için ilgili makamlara gerekli talepler yapıldı. İl Sağlık Müdürlüğü de konu ile sürekli ilgileniyor.”

REÇETESİ YAZILAN HASTALARIN TEDAVİSİ DEVAM EDİYOR

“Onkoloji reçetelerini, kanser ilaçlarının bazılarını Onkoloji Doktoru yazabiliyor.  Bizim Onkoloji Uzmanımız olmadığı için bu ilaçları yazmakta sıkıntı yaşıyoruz ama reçetesi yazılmış, tedavi olacak hastaların tedavisini burada verebiliyoruz. Örneğin çevre illerde Onkoloji reçetesi yazılan hastaların biz burada tedavisini devam ettiririz. Kemoterapi hizmetimiz devam ediyor. Onkoloji Servisimiz hala açık Dahiliye Servisinde de kanser hastalarımız yatıyor. Sadece reçete yazmakta sıkıntı yaşıyoruz çünkü yetki onkoloji doktorunun. Onkoloji Uzmanının ne zaman geleceğine dair kesin bir tarih mevcut değil. Biz hastane olarak gerekli çabaları sarf ediyoruz ama tabi bizim elimizde olmayan sebeplerden dolayı Onkoloji Uzmanımız yok. Dahiliye bölümünde onkoloji hastalarının kontrol ve kemoterapileri devam etmekte.  Onkoloji Uzmanı talebimizi İl Sağlık müdürlüğü kanalıyla Sağlık Bakanlığına yapmaktayız.

ÜLKE GENELİNDE AYNI SORUN YAŞANIYOR

“Reçetesi yazılmış olan hastaların hepsinin tedavisi devam ediyor. Dışarıda ilacının tanısı konulmuş tedavisi başlamış hastaların kemoterapileri burada devam ediyor. Palyatif Bakım Hizmeti, Kemoterapi, Cerrahi Onkoloji, Radyasyon Onkoloji, Nükleer Tıp hizmeti devam ediyor. Onkoloji Polikliniğinin sürekli durdurulması gibi bir durum söz konusu olamaz, en yakın zamanda hekimin gelmesini bekliyoruz. Hastaların mağdur olmasını istemiyoruz. Bu hizmetin en kısa sürede devam ettirmek için Hastane Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte çaba harcıyoruz. Bu hizmete en kısa sürede dönülecek. Sadece yeni hastaların değerlendirilmesine yeni hekimimiz gelene kadar ara verildi. Geçici görevlendirmelerle hastalara hizmet sürdürülmeye çalışılıyor. Ülke genelinde aynı sorun yaşanıyor, onkoloji uzmanları yetiştikçe bu sıkıntılarda zamanla ortadan kalkacak.”

KEMOTERAPİ BÖLÜMÜNDE HİÇBİR PROBLEM YOK

Tedavi için çevre illere gitmekte güçlük çeken kanser hastaları duruma tepki gösterdi.

Akciğer kanseri hastası Mustafa Gürses’in refakatçisi Türkan Çakır, “Kemoterapi Bölümünde hiçbir problem yok. Muhteşem hatta diğer hastanelere göre kalite üstünde hiçbir sorun yok. Onkoloji Bölümünde bir onkoloji uzmanımız yok ve şuan tedavilerimiz yarım kaldı. Hastamız ne seviyede bilmiyoruz, hastalarımızı diğer şehirlere nasıl götüreceğiz? Hastam kemoterapi aldıktan sonra eve götürdüğümde yemeğini bile yediremiyorum o hasta nasıl başka bir hastaneye gitsin? Benim memleketimde bir hastane var, böyle bir bölüm var, her şeyi dört dörtlük ama neden doktoru yok?

Geçici doktor geliyor ama durmuyor gidiyor. Kemoterapi servisi mükemmel, evimizde hissediyoruz onkoloji doktorumuz yok, doktor istiyoruz” dedi.

HASTALAR ONKOLOJİ UZMANI BEKLİYOR 

Yüksel Çadırlıoğlu, “Kanser hastalarının durumu ağır, bu hastalar lavabosuna bile gidemiyor, uzak yolu nasıl gidecekler, bitkin oluyorlar. Bu insanlar nasıl gidecekler oralara. Bu bölümü açıp, doktor yok demek çok trajikomik bir olay” şeklinde konuştu.

Ablası kemoterapi gören Mesut Konyar,  “Şuanda kanser hastamız var, burada tedavi oluyor, onkoloji doktoru yok, sesimizi duysunlar. Yetkililere sesleniyorum doktor istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Hasta yakınları Nazife Güven ve Şenol Ayten de doktor istediklerini belirtti.


" KANSER HASTALARI ONKOLOJİ UZMANI BEKLİYOR konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere KANSER HASTALARI ONKOLOJİ UZMANI BEKLİYOR ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda KANSER HASTALARI ONKOLOJİ UZMANI BEKLİYOR ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku