takip et takip et takip et
Gündem

17 Eylül 2020 - 477 Okunma

KALE SURLARI YAZI TAHTASINA DÖNDÜ

Abone Ol

Tokat Kalesinde ‘Ceylan Yolu’ olarak bilinen gizli geçitteki kazı çalışmaları, kazı sırasında su çıkması sonucu aksamış ve çalışmalar durdurulmuştu. Tarihi Tokat Kalesi’nin manzarası şu haliyle görenleri üzüyor. Surlarına kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce sprey boyalarla yazılan yazılar, vatandaşların tepkisini topladı. Surların taş duvarlarına sprey boyayla yazılan yazılar tarihe zarar verirken, görüntü kirliliğine de neden oldu.

Tokat’ın simgelerinden biri olan Selçuklu ve Osmanlı döneminde savunma amaçlı kullanılan Tokat Kalesi’nin turizme kazandırılması amacıyla Tokat Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından çalışma başlatılmıştı. 2009 yılında restorasyon çalışmaları başlatılan, 2010 yılında bir bölümü tamamlandıktan sonra çalışma 2016 yılında tekrar başlatılmıştı. Pervane Hamamı’na indiği tahmin edilen ‘Ceylan Yolu’ olarak adlandırılan gizli geçidin yaklaşık 130’uncu metresinde su çıktı. Çıkan su nedeniyle gizli geçitte çalışmalar 2017 yılı sonlarına doğru sonlandırılmıştı. Üç yıllık bir kazı faaliyeti sonucunda yaklaşık 150 metrelik bir mesafe kat edilmiş, çalışmaların ilk yılı 80 metre, ikinci yıl 50 metre son olarak da 15-20 metre ve toplamda ise 150 metre mesafe kat edilmiş, özellikle 130 metreden itibaren su ile karşılaşılması sonucu çalışma durdurulmuştu.

PROJE HAZIR ÖDENEK BEKLENİYOR

2017 yılından sonra Tokat Kalesi’nde herhangi bir çalışma yapılmadı. Kalenin günümüzdeki durumu ise içler acısı. Özellikle sprey boyalar ile yapılan yazılamalar, ve çevredeki çöpler görenleri üzüyor. Tokat halkı birçok farklı proje ile gündeme gelen Tokat Kalesi’nin akibetini merak ediyor. Tokat Kalesi’nin turizme kazandırılması için projenin hazırlandığı ve ödenek beklendiği öğrenildi.

Surlara yazılan yazıların tarihi alanlara yakışmayan görüntüler olduğunu dile getiren vatandaşlar, “Tarihi eserlerimiz çok güzel ama şu hali içimizi acıtıyor. Ateş de yakıyorlar. Ne zaman kimin yaptığını görmüyoruz ama bir geliyoruz ya çizmişler ya yakmışlar ya da etrafı kirletmişler. Bu kadar önemli bir tarihi alanın bu hale gelmesi bizleri çok üzüyor.” ifadelerini kullandı.

Çalışmalar kapsamında, Selçuklu ve Osmanlı döneminde savunma amaçlı kullanılan kalenin burçları sağlamlaştırılarak, kale çevresinde kazı çalışmaları yapıldı. 3 arkeolog denetiminde yapılan çalışmalarda erzak küpleri, askeri barınak, gizli geçit ve 2 zindan bulunurken bu zindanlardan birinde, 1431-1476 yılları arasında yaşayan Eflak Beyliği prensi Kont Dracula’nın esir tutulduğu ileri sürülmüştü.


" KALE SURLARI YAZI TAHTASINA DÖNDÜ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere KALE SURLARI YAZI TAHTASINA DÖNDÜ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda KALE SURLARI YAZI TAHTASINA DÖNDÜ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku