takip et takip et takip et
Gündem

13 Ağustos 2020 - 286 Okunma

KAHVECİLER SORUNLARINA ÇARE BULUNMASINI İSTİYOR

Abone Ol

Tokat Kahveciler Esnaf Odası Başkanlığı tarafından pandemi döneminde esnafın yaşadığı sıkıntılar ve çözüm önerilerine yönelik basın açıklaması yapılacak.

Tokat Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Kemal Şimşek, Koronavirüs salgını sebebiyle esnafın yaşadığı sıkıntıları gündeme getiriyor.  Başkan Şimşek, esnafın yaşadığı sorunları dile getirmek için 13 Ağustos 2020 Perşembe günü (bugün) Saat:14.00 de il merkezi Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığı Gülbaharhatun Mah. GOP Bulvarı 13. Sokak NO:37 adresinde bulunan Konferans Salonunda, katılım sayısının fazla olması halinde ise yine Esnaf ve Sanatkarlar Birlik Başkanlığı Birlik Düğün Salonu (Üst katta) basın açıklaması yapacak.

TALEPLER İLETİLECEK

Tokat Kahveciler Esnaf Odası Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere Dünyada ve Ülkemizde COVİD-19 Virüsü nedeni ile Hükümetimizce alınan tedbirler neticesinde  iş yerlerimizden Kahvehaneler, Cafeler, İnternet cafeler ve playstation salonlarımız ve oyun salonlarımız gibi iş yerlerimizin faaliyetleri  16 Mart 2020 tarihinde içişleri Bakanlığımızın Genelgeleri doğrultusunda  geçici olarak durdurulmuştur ve yine  İçişler bakanlığımızın Genelgeleri ile Kahvehane Kıraathane Cafe Çay Bahçeleri 01.06.2020 tarihinde oyun oynatılmaması kaydı ile açılmış olup İnternet Cafe ve Playstation salonlarımız ise 01.07.2020 tarihinde faaliyetlerini sürdürebilmişlerdir. Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler Büfeciler Federasyonumuzun 05.08.2020 tarih ve 2020/186 sayılı Genelgeleri doğrultusunda 81 ilimizde ve Tokat’ta 13 Ağustos 2020 tarihinde Perşembe günü Saat:14,00 de basın açıklaması yapılacaktır. Basın açıklamamızda hiçbir taşkınlık olmayacak slogan atılmayacak ve gösteri yürüyüşü yapılamadan sessizce dağılacaktır tüm üyelerimiz. ” İfadelerine yer verildi.

ESNAF GÜNLÜK MASRAFLARINI DAHİ KARŞILAYAMIYOR

Açıklamanın devamı şöyle oldu: “Hepimize bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada yaşanan COVİD-19 salgını nedeniyle, virüsün halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak maksadıyla Hükümetimizce alınan tedbirler doğrultusunda 16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl Valiliğine göndermiş olduğu genelgesi ile kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, İnternet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetleri geçici olarak durdurulmuş, normalleşme adımları doğrultusunda da 1 Haziran 2020 tarihinde kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi, işyerlerimiz oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başlamış olup İnternet kafe ve playstation salonları ise 01.07.2020 tarihinde faaliyete geçti.

            İnsan sağlığı konusunda Hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımız da açıkça belirtmek isteriz.

            Kahvehanelerimiz yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelmektedir. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı vb. oyun oynamak için iş yerlerimize gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, SGK primlerimiz, elektrik, su, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup, mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır. Kahvehanelerimizde oyun olmadığı için çay satışlarımız yok denecek kadar azalmış ayrıca kahvehane ve çay ocağı işletmelerimiz kayıtsız ve çay satışı  belgeleri olmadan faaliyetleri dışında bulunanlarda vardır. Bu da haksız rekabete yol açmaktadır.

            Anayasamızın 173. Maddesine göre Devlet, Esnaf ve Sanatkarları koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür. Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin yevmiyesini dahi ödeyemez ve nerdeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir.

Devletimizden talebimiz;

COVİD-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir.

1-) Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılması,

2-) Esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi,

3-) Birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz, faturalarının yılsonuna kadar ertelenmesi

4-) Esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin Devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz.

            Kahvehanelerimizde hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir. Bu konuda esnafımıza tüm önlemler alınmıştır ve alınmaya da devam edilmektedir. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde Devletimizde öngörülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak alacağımızı da ayrıca belirtmek isteriz.

            Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı, bilardo vb. oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz.

            Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi,  yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, İlgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz.”


" KAHVECİLER SORUNLARINA ÇARE BULUNMASINI İSTİYOR konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere KAHVECİLER SORUNLARINA ÇARE BULUNMASINI İSTİYOR ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda KAHVECİLER SORUNLARINA ÇARE BULUNMASINI İSTİYOR ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku