takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

10 Mart 2020 - 10:16:07 - 421 Okunma

KADINLARA OLUMLU GÜNLER

Dünyanın hakimi olan insanlar, kadın ve erkek olarak ikiye ayrılır. Ayrılır demek yanlış, bir ünitedir. Birbirini tamamlayan; hulus, nedim bir topluluktur.

                Kadınlar için bir gün değil, her gün kadınların olmalı. Kadın ailenin en önemli varlığıdır. Ailede ki yaşamında hep ön planda tutulup, değer verilmeli. Çocuklarımız daha çok anneleriyle beraberdir. Onların yetişmesindeki görevini tam yerine getirebilmesi için kültürlü olmalı. Kadın okumaz diyen cahil vatandaş, yanlış düşünüyor demektir. Ailede kadın içişleri, erkek dışişleri bakanıdır. Aile kararları beraber verilir. Kararlarda adaletli olmazsa, hoşgörü ve sevgi işe yaramaz. Birbirlerini anlamak sevginin artmasını sağlar. Ailede birlik. Sevgi, saygı, hoşgörü; acı ve tatlı anları birlikte karşılamak aileyi olumlu kılar. Naci KASIM ”Mutluluğu dört duvar içinde bulanlar, mutluluğun son mertebesine erişirler” diyor.

                Yıllarca kadın geri planda bırakılmış. Bağnaz, acuze davranılmış. Erkekler yemek yerken, onlar elpençe beklemiş. Yemek – içmek, evin temizliği, hayvanların bakımı, ürünlerin değerlendirilmesi, hep kadının işiydi. Evdeki iş bitince eşinin yardımına koşardı. Sohbet ederken bile, giyim-kuşam için iğ, kirmenle ip eğirirdi. Çorap örerdi. Bir dakika dinlenemezdi.

                Atamız, Cumhuriyetle kimsenin düşünemeyeceği haklar getirdi kadına. Resmi nikah, seçme-seçilme hakkı, giyim kuşamda yenilikler…, birçok Avrupa ülkelerinde olmayan haklar. Çağdaş yaşama kavuşturdu. Bugün kadını geriye götürmeye çalışıyorlar. Dini imanı rant olan kişilerden kadını kurtarmalıyız. Kadınlarımız, atamıza minnet borçludur.

                Kadınlarımızı, Kur’an ve peygamberin hadisleri dışında yönlendiren kişilerden kurtarmalıyız. Buda din adamlarımızın görevi. Eşiyle yanyana olması gereken kadını, geriye atmaya çalışıyorlar. Hacda Suudi ve İranlı kadınlar dışındaki Müslüman kadınlar, dini görevlerini, dinin evrinde yapıyorlar. Yeni parlayan ateş üfleyince söner, alevlendikten sonra üfleyince parlar. Parlamadan tedbir alınmalı.

                Her kadın annedir. Varlığımızın, varlığıdır. Onu nasıl harlayıp, insancıl davranışların dışına atarız. “Cennet annelerin ayağı altındadır” sözünü nasıl unuturuz. Annemiz bizi anlamıyorsa, onun seviyesine inerek kendimizi anlatmalıyız. Öfkelenmeden, onu üzmeden, onu günümüze getirmeliyiz. Annemize sevgi bir gün değil, bir ömürdür. Dilin söylediğini yüzonaylamalı. Anne-baba olarak çocuklarımıza sevgi dolu bir dünya verelim ki onlarda sevgi dolu bir yuva kursunlar.

                Gelelim kadına şiddete. Yaşamınızı beraber sürdürmeye karar verip ant içtiniz. Canciğer oldunuz. Arkadaş oldunuz. İnsan en yakınının hayatını nasıl zehir eder? Yaşamına nasıl son verir? Her ne sebepten olursa olsun, aşkın ve arkadaşlığın bitmişse, anlaşarak ayrılırsın. At izi, it izine: sapla saman birbirine karışmadan ayrılırsın. Gerçekleri hoş karşılamak gerekir. Gına getiren savunmalara gitmeden, ağırbaşlılıkla mesele halledilmeli. Ahde vefa gösterip, nedamet duymadan meseleye ulaşılmalı. O seni istemiyorsa, senin onu istemen anlamsızlıktır. Sevgisiz ve arkadaşlık olmadan yaşam sürmez. Onu öldürmekle, kendi yaşamınıda bitiriyorsun.

                Aklımızı kullanamıyorsak, normal değiliz demektir.

Saygılarımla

07.03.2020

"Mehmet Tapar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku