takip et takip et takip et
Gündem

26 Kasım 2019 - 549 Okunma

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE TURUNCU ÇİZGİ

AK Parti Tokat İl Kadın Kolları Başkanlığı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Uluslararası Dayanışma Günü etkinliği düzenledi. Etkinlikte, turuncu renkte pankart ve dövizler taşıyan kadınlar, kadına karşı şiddete dikkat çekti. Kadın Kolları Başkanı Havva Sabuncuoğlu, "Her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz.  Aynı duyarlılığa sahip toplumumuzun tüm bireylerini de turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz." dedi.

81 ilde olduğu gibi Tokat’ta da, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Havva Sabuncuoğlu ve beraberindeki kadınlar ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Uluslararası Dayanışma Günü’ nedeniyle basın açıklaması yaptı. Cumhuriyet Meydanında Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ve Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun da katıldığı etkinlikte, turuncu renkte pankart ve dövizler taşıyan kadınlar, kadına karşı şiddete dikkat çekti.

Basın açıklamasını okuyan AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Havva Sabuncuoğlu, “Bizler AK Parti’nin 5 milyona yaklaşmış kadın üyesi adına, genel geçer cümleleri kurmak ve ‘dostlar alışverişte gözüksün’ misali buluşmalar için toplanmadık. Dünyada ‘Kadın’ ve ‘Şiddet’ kelimelerini kullanarak oluşturulmuş cümleler ile, ülkemizde ya da yurtdışında siyasi istismar yapanlar gibi üstünlük taslamak için de toplanmadık. Sadece kendi rahatlığını ve konforunu düşünüp, her fırsatta sahte gözyaşları dökenler gibi olmak için de burada değiliz. 17 yılı aşkın iktidarımızda, her daim ortaya koyduğumuz samimiyet ve sorumluluk bilincimizle bu derinden kanayan yaraya derman olmaya çalıştık.” dedi.

“Bugün öncelikle herkesi genel geçer açıklamalar yapmak yerine samimiyete davet ediyoruz.” Diyen Sabuncuoğlu, şöyle devam etti: “Yaşanan acıların, ilkelliklerin, cehaletin yurdumuzda ve dünyanın her yerinde son bulması için kadınlar ve erkekler olarak, hep birlikte gerçek anlamda bir dayanışmaya davet ediyoruz. Laf ola beri gele türden açıklamalardan bıktık. Bir annenin, bir genç kızın ya da sadece bir insan olarak, yaşama savaşı veren mazlum bir kadının, köşesinde Allah’a yakarırken, bir başkasından yardım dahi alamadan can vermesi hiçbir siyasete malzeme yapılamaz. Söz konusu bir insanın yaşamı olduğunda, siyaset dahil her şey ayaklarımızın altındadır. Biz AK Parti’li kadınlar olarak önce insanız, sonra kadınız.  Dünyadaki hiçbir kazanım, güç veya makam bir kadının yaşam hakkından daha değerli olamaz.  Bugün gerçekten bir dayanışma günü ise, başta HDP Diyarbakır İl başkanlığı önünde yavrularına kavuşma acısıyla gözyaşı döken analarımızın haykırışlarına kulak verilmelidir. Her türlü terör örgütü lanetlenerek, annelerimizin taleplerinin karşılanması için dürüstçe somut adımların atılmalıdır. Bugün kadına şiddet konusunda dayanışma mesajı verilecekse, öncelikli olarak bir grup başkan vekili, partisinden olmayan kadın grup başkan vekiline haddini bildirme hadsizliği gösterdiğinde, bizzat kendi partisinin binlerce kadın üyesi tepki vermelidir. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, yeryüzünde sözde gelişmiş topluluklar kendi ülkelerindeki İslamofobya örneklerine, inanç ve yaşam özgürlüklerine ilişkin saldırılara karşı durmalıdır. Şiddetin dini, inancı, kültürü veya milliyeti olmaz. Katliam her yerde katliamdır, kimse savunamaz ve sonuna kadar da katiller ile mücadele şarttır. AK Kadınlar, olarak bizler ilk günkü hassasiyetimiz ve titizlikle, bu konuda tavizsiz duruşumuzu göstermeye devam edeceğiz. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz.  Aynı duyarlılığa sahip toplumumuzun tüm bireylerini de turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz.”

MUSTAFA ARSLAN: KADINLARIMIZIN YANINDAYIZ

Kadınlara destek için basın açıklamasına katılan Tokat Milletvekili Mustafa Aslan, “Bizde kadına şiddette uluslar arası mücadele gününde kadınlarımızın yanındayız. Kadınlar bizim baş tacımız. Bizim kültürümüzde, inancımızda örf ve adetlerimizde kadınların yeri başka. Kadına şiddeti hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. İnsana şiddeti, bir canlıya şiddeti kabul etmiyoruz. Kadına şiddet konusunda topumda gittikçe hassaslaşan bir durum söz konusu. Gerçekten kadınlarımızın şiddete maruz kalmaması için biz hükümet olarak da her türlü yasal düzenlemeyi yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Kadınlarımızın toplumda hak ettiği en iyi yerde bulunmaları için,en iyi şekilde temsil edilmeleri için hükümet olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Türkiye’de ilk baş örtülü grup başkan vekili Tokat milletvekilimiz Özlem Zengin Hanım. Geçen hafta mecliste bir hadise meydana geldi. 17 yıldır bu millet aziz Türk milleti onlara haddini bildiriyor sandıkta ama onlar hala bize had bildirmeye kalkıyorlar. Ama bunda da başarısız olurlar. Türk milleti, Tokatlılar Özlem Hanımı da sahiplendi, Özlem Hanımın zihniyetini de sahiplendi. Gerçekten çok üzücü bir hadise yaşadık. Bir daha bu tür şeylerin yaşanmasını istemiyoruz. İnsanlara, kadınlara fiziksel şiddet, manevi şiddet hiçbir baskı yapılmasını istemiyoruz.Herkes ülkemizde özgür ve hür bir şekilde yaşasın.” diye konuştu.

“SAYGI ÇERÇEVESİNDE YAŞANILAN BİR DÜNYA DİLİYORUM”

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu da, “Cennet annelerin ayaklarının altındadır” diyen bir dinin mensubu olarak kadının hem toplumumuzda hem dinimizde ne kadar önemli olduğunu ifade etmeye gerek yok. Bu dünyada birlikte yaşıyoruz ve birbirimize saygı duyarken bir taraftan da asla ama asla birbirimize olan çizgimizi de aşmamız gerekiyor. Bu noktada özellikle son zamanlarda kadınlara karşı oluşan olaylar bizi de üzmekte. Kadına şiddet inanıyorum ki son bulur. Bu sadece AK Parti olarak bizim değil herkesin görevi. Geçtiğimiz hafta yaşanan olayda hepimiz üzüldük.Bir hanımefendiye, bir kadın milletvekiline, bir grup başkan vekiline yönelik belki başka şeylerde var. Başörtülü olması bilmiyorum bir etken mi ama sonuçta bizi son derece üzdü. Ama gerekli cevabı mecliste verildi hem halkımız verdi. Kadına şiddetin artık son bulması lazım. İnsanlık açısından saygı çerçevesinde yaşadığımız bir dünya diliyorum.” ifadelerini kullandı.


" KADINA YÖNELİK ŞİDDETE TURUNCU ÇİZGİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere KADINA YÖNELİK ŞİDDETE TURUNCU ÇİZGİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda KADINA YÖNELİK ŞİDDETE TURUNCU ÇİZGİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku