takip et takip et takip et
Gündem

6 Ağustos 2020 - 349 Okunma

KADINA VE HAYVANA ŞİDDETE HAYIR

Abone Ol

Tokat’ta ‘kadına ve hayvana şiddete hayır’ duyarlılığı

Tokat’ta tarihi Taşhan ve Yeşilırmak kenarında hizmet veren çay bahçesi işletmelerince kadına ve hayvana şiddete karşı farkındalık oluşturmak için tüm erkek garsonların giysilerinin arkasına “Kadına Şiddete Hayır”,”Hayvana şiddete hayır” yazısı yazdırıldı.

Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri konusu hemen her gün bir ya da birden fazla haberle gündeme gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda çeşitli projeler, eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları ya da çeşitli yasal düzenlemeler ile önemli yol alınsa da çeşitli nedenlerle kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin önüne geçilemiyor. Öte yandan toplumda da kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık oluşturmak için çeşitli sosyal etkinlikler yapılıyor. Tokat’ta tarihi Taşhan ve Yeşilırmak kenarında hizmet veren çay bahçesi işletmelerince kadına ve hayvana şiddete karşı farkındalık oluşturmak için tüm erkek garsonların giysilerinin arkasına “Kadına Şiddete Hayır”,”Hayvana şiddete hayır” yazısı yazdırıldı. Müşterilerine bu şekilde hizmet veren garsonları gören vatandaşlar da işletmenin yapmış olduğu farkındalıktan memnun.

Şiddetin her türlüsüne ‘hayır’ dediklerini vurgulayan işletme sahiplerinden Serdar Aybek, kadına şiddetin ciddi bir medeniyet suçu olduğunu söyledi. Aybek, “Bir sosyal sorumluluk projesi altında farkındalık yaratalım dedik. Bunu sadece biz bilmeyelim ve de bilinçlendirelim istedik. Personellerimiz zaten tişört giyiyorlar. Bu tişörtlerin arkasına ‘kadına şiddete hayır’, ‘hayvana şiddete hayır’ adı altında yazılar yazdık. Yani sadece biz bilmeyelim bunu gelen müşterilerimiz de görsün, yoldan geçen vatandaşta görsün herkesi bilinçlendirmeye yönelik bir harekette bulunalım dedik.” ifadelerini kullandı.

Uygulamaya ilişkin müşterilerden olumlu tepkiler aldıklarını belirten Serdar Aybek, “Garson arkadaşlara da bu projemizi söylediğimde olumlu bir dönüş oldu. Çok iyi olduğunu söylediler. Onlar da sevindi. ‘Güzel bir proje, zevkle giyeriz’ dediler. Kadın çiçektir koklamasını bilene, şiddete hayır diyoruz.” dedi.

“KENDİ HAYATIMIZDA BİLİNCİNE VARMALIYIZ”

            Tarihi Taşhan çay bahçesinde fikrini aldığımız bir vatandaş ise, “Kadına, hayvana ve insana yönelik uygulanan şiddete her birey gibi bende karşıyım. Sadece kadın olarak değil ruhu kalbi olan her canlıya uygulanan şiddet bir suçtur. Günümüzde kadına yönelik şiddetin yaygın olarak görülmesi sonucunda farkındalık çalışmalarının yapılmasını görmek bizi mutlu ediyor. Taşhan’daki farkındalık çalışması da bu yönden çok önemlidir. Fakat unutulmamalı ki bir tişört giyerek, sosyal medyada bir fotoğraf paylaşarak şiddetin önüne geçemiyoruz. İlk önce kendi hayatımızda bunun bilincine varmalı ve çevremizdeki bilmeyen insanları da bilinçlendirmeliyiz. Eminim her birey kendi hayatında daha saygılı davranışlar sergilerse adalette eşitlikte yerini bulur. Şiddete uğrayan bütün canlıların yanındayız, asla yalnız yürümeyecekler.”

HAYVANLARA ŞİDDETE HAYIR

Öte yandan işletmelerde hayvanlara uygulanan şiddete karşı farkındalık oluşturmak için ‘kadına şiddete hayır’ yazısının yanında tişörtlere ‘hayvanlara şiddete hayır’ yazısı da yazıldı.


" KADINA VE HAYVANA ŞİDDETE HAYIR konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere KADINA VE HAYVANA ŞİDDETE HAYIR ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda KADINA VE HAYVANA ŞİDDETE HAYIR ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku