takip et takip et takip et
Sağlık

9 Kasım 2019 - 71 Okunma

KADIN SAĞLIĞI KONUSUNDAKİ DUYARLILIĞIN ARTTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Abone Ol

Tokat Valiliği koordinesinde İl ve İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından yürütülecek olan Sağlıklı Kadınlar Sağlıklı Nesiller projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında düzenlenen programa Vali Dr. Ozan Balcı ve eşi Sonay Balcı, Artova Kaymakamı Mustafa Karali, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sümbül, ilçe sağlık müdürleri ve eşleri, aile hekimleri, sağlık camiası ve protokol mensupları katıldı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sümbül ve Halk Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Nilay Elibol proje ile ilgili bilgi verdi.

“AİLEDE KADINLARIN İYİ YETİŞTİRİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Vali Dr. Ozan Balcı, Sağlıklı Kadınlar Sağlıklı Nesiller Projesi tanıtım toplantısında ailede kadınların iyi yetiştirilmesinin çok önemli olduğunu belirterek, proje ile kadın sağlığı konusunda duyarlılığın arttırılıp,  kadın sağlığı okuryazarlığının geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Sadece Tokat merkezde değil, ilçe ve köylerde de uygulanacak proje ile kadınlara sağlık konusunda düzenli ilaç kullanımından tütünün zararlarına, tarama testlerinden sağlıklı çocuk yetiştirmeye kadar birçok konuda eğitim verileceğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Kadın sağlıklı olunca hem eşini, hem çocuklarını eğitiyor. Ailede kadınların iyi yetiştirilmesi çok önemli. Çocukları başarılı olan ailelere baktığımızda annenin ilgili olmasından kaynaklanıyor. Hedefimiz kadın sağlığı konusundaki duyarlılığı arttırmak. Kadın sağlığı okuryazarlığını geliştirmek. Toplumun temeli aile. Ailenin temeli de annedir. Anne ailenin çatısıdır. Hanımları çok önemsiyorum. Kadınlarımız değer üreten varlıklar olduğu için kadınlarımıza daha çok değer üretmemiz lazım. Kadınlarımız çok fedakar, çok çalışkan ve Türk toplumunun dinamizmini teşkil ediyorlar. Kadının gücü Tokat’ın gücü, kadının gücü Türkiye’nin gücü. Kadınların zekasından, aklından, yeteneklerinden daha çok yararlanmamız lazım. Kadınlara kıymet vermeden toplumun ilerlemesi mümkün değil. Tokat’ta da bu konuda belli bir yetenek ve kültür var.” dedi.

Projenin tüm Tokat’a yayılacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Vali Dr. Ozan Balcı, ayrıca sağlık teşkilatında görev yapan ebeler, hemşireler ve doktorların çok fedakar bir meslek gurubunda yer aldığına dikkat çekerek, emekleri ve hizmetleri nedeniyle kendilerine teşekkür etti.

Proje ile kanser taramaları ve kanser farkındalığı, tütün ve tütün ürünleri ile mücadele, obezite ile mücadele, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin önemi, kadın üreme sağlığı, sağlıklı annelik ve anne sütünün önemi, akılcı ilaç kullanımı ve akılcı sağlık bilgisi edinme yöntemleri hakkında Tokat’taki 15-70 yaş arası kadın nüfusuna ulaşarak tüm kadınlara güvenilir sağlık bilgisine erişim kaynakları  anlatılarak, sağlık okur yazarlığının arttırılması sağlanacak.


" KADIN SAĞLIĞI KONUSUNDAKİ DUYARLILIĞIN ARTTIRILMASI HEDEFLENİYOR konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere KADIN SAĞLIĞI KONUSUNDAKİ DUYARLILIĞIN ARTTIRILMASI HEDEFLENİYOR ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda KADIN SAĞLIĞI KONUSUNDAKİ DUYARLILIĞIN ARTTIRILMASI HEDEFLENİYOR ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku