takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

2 Ağustos 2019 - 11:24:21 - 15 Okunma

Kabe’ye Genç ve Diri Gelmek Gerekir

Hac ibadeti yaklaşık 15 ile 40 gün arasında süren bir ibadettir. İnsan ömründe genellikle bir kere yapabildiği bu ibadetle geçirdiği sürenin dolu dolu geçirilmesi, eksiklik bırakılmaması gerekir. 
Hac, sadece duygusal bir ibadet olmayıp aynı zamanda bedensel bir ibadettir. Bir daha gelinemeyecek, tekrarı neredeyse mümkün olmayan bu ibadeti dolu dolu yaşamak gerekiyor. 
Haçta fiziksel etkinlikle ruhsal etkinlik genelde birlikte yaşanır. Bol miktarda tavaf, yeterince umre (sa’y+tavaf), Arafat, ziyaret yerleri, otel-Kabe arası yolun katedilmesi bedenen yapılacak ibadet ya da etkinliklerdir. Bunları yerine getiremeyen ya da getirmede çok zorlanan insanların bir tarafı yarım kalıyor, keşkeler yüzlerinden belli oluyor. Başkasına yük olarak bunları yerine getirenler de bu hallerine üzülüyorlar. Yardımcı olanın sevabı yüksek ama eziyeti de çok fazla. Tüm bu ibadetleri zevk alarak ve farkında olarak yapabilmek için sağlıklı bir beden, iyi işleyen bir ayak sistemi ve az çok yapacaklarınla ilgili bilgi sahibi olunması gerekiyor. Ya genç ya da sağlam bir bedene sahip olacaksın. Aksi durumda haccı otelde, otelin holünde ve mescidinde geçirmek zorunda kalıyorsun. Bu yüzden bedenen yapılan ibadetlere katılabilmek, ibadetleri tam yapanlara imrenmemek için hacca erken yaşta, dinamik bir bedenle gelmek gerekiyor. 
Bir başka pencereden bakacak olursak; Hacdan sonra yeterince yaşamak ister insan. Şöyle ki: 60-70 yaşından sonra genelde araba kullanma becerileri neredeyse sıfırlanıyor. 60-70 yaşlarında hız ortalaması 300 km/saat olan bir araba alındığında bu ne o hızda kullanılır ne de 15-20 yIl gibi bir süre kullanılabilir. Böyle bir arabadan istifade etmemiz çok zordur. Hacı olduktan sonra onunla farkında olarak ve bedenimiz de müsait bir şekilde uzun süre yaşamak hiç de fena olmaz. Ömrümüzün büyük bir kısmı hacı olarak devam ettiğinde anlamlı olur ve zevk alırız. Yani hacdan sonra hacı kimliğiyle, farkında olarak yaşamış oluruz. 

Bu topraklar insanı eğitiyor (farkında olanlar için), disiplinine ediyor, yaratıcısını tanıtıyor. Kendisine çeki düzen verdiriyor. Allah’ın evinde ev sahibine verilen söz tutuluyor. Bu söz ne kadar erken verilirse yaşam kalitesi hem ferdi hem de toplumsal olarak yüksek oluyor, maddi ve manevi kazanç da çok oluyor.
Evet, tüm bunlar için erken ve sağlıklı bir şekilde hac yapmak gerekiyor. Bir an önce Diyanet İşleri Başkanlığına başvurup yazılmak gerekiyor. Bundan sonra ortalama on yıl beklenileceği göz önüne alınırsa ertelenen her gün geç kalınmış gündür. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

"İsmet Yalçınkaya" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku