takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

16 Ağustos 2019 - 09:55:01 - 40 Okunma

Kabe’de Az Uyumak Gerek

Az uyku, az konuşma, az yemek gibi dinimizde azların önemi çok büyüktür. Bunlar hacda çok daha önemlidir. Özellikle az uyuyup artırılan zamanın ibadetle, zikirle be düşünceyle doldurulması çok önemlidir. Dönünce ne kadar az keşkemiz olursa haccımız da o derece mebrur bir hac olmuş olur. Ben buna elimden geldiğince riayet etmeye çalışıyorum.
Memlekette ortalama günlük uyku sürem 4/5 saattir. Bu ortalamayı her zaman tuttururum. Biraz yorucu oluyor. Çoğu zaman istediği anda uyuyabilenlere imrenmişim, ah keşke onlar gibi şöyle bir gündüz uykusu uyuyabilseydim demişimdir. Bir de düşündüğümde, böyle uykucu biri olsaydım acaba maddi ve manevi bir birikimim olur muydu, bu kadar okuyup yazabilir, dünyanın az da olsa farkına varabilir miydim, diye düşünmüşümdür.
Çok uyku bir hastalıktır, çok az uyku da insanı hasta eder. Azı karar, çoğu zarar olan ve zamanında gerçekleştirilen uykunun zihin üzerinde olumlu etkileri vardır. Aynı şekilde zaman, geri gelmesi mümkün olmayan bir nimettir. Bunu bildiğim için az uyur, araştırmak için kendime daha çok zaman ayırırım. Bu özelliğimi hacda da devam ettiriyorum.
Kabe’ye gelirken kendime üç hedef koymuştum. Bunlar; bir hatim yapmak ve arefe gününe yetiştirerek dualatmak, Her gün ortalama bir tavaf yapmak ve her gün bir günlük kaza namazı kılmak, yapabilirsem 6-7 umar yapmak ve varsa yanlış alışkanlıkları terketmek. Bu gün bayramın birinci günü, on tavaf, 3 umre yaptım, kaza namazı kıldım ve hatmi arefe gününe yetiştirdim. İnşallah diğerlerini de gerçekleştireceğim. Bir de nasip olursa Peygamberimizin hayatını da kısaca Medine’ye gitmeden okumaya çalışacağım. Bütün bunların yanında günde bir saatlik zamanımı da günlük ya da hacla ilgili düşüncelerimi yazıp gazetede seri halinde yayınlattırıyorum.
Bütün bunları herkesin kullandığı ve Allah’ın herkese eşit olarak verdiği 24 saatlik zaman dilimi içerisinde yapmak zorundayım. Bunun için de 24 saatten çalmalıyım! Bu hırsızlığı da uykudan, boş konuşmalardan yapmalıyım ve ikisinin başına acımadan çöküyorum!
Kimisine zaman yetmez, kimisi de zamanı nasıl harcayacağını kara kara düşünür. Oysa zaman herkes için aynı geçiyor, birileri güzel değerlendiriyor, kimilerine ise verilen bu nimet işkence geliyor. Zamanı işkence şeklinde geçirenler hiçbir uğraşı olmayan insanlardır ve kendilerine bu nimeti verenin karşılığını isteyeceğini, hesabını soracağını bilmek durumundayız.
Okumak, yazmak, iyilik yapmak gibi güzel bir hobisi olmayanlar ya gereksiz işlerle zaman geçirir (kahve alışkanlığı, aşırı tv izleme…) ya da stresle zaman geçirir. Oysa güzel alışkanlıkları olanlar zamanın nasıl geçtiğini hiç anlamaz, farkında olmaz. Bende bu durum mevcut ve Kabe’de zamanın nasıl geçtiğini hiç anlamıyorum.
Dolayısıyla Kabe’de zaman öldürmek haccı öldürmek demektir. Haccın mebrur olmasını istiyorsan anacın belli olacak ve birşeyleri gerçekleştirmek için hazırlıklı gelmek gerekir. Onun için de hacca gelirken değil hac kuran çıktığında hazırlığa başlamak şart oluyor.

"İsmet Yalçınkaya" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku