Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.189,70 0,19%
Çeyrek Altın 1.991,00 0,15%
Bitcoin 537118 0.04172%
Ethereum 34341 2.33678%
Yarım Altın 3.983,00 0,18%
Tam Altın 7.929,57 -0,66%
İZOLE KİŞİLERİ ‘MAHALLE TİMLERİ’ DENETLEYECEK

İZOLE KİŞİLERİ ‘MAHALLE TİMLERİ’ DENETLEYECEK

ABONE OL
01 Eylül 2020, 11:56:25

Tüm dünyada olduğu gibi Tokat’ta da etkisini artırarak devam eden pandemi kapsamında izole kişilerin denetimi artık Tokat Valiliğince kurulan ‘Mahalle Timleri’ tarafından gerçekleştirilecek.

İç İşleri Bakanlığı öncülüğünde ‘Sağlık için Hepimiz İçin’ mottosuyla devam eden koronavirüsle mücadele kapsamında Mahalle Timleri Tokat’ta faaliyetlerine başlıyor. 14 gün boyunca filyasyona tabi tutulan vatandaşların denetimi Tokat Valiliği tarafından belirlenen Mahalle Timleri tarafından denetlenecek. Her gün rutin olarak gerçekleştirilen denetimlerin ardından evinde bulunmayan izole kişilere 3 bin 150 TL para cezası kesilecek. Konuya ilişkin Tokat İl Hıfzısıhha Kurulu Meclisi tarafından alınan karar Tokat Valiliği sitesinde duyuruldu. Kararda şu ifadelere yer verildi:

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 25.08.2020 tarihinde Saat 09:00 da Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Başkanlığında, “Koronavirüs (Covid-19) salgını hakkında İlimizin Genel Durumunu” görüşmek üzere Kurul Üyelerinin iştiraki ile toplanmıştır.

Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid19 salgınının, kamu düzeninin bir parçası olan kamu sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim

Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bugüne kadar birçok tedbir kararı alınmış ve uygulamaya geçirilmiştir.

Ülkemiz genelinde olduğu gibi İlimizde de son zamanlarda koronavirüs vaka sayılarında artışların görülmesi üzerine, salgını önleyici birtakım ek tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Bu kapsamda;

1. Valilik ve Kaymakamlıklar bünyesinde kurulan Salgın Denetim Merkezlerinin koordinesinde oluşturulan Mahalle Denetim Ekiplerince Covid-19 pozitif vakaların ve temaslıların günlük

ziyaret edilerek izolasyon kurallarına uyup uymadıkları yönünden denetlenmelerine,

2. Mahalle Denetim Ekiplerince ziyaret ve denetim esnasında vatandaşların kişisel haklarına riayet edilmesine, kesinlikle isimlerin deşifre edilmemesine, izolasyondaki vatandaşlardan izolasyona uymaları yönünde taahhütname alınmasına, bilgilendirme broşürlerinin verilmesine,

3. Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek başta denetimler olmak üzere, uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına;

4. Alınan kararın Gereği için Tüm İlçe Kaymakamlıklarına İlgili Kamu Kurum Kuruluşlarına ve meslek odalarına tebliğine, bilgi için Cumhuriyet Başsavcılığına ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Üyelerine gönderilmesine. Oy birliğiyle karar verilmiştir.”

kovid mahalle timleri
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments