takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

10 Ağustos 2019 - 10:33:04 - 47 Okunma

İZLENİMLERİM

63’ü su, diğerleri, KDV, çevre temizliği, evsel katı atık karşılığı yüz lirayı ödedikten sonra rahatlamak için ters şemsiyelerin altında aldım soluğu.

*Hava güneşli, rüzgâr tatlıydı. Selam verip bir kişinin yanına oturduktan sonra hem yanımdakiyle söyleşiyor, hem etrafa bakınıyorum. Engelli olduğu belli olan bir genç, kapalı ve tekerlekli büyükçe bir şemsiyeyi oyuncak gibi çekti. Uygun yere çektiğine kanaat getirince makaralı iplerin yardımıyla şemsiyesini açtı. Şöyle şemsiyesini bir kez daha denetleyip tezgâhının başına geçti. İşini öyle çabuk ve düzgün yapıyordu ki şiir gibi çalışması, bana haz verdi. Onunla beraber çalışmış, başarmış kadar rahatladım.

*Üç kadın yürüyor hızlı adımlarla birisi iki üç yaşlarında bir çocuğun elinden tutmuş kendi adımlarına uydurmak için koşturuyor. Sürüklüyor da denilebilinir. Bir ara çocuk kadının elinden kurtulup aykırı bir tarafa yönelince kadın yetişip çocuğun bileğinden bir kavradı bir silkeledi ki beynim sarsıldı. Arkadaşlarına yetiştiğinde çocuk hâlâ koşuyordu, büyüklerine ayak uydurmak için. Bu gurup da böyle çıktı görüntümüzden…

*Geçkince yaşlarıyla iki kadın geçti önümüzden. Özensiz giysileri şıpıdık terlikleriyle hemen komşuya kadar gitmek için evden çıkmış gibiydiler. Yan yana sakince yürürlerken biri diğerini gölgeliyordu. Gölgelenen hakkında bir görüş serdedilemez ama gölgeleyenin memeleri göbek hizasına kadar uzamış gibiydi. Kişinin özellikle dışarıya çıkan bir bayanın kendisini bu kadar kapıp koyuvermesini bayağı yadırgadım doğrusu.

*Elinde keskin baltası, sırtında beyaz kendir torbasıyla orta yaşlarda bir bey, araştıran gözlerle alanı boydan boya turlayıp geldiği gibi terk etmesi sahneyi. Acaba elindeki balta ve sırtındaki torbadaki malzemelerle kurban kesme pazarlığı yapacak birilerini mi arıyordu?

*Yanımızdaki kalabalık aileden gerekli tembihatı alan genç kızlığa yeni adım atan çocuklar, sekiz on adım atmamışlardı ki unutulan bir tembihi duyurmak için koşturan hanımın sesiyle durdurulup kısa bir fısıltıdan sonra yollarına devamla sahneyi terk etmeleri.

*Ters şemsiyelerin altında karşılıklı sıralanan banklarda sohbet eden ikililer, telefonuna dalmış yalnızlar. Boş bank kalmamış nerdeyse.

Bugün gözlerimle yaşadım. Yer altı çarşısının üstünde insan manzaralarına öyle dalmışım ki nerdeyse makbuz parasını bile unutmuşum.

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku