Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.217,00 0,05%
Çeyrek Altın 2.023,00 3,53%
Bitcoin 540311 4.50039%
Ethereum 34161 0.56303%
Yarım Altın 4.046,00 3,53%
Tam Altın 8.039,34 0,38%
İYİLİK PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR

İYİLİK PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR

ABONE OL
26 Haziran 2019, 09:50:34

İyilik, insanın gönlünü huzura ve mutluluğa  kavuşturur. Kötülük ise ,insanı  huzursuz ederek  karamsarlığa  sürükler ve  kaygılandırır.

            Sevdiği maldan yakınlarına, yetimlere ,yoksullara, yolda kalmışlara hasılı tüm ihtiyaç sahiplerine harcamaktır. Namaz kılıp zekat vermek, verilen söze sadık kalmaktır. Darlıkta, hastalıkta ve savaş zamanında sabretmek ; bollukta ve sağlıkta şükretmektir. İnsanın bu hayattaki en büyük kazancı, en değerli mirasıdır. Aynı zamanda  merhametli bir yüreğin sesine kulak verip yetime kardeş, yoksula sevinç  olmaktır. Mazluma evini, elini, gönlünü açmak,tabiatı korumak, bir karıncayı bile incitmemektir. Yaratılan her bir cana yaratıcısının hürmetine şefkatle davranmak; ekmeği, duayı, sevgiyi ve kederi paylaşmaktır.En güzel iyilik; sağ elin yaptığını sol elin bilmediği ve  gösteriş amacı  gütmeden  yapılan iyiliktir.

            İyi insan, Allah’ın rızasını her şeyden üstün tutar. İnsanların takdirine ümit bağlamadan kibir ve gurura kapılmadan, gösterişe kaçmadan iyilik peşinde koşar. Allah’ın ikramı olan merhamet duygusuyla hayra vesile olmanın yollarını arar. Allah’ın kendisine emanet  olarak verdiği nimetleri, yine O’nun rızası uğruna harcar.

            Bugün kötülük kıtaları  dolaşmakta, kötülüğe yatırım yapanlar insanlığa büyük acılar yaşatmakta; birçok insan baskı, şiddet ve zulme maruz kalmaktadır. Bilhassa çaresizlik içinde kıvranan, hapsedilen, göçe zorlanan kadınların ve çocukların hali yüreklerimizi parçalamaktadır. Oysaki kadınlar şefkat kanatlarını üzerimize gererek bizlere karşılıksız iyiliği öğreten annelerimizdir. Yuvamızda iyiliğin çoğalması, mutluluğun ve huzurun kök salması için emek veren eşlerimizdir. İki cihanda iyilik duamız olan gözümüzün nuru  evlatlarımızdır. Onları incitmek, onları merhametten ve adaletten mahrum bir dünyaya mahkum etmek, mağdur ve mazlum duruma düşürmek hem dini hem de insani bir vebaldir.

            İnsanın eliyle, diliyle, malıyla, tecrübesiyle yapabileceği her  iyilik  küçük de olsa değerli ve  bereketlidir. Yeter ki insan isteyerek ve kalpten  iyiliğe gönül versin ve iyilikten yana olsun! Kötülüklerin, savaşların, yoksulluğun, şiddetin karşısında durarak iyiliği yeryüzüne hakim  kılmak için çabalasın.

            Herkes bize karşı güler yüzlü olsun,  dürüst  ve samimi davransın, bizi sevsin bize saygı duysun istiyorsak bunları karşımızdaki insanlara ilk önce  biz göstermek zorundayız. Bu dünyada yaptığımız iyi ve güzel olan her şey ahirette karşımıza ödül olarak çıkacak, asla  boşa gitmeyecektir. Güzel söz söylemek, sokak hayvanları ve kuşlar için kapımızın önüne su koymak, ihtiyacı olanlara maddi yardımda bulunmak, bir fidan dikip onun büyüdüğünde insanların onun gölgesinden ve meyvesinden faydalanmasını sağlamak, gülümsemek ve selamlaşmak  insanı mutlu ve huzurlu kılan en önemli insani davranışlardır.

            Her gün bir iyilik yapmanız ümidiyle.

            24.06.2019

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments