takip et takip et takip et
Gündem

13 Mart 2020 - 255 Okunma

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 99. YILI KUTLANDI

Abone Ol

İstiklal Marşı’nın kabulünün 99. yıl dönümü Tokat’ta düzenlenen törenle kutlandı.

Tokat Valiliği öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde İstiklal Marşı’nın kabulünün 99’uncu yılı dolayısıyla Gaziosmanpaşa Lisesi konferans salonunda tören düzenlendi.  İstiklal Marşının kabulünün yıl dönümü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’ u anma programı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Mehmet Akif Ersoy ve tüm Şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşunu müteakiben İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi Müdürü Ramazan Atlı tarafından yapıldı. Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi 11-E sınıfı öğrencisi Göksu Türker ‘‘Çanakkale Şehitlerine” adlı şiiri okudu. Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi Öğretmeni Tuğba Özdemir tarafından hazırlanan ve Mehmet Akif Ersoy’u konu alan röportaj sunusunun izlenmesi sonrasında, Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi 11-C sınıfı öğrencisi Fevzi Seymen Arslan ile 12-B sınıfı öğrencisi Kader Karakoç tarafından Hey On Beşli Ağıtı-Birlik Şiiri seslendirildi. Akabinde Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi 12-D sınıfı öğrencisi Efsanur Durmuş ‘Dua’ adlı şiiri okudu.

“İSTİKLÂL MARŞI’NIN YAZILMA SÜRECİ”

            Anma programda İstiklâl Marşı’nın yazılma sürecini anlatan gösteri dikkat çekti. Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi Resim Öğretmeni Ali Er tarafından sahnelenen gösteri seyircilerden büyük alkış aldı. Lisenin Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Asuman Alaca “İstiklâl Marşının Kabul Sürecini anlatırken Müzik öğretmeni Ertan Şimşek yönetiminde Mehmet Akif Ersoy’un bestelenmiş şiirleri Ordunun Duası, Cenk Marşı (Ey Sürüden Arkaya Kalmış), Her Şehidin Arkasından Bir Türkü Söylenirmiş Annem, Gez Oğlum (Vatanına Göz Dikeni Ez Oğlum…), Çanakkale Türküleri koro halinde seslendirildi.

Koronun gösterileri sonrasında ödül töreni gerçekleştirildi. 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle tertiplenen ‘‘İstiklal Marşını Güzel Okuma’’ yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini sırasıyla İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Tokat İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Murat Kınay ve Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı verdi.

“MEHMET AKİF ERSOY ÜLKEMİZİN RUHUDUR”

            Anma programında konuşan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, programın düzenlenmesinde emeği geçen Gaziosmanpaşa Lisesi öğretmen ve öğrencilerine ve emeği geçenlere teşekkür ederken ayrıca kitap hediye edeceğini söyledi.  Vali Balcı, “Mehmet Akif Ersoy bizim kahramanlarımızdan biridir. Ulusal kahramanlarımızdan biridir. Ülkemizin ruhudur bir anlamda. Ben bu vesileyle yazdıkları, taşıdığı ruh dolayısıyla Mehmet Akif Ersoy olmak üzere devletimize, memleketimize, milletimize her anlamda hizmet eden büyüklerimizin aziz hatıralarının önünde saygıyla eğiliyorum. Onlara minnettarlığımızı, şükranlarımızı ifade etmek istiyorum. Dünyada köklü bir değişim ve dönüşüm var. Şartlar değişir, zamanın ruhu değişir. Mehmet Akif’in dediği de o Asımın nesli diye ifade eder ya Asımın nesli şu demek; zamanın ruhunu okuyan insanlardır. Bugün ki zamanın ruhunu aklını kullanan, kalbini kullanan, bilime, kültüre, sanata meraklı insanlar olabilmek, kendi kültürü ve değeriyle gurur duyabilmek. Ancak dünyayı da algılayabilecek birikime sahip olabilmek”  diye konuştu.

            Gençlere ‘Kendinizi iyi hazırlayın. Sıkı çalışın” diye nasihatte bulunan Vali Balcı büyük hayaller kurmak gerektiğini ve gerçekleştirirken çalışkan olmanın önemine değindi.

            Program öğrenciler ve anma programına katılanların günün anısına hatıra fotoğrafı çekinmesi ile sona erdi.


" İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 99. YILI KUTLANDI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 99. YILI KUTLANDI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 99. YILI KUTLANDI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku