takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

1 Haziran 2020 - 14:13:34 - 536 Okunma

İSTENİRSE SİGARA BIRAKILIR.

Sigara doğuştan gelen bir alışkanlık değildir. Sonradan görsel ve çevrenin etkisi, özentisiyle başlayan davranış alışkanlık biçimidir. Sigaraya başlamak kolay, ayrılmak oldukça zordur. Büyüklerimiz derler ki; “sigaranın parasını el, dumanını yel alır.” Derdi sorunu da sana kalır.

Yıl 1987-88 Oğul beyi mahallesinin kalın taşlarla döşenmiş, bayır yolda yürümek oldukça zordur. Birde elinde yük varsa, hava kar, kış, sıcaksa her adımın sana yük olurdu. O yıllarda Orman beyli köyünde öğretmenlik yaparken 35 kilometrelik yolu minibüsle sabah gidip akşam geliyordum. Başka alışkanlıklarım olmadığından tatil günümün çoğunu evde geçiriyordum. Akşamları, arkama ve komşu ziyaretlerini de yer yer yapardık ailece… Evde olduğum zamanlar Şenel Delioğlan ziyaretime sık, sık gelirdi. Beni sever şakalaşır, söylediğim her sözü can kulağıyla dinlerdi. Çarşı gezmelerini bile birlikte yapardık.

Şenel Delioğlan babasını yıllar önce kaybetmiş kardeşleri  ile sanayide marangoz çırağı olarak çalışmışlar. Üç erkek kardeş… Şenel ortanca kardeşleridir. Tüm huyları güzel iki huyunu pek sevmezdim. Sigara içmesi, konuşurken kekelemesi, cümleyi söylerken uzatmasını sevmezdim. Kim bilir yaşam hikâyesinin arkasında ne gizli sırlar, zorluklar vardı. Şenel sigarayı içmiyordu, sanki üç gün aç kalmış insan gibi yiyor, susuz kalmış gibi emiyordu. Sigara elinde bittiğinde söndürmüyordu. Cebinden bir sigara tanesini nazikçe çıkartıp, biten sigarayla yakıyordu. Günde üç paket sigarayı kabala almışçasına sonlandırıyordu. Sigarayı bırakmasını söylesem de aldırış etmiyor, fazla üzerine gitsem kızıyor, alınıyor bazen de küsüyordu. Sanki kötü bir söz söylemiş gibi…

Bir Pazar günü sabah Dokuzda Şenel Delioğlan her zamanki gibi yanıma geldi. Selamlaştık, kahvaltıyı birlikte yapıp, balkona çıkıp sohbete başladık. Şenel balkonun uzak bir kenarında sigarasını içiyor, benimle de dertleşmeye çalışıyordu. Bildiği konularda kekelemesi kayboluyor, şaka ve gülmelerden sonra sıkıştığı yerde susuyor, konuşurken kelimeler ağızdan zor çıkıyordu. Her zamanki gibi aklım sigaraya takılmıştı. “ günde kaç paket sigara içiyorsun?” “ Üç paket” Hangi marka sigara kullanıyorsun, fiyatı kaç lira?” “ Maltepe kullanıyorum. Fiyatı 1,50 kuruş.” Aradan biraz zaman geçti, her ikimizde suskun geçen zamanda bir şeyler düşündüğümüz belliydi. Elime kâğıt kalem alarak kısa bir hesap yaptım.  “  Bir sigara 1,50 krş. Günde üç paket içiyorsun, günde 4,50 krş, haftada 31,50 krş eder. Dört haftada, 126,00 lira eder. Senin haftalığın 80,00 lira, aylığın 320,00 lira eder. 320,00-126,00= 194,00 lira ayda eline geçen para… Sen dumana 126,00 lira verip havaya savuruyor, keyif alıyorsun?”  Bana sürekli bakan ve bir şey demeyen Şenel, sonunda “Eee ne olacak şimdi? ” diyerek yanıt verdi. “ Ne olacak sigarayı bırakırsan, 126,00 lira senin yanına kar kalacak. Asıl karın sağlığın olacak.”  Boynunu büktü, ne söyleyeceğini şaşırıp kaldı. Anlattıklarım aklına da, cebine de yatkındı. Yüzü kızarmış, ne söyleyeceğini bilemiyordu.” Bırakırız zamanı gelince!” “ Ya sigarayı, ya benim arkadaşlığımı dostluğumu tercih edersin?” deyince iki ateş arasında kalmanın sıcaklığını yaşıyor gibiydi. Gözleri büyüdü, ela gözler dışarı fırlayacak gibi oldu, böncük boncuk terler akmaya başladı. Ne yapmalıydı bir yanda gece gündüz cebinde taşıdığı, alın teri emeğiyle kazandığı, dert ortağı ciğer taşı sigarası, diğer tarafta arkadaşı, akrabası, kirvesi vardı. Birini tercih edecekti. Ama hangisinden vazgeçmeliydi! Zor bir karar aşamasındaydı. Belki de içinden ilk defa sigaraya ‘beddua’ okumuştu.

Aradan bir hafta geçti Şenel Delioğlan yanıma yöreme gelmedi. Beni haklı bulup,  sesli söylediğime kızan insandı. Ben sigarayla savaşanlar derneğini, Konya’yı aradım, oradan broşürler getirdim. İki haftanın sonunda yine yanıma geldi. Sigarayı az içmeye başladığını, ilerleyen günlerde bırakacağını söyledi. Azda olsak barışmıştık. Her gün birlikte gelen kitapçıktan birkaç sayfa okuyup, birlikte yorum yapıyorduk. Hoşuna da gidiyordu. Biz sigarayı tanıdıkça, içmeyi azattı. “ sigaranın 4000 den fazla zahirinin olduğunu, kua hastalığı yaptığını, damar tıkanıklığına yol açtığını, cildi buruşturup, iktidarsızlığa yol açtığını, gırtlak, dil, dudak, akciğer kanserine yol açtığını okuduk.” Sigaranın zararını biliyorum diyen Şenel aslında ne kadar eksik olduğunu öğrendikçe sigaradan uzaklaşıyordu. Dumanıyla havayı, çevresinde sigara içmeyen insanlara da zarar verdiğini öğrenmişti.

Üç hafta geçmişti bir gün geldiğinde” ben iki gündür sigarayı bıraktım!” Demesiyle şaşırdım. Gerçektende içmiyordu. Bana tamda ihtiyacı olduğu bir zamandı. Ben peşini bırakmadım. Günde Üç paket içen bir gencin elinden, cebinden sigarayı alıp sağlığına kavuşturmak beni mutlu etmişti. Sigarayla ilgili bilgileri kesmiyordum. Bazen sinirlendiği, bunaldığı anlarda bir şeyler yediriyor, sakız çiğnettiriyor, su içiriyordum. Şenel Delioğlan’da iradesine oldukça hâkimdi. Sonunda sigara illetinden kurtulup benimle olan dostluk sayfasını imzalamıştı.” Tütün tarlasına iki şey girer, biri tütün biti, diğeri tütün kıran insanlar. Koyun, keçi, inek dahi tütün tarlasına asla girmezle.” “Ağaçlarda kezbi olduğunda tütünü birkaç gün suyun içinde beklet, sonra ağaçlara sep. Göreceksiniz ki ağaçta bir tane kezbi kalmayacaktır.” “İnsanın bronşlarını temizlemek için iki ana yol vardır. Biri sigarayı içmeyeceksin,  zamanla ciğer kendini temizleyecek. İkincisi ciğerini çıkartacaksın gazyağı ile bronşlarını temizleyip yerine takacaksın.” Üçüncü bir yolu ise sigaraya teslim olup onun emrinde, aksırıp, öksürüp, zor nefes alarak dünyada ki oksijenin kıymetini bileceksin.

Aradan yıllar geçti şimdi şenel Delioğlan sigara içmediği gibi sigara avcısı oldu. Bir dal sigara iç sana “bin milyon” vereceğim dediğinde sigaraya da milyona da arkasını döner.  İçenlere benim verdiğim öğüdün aynısını anlatmaktadır. Dünyaya bir kez geliyoruz, sağlıklı mutlu yaşamak her bireyin hakkıdır.

SÜLEYMAN ERKAN 25-05-2020 Pazartesi Hasköy-Beyoğlu -İstanbul

"Süleyman Erkan" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
şekilli nick yazma BeConvert codlio web tasarım ajansı kutrtv ilhan kut kimdir
html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf