takip et takip et takip et
Gündem

5 Kasım 2019 - 100 Okunma

İŞGÜCÜ PİYASASININ FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

Abone Ol

Tokat’ta en fazla sayıda kadın çalışanın istihdam edildiği sektör İmalat sektörü. Sektörler kendi içinde değerlendirildiğinde ise kadın çalışan oranı en yüksek olan sektör “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektörü.

Tokat’ta 2019 Nisan-Mayıs ayları döneminde İŞKUR tarafından saha çalışması gerçekleştirildi. Yapılan saha çalışmasında; İşgücü Piyasası Araştırması’nın verileri derlenerek, Tokat ili işgücü piyasasının fotoğrafı olarak kabul edilecek olan Tokat İli İşgücü Piyasası Araştırması Raporu hazırlandı.

Tokat İŞKUR İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ülkemizde istihdamın artırılması ve buna bağlı olarak işsizliğin azaltılması işgücü arz ve talep yapısının, özelliklerinin, isteklerinin ve beklentilerinin bilinmesi ile mümkün olduğu belirtildi. 2019 yılı İşgücü Piyasası Araştırması çalışmasının 1 Nisan-3 Mayıs 2019 tarihleri arasında 81 ilde gerçekleştirildiği kaydedildi. Araştırma kapsamında işveren veya işveren vekili ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak Türkiye genelinde 83 bin 887 işyeri ziyaret edilerek bu işyerlerinden veri derlendiği kaydedildi. Tokat ilinde ise 20+ istihdamlı çalışanı olan 384 işyeri için veri derlendi. Bu kapsamda Tokat’ta ziyaret edilen ve çalışmaya cevap veren 20+ istihdamlı 384 işyerinde toplam 22 bin 837 kişinin çalıştığı ve çalışanların 15 bin 356’sının erkek, 7 bin 481’inin kadın çalışan olduğu belirlendi.

TOKAT’TA TESPİT EDİLEN TOPLAM AÇIK İŞ SAYISI 959

Tokat Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Bekir Fındık Tokat’ın İşgücü Piyasası Araştırması Raporu ile ilgili yaptığı açıklamada, “4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu’nda: “İşgücü piyasası verilerini yerel ve ulusal bazda derlemek, analiz etmek, yorumlamak ve yayınlamak, İşgücü Piyasası Bilgi Danışma Kurulunu oluşturmak ve Kurul çalışmalarını koordine etmek, işgücü arz ve talebinin belirlenmesine yönelik işgücü analizlerini yapmak, yaptırmak” Kurumumuzun görevleri arasında sayılmıştır. Bu amaçla Türkiye İş Kurumu iller bazında yılda en az bir defa İşgücü Piyasası Araştırması yapmaktadır.Tokat ili 2019 yılı İşgücü Piyasası Araştırması arz ve talep olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. 2019 Yılı İşgücü Piyasası Raporunun birinci bölümünü oluşturan arz bölümü, TÜİK verileri ve İŞKUR göstergeleri kullanılarak hazırlanmıştır. İkinci bölüm ise işverenlerin bilgi formuna verdiği cevaplardan derlenmiştir. Bu kapsamda Tokat’ta ziyaret edilen ve çalışmaya cevap veren 20+ istihdamlı 384 işyerinde toplam 22 bin 837 kişi çalışmakta olup, çalışanların 15 bin 356’sı erkek, 7 bin 481’i kadın çalışandır. Araştırma kapsamında Tokat ilinde 384 işletmenin yaklaşık yüzde 20’sinde (77 işletme) açık iş tespit edilmiş olup, Tokat ilinde tespit edilen toplam açık iş sayısı 959’dur. İlimizde en fazla sayıda kadın çalışanın istihdam edildiği sektör İmalat sektörüdür. Sektörler kendi içinde değerlendirildiğinde ise kadın çalışan oranı en yüksek olan sektörün “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektörü olduğu tespit edilmiştir.” dedi.

İŞKUR İl Müdürü Bekir Fındık açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Tokat ilinde İmalat sektörünün açık işlerde önemli bir ağırlığının olduğu görülmektedir. 959 kişilik açık işin yüzde 90,7’sine tekabül eden 869 kişilik kısmı, bu sektördeki işverenlerden alınmıştır. İlgili dönemde açık işlerin “İmalat” sektöründen sonra en fazla olduğu diğer sektörler sırası ile “Toptan ve Perakende Ticaret” ile “Eğitim” sektörleridir.Tokat ilinde araştırma kapsamına giren 20+ istihdamlı işletmelerin yüzde 20’sinde açık iş bulunmaktadır. Bu oran Türkiye ortalamasının üzerinde olup, Türkiye geneli için açık işi olan işletme oranı yaklaşık yüzde 18,4 olarak gerçekleşmiştir. Raporun içinde ayrıca Tokat ilinde temininde güçlük çekilen meslekler ve nedenleri, açık işlerde aranan beceriler ve işgücü piyasasının talep yönlü verilerine yer verilmiştir.81 il ile Türkiye geneli 2019 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması Raporu Kasım ayı sonu itibariyle www.iskur.gov.tr adresinden kamuoyu ile paylaşılacaktır. Tokat İşgücü Piyasası Araştırması çalışmasının tüm kullanıcılara faydalı ve hayırlı olmasını diler, bu çalışmanın ortaya çıkmasında zamanını ayırarak bilgi formumuzu dolduran tüm işverenlerimize, emeği geçen Kurum çalışanlarımıza ve sosyal paydaşlarımıza teşekkür ederim.”


" İŞGÜCÜ PİYASASININ FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere İŞGÜCÜ PİYASASININ FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda İŞGÜCÜ PİYASASININ FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku