takip et takip et takip et
Gündem

25 Ocak 2020 - 268 Okunma

İPEK KOZALARI SÜS EŞYASINA DÖNÜŞTÜ

Tokat Belediyesi tarafından bayanların hizmetine sunulan Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezindeki kursiyerler ipek kozasının içindeki kurtçuğu çıkardıktan sonra kozaları kesip çiçek, tablo gibi süs eşyalarına dönüştürüyor. İpek kozalarından hazırlanan gül, karanfil, sümbül, papatya, gelin çiçeği, gelin tacı ve tablolar büyük ilgi görüyor.

Tokat Belediyesi tarafından bayanların hizmetine sunulan Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezlerinde açılan kurslar hanımlar için istihdam kapısı oluyor. Kursa katılan hanımlar hem geleneksel el sanatlarını yaşatıyor, hem de yaptıkları el emeği ürünlerle aile bütçesine katkıda bulunuyor.

Tokat Belediyesi Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinde İpek Kozası kursu açıldı. Kursa katılan yaklaşık yirmi kadın kursiyer, ipek kozasının içindeki kurtçuğu çıkardıktan sonra kozaları kesip çiçek, tablo gibi süs eşyalarına dönüştürüyor. İpek kozalarından hazırlanan gül, karanfil, sümbül, papatya, gelin çiçeği, gelin tacı ve tablolar büyük ilgi görüyor.

EL EMEĞİ ÜRÜNLERLE AİLE BÜTÇESİNE KATKI

Kursa katılan kadınların hem boş vakitlerini değerlendirdiklerini hem de yaptıkları el emeği ürünlerle aile bütçesine katkıda bulunduklarını belirten Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü Arzu Arslan, Hanımelinde açılan kurslarla geleneksel el sanatlarını yaşatmaya çalıştıklarını söyledi.

İPEK KOZASI KURSUNA YOĞUN İLGİ 

İpek kozasından çok sayıda süs eşyası yaptıklarını belirten Kurs öğretmeni Şaziye Yılmaz, “Kurtçuğunu çıkardığımız ipek kozalarını süs eşyasına dönüştürüyoruz. Farklı teknikleri kullanarak ahşap yakma ve vitray ile ipek kozasının karışımı ile farklı teknikler kullanıyoruz. Desenler öncelikle davul derisine çiziliyor, kesilip boyanıyor ve kurutuluyor. Kozalardan papatya, gül, gelin çiçeği, gelin tacı ve her türlü çiçek tasarımı yapıyoruz. Kozaları boyuyoruz,tablo gibi her türlü tasarımda kullanıyoruz. Örneğin tavus kuşu, gelincik tablosu çalışmalarımız var. Ayrıca tablolara led taktırılınca daha güzel olacak. Haziran ayına kadar kursumuz devam edecek. Hafta içi iki gün Salı ve Perşembe günleri sabah saat 10.00 ile 15.00 arasında kursumuz devam ediyor.” dedi.


" İPEK KOZALARI SÜS EŞYASINA DÖNÜŞTÜ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere İPEK KOZALARI SÜS EŞYASINA DÖNÜŞTÜ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda İPEK KOZALARI SÜS EŞYASINA DÖNÜŞTÜ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku