takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

24 Ekim 2019 - 10:02:19 - 408 Okunma

İMAM-HATİPLERDE YENİ UFUKLAR

Kurulduğu yıllardan beri gündemden hiç düşmeyen İmam-Hatip okulları yeni aşamanın eşiğinde…

Dün Tokat İmam Hatip Lisesinin Müdürü Ahmet Özdemir Beyle uzun bir sohbet yaptık. Sohbetin ana konusu eğitim sistemimiz ve İmam- Hatiplerin bu sistemdeki yeriydi.

Hiç unutmam, lise yıllarında en çok gıpta ettiğim okul, İmam- Hatip lisesiydi. 1970 yılların başında Gaziosmanpaşa Lisesinde okurken her ne kadar bedenim, kendi okulumda olsa da aklım ruhum hep İmam- Hatip lisesindeydi. Öyle ki bayramlarda yalnız Mehter takımı İmam-Hatip lisesinde vardı. Mehter marşları çalınırken, kendimden geçer, avuçlarım şişinceye kadar alkışlardım. Futbol’da, basketbolda, güreşlerde İmam-Hatipli öğrencilerin yanında yer alır, onlarla sevinirdim. Fakat voleybolda lisemizin üstüne kimse yoktu. Hele güreşte bir Bekir Coşkun ağabeyimiz vardı ki, onun sahaya çıkması, bütün öğrencileri coşturur, daha güreş başlamadan galibiyet sevinci yaşardık.

İmam-Hatip lisesinden çok, kim bilir bekli de oradaki dostluğun, samimiyetin ve sıcaklığın hasretini çekerdik. Ruh dünyamızı okşayan bu cazibe merkezinin başarısı bizim başarımız olur; horlanışları, itilmiş kakılmışları, bizim de horlanışlığımız, itilmiş kakılmışlığımız olurdu. İmam-hatiplilerin daha sonraki bitmez tükenmez çileleri, bizim de çilemiz oldu. Bunca itilmiş kakılmışlığa rağmen dikenlerin arasında yetişen gül misali bu okuldan mezun olan öğrenciler, zamanla ülkenin kaderine hâkim olmaya başladılar. İyi ki öyle oldu. Ülkemizde pek çok konuda büyük değişim ve gelişimlere vesile oldukları için onlara minnettarız.

Bütün bunlar aslında Ahmet hocam konuşurken, bir film şeridi gözümün önünden gelip geçti. Şimdi pek çok okulun adının başına İmam-Hatip koydular. İyi mi ettiler, hayır. Bir şeyi ne kadar çok kullanırsanız, ne kadar çok ihdas ederseniz, o kadar kalitesi düşer.  Bugünkü İmam-Hatip furyasının eğitimin çok da iyiye gittiğini söylemek doğru olmaz. Eğri oturup doğru konuşmak gerekir. Bütün bu okullarda aynı kaliteyi, aynı eğitimi, aynı performansı sağlamanız mümkün değildir. Keşke her ilde ve büyük ilçelerde birer tane İmam-Hatip Okulu olsaydı. Bütün öğrencileri seçkin olsaydı. Sosyal, Fen, Anadolu ve özel okullara gidemeyen öğrenciler İmam-Hatiplere gitmek zorunda kalmasaydı.

İşte İmam-Hatip okullarını zorluğu burada başlıyor. Elinizdeki öğrencilerle azami başarıyı yakalamak… Öğrenciyi okulun bir parçası haline getirmek… Kapasitelerini on kat, yirmi kat artırabilmek. Bunun içinde yetenekli, başarılı, eğitimin bütün artılarını ve eksilerini bilen bir yönetici ve kadroya ihtiyaç var.

Ben, dün Ahmet Özdemir hocamda, hem bu kadroyu kurmanın verdiği güveni hem de bu konudaki yeteneğini gördüm. Doğrusu gıpta etmedim desem yalan olur. Harıl harıl çalışıyor. Okulu adeta bir kolej yapmak için uğraşıyor. Satranç odaları, okuma odaları, etkinlik odaları, edebiyat günleri, fizik günleri, matematik günleri,  soru günleri… Konferanslar, paneller, ebeveyn sohbet günleri, daha fazla görsel eğitim… Öylesine farklı projelerle okulu donatmaya başlamış ki; yakın bir gelecekte, Tokat-İmam Hatip lisesinin geçmişteki parlak dönemlerini yakalaması işten bile değil.

Eğitimde yeni ufuklar kolay keşfedilmiyor. İyi bir yönetici olarak elinizdeki imkânları çok iyi yönetmek, yönlendirmek, hatta imkânsızlıkları imkân haline getirmek icap ediyor.

Benzer gayreti hatta daha ileri düzeydeki bir anlayışı; eski görev yaptığım Sanat Okulu Müdürü Ali Vanlıoğlu hocamda da gördüm. Allah ikisinin de yolunu açık eylesin.

Şundan da eminim, bütün okul müdürlerimiz aynı aşk, aynı vecd içinde azimle çalışıyorlar.

Tokat, eğitimde de yakın bir gelecekte, kendine güvenen, gecesini gündüzüne katan bu yöneticilerimizle er geç hak ettiği yeri bulacaktır.

Bize düşen onlara yardımcı olmaktır.

Bütün öğretmenlerimize, bütün müdürlerimize bu vesile ile en kalbi saygılarımı sunuyorum.

 

Mehmet Emin ULU

"Mehmet Emin Ulu" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku