takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

2 Kasım 2019 - 09:45:49 - 186 Okunma

İki Kahve Bir Kitap

Bir kitaba 15 TL vermeyi lüzumsuz gören ama iki fincan kahveye hiç düşünmeden 15 TL veren insanlar acaba neleri kaçırıyor? Kahveyi kitaptan daha üstün görmek hangi ruh haliyle izah edilebilir?

Kahve bir ihtiyaç değildir ancak günde bir iki fincan içmek iyi gelir. Bunu da öyle lüks yerlerde içmektense evde kendin yaparsan 2 TL’ye mal edebilirsin. Fakat onsuz yapılabileceği için temel ihtiyaç maddesi sınıfında yer almaz. Peki, kitap ihtiyaç mıdır? Temel ihtiyaç maddelerinden biri midir? Beyin üzerinde ihtisas yapan psikologlar, psikiyatristler beynin gıdasının kitap olduğunu söylüyorlar. Kitap okumayanların beyinleri aç kalır, beslenemez diyorlar. Kitapsız beyin Afrika’da aç kalan çocuklara benzer. Her gün aç kalmanın ne olduğunu onlar bilir. Beyni kahve beslemez, kitap besler.

Bir kitap ile bir iki fincan kahvenin(bazı yerlerde bir fincan) kişiye maliyeti aynıdır. Peki, kitap alıp okuyanla bir fincan kahve içenin kazancı aynı mı? Biri bir anlık zevk diğeri bir ömürlük kazançtır. Kitap okuma en azından yazarla iki-üç gün sohbet etmektir. Her kitap bir arkadaştır, yeri gelir bir dosttur. Almayan, naz etmeyen, kahır çeken bir dosttur. Kahvedeki zevk kahveyi içinceye kadardır. Kahve biter, dostluk da biter.

Kitap öğretir, yol gösterir, hayatı kolaylaştırır. Kitap hayatın sırlarını öğretir, yaşamın an-lamını, kendini bilmeyi öğretir. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var ama on beş lira verilen iki fincan kahvenin kitabın yanında hiçbir faydası yoktur. Oysa bir kitabın hatırı sayılamayacak kadar faydaları vardır. Yapılan araştırmalar kitap okuyanlarda aşağıdaki olumlu sonuçların meydana geldiğini göstermiştir:

Düzenli olarak kitap okumak hafızayı güçlendiriyor.

  • Düzenli kitap okuyan birinin sıkılması söz konusu olamaz. Çünkü insana hayatı sevidir.

Kitap okumak insanın hayatını değiştirme konusunda yardımcı olur.

Kitap okumak odaklanmayı güçlendirir.

Kitap okumak daha duyarlı bir birey olmayı sağlar.

Kitap okumayanların toplumdaki değerleri düşük olur.

Kitap yaratıcılığı arttırır.

Elektriğe, internete, cep telefonuna ihtiyaç duymadan kitapla zaman geçirmek mümkündür.

Kitaplar insanların yalnızlığını giderir.

Yapılan bilimsel araştırmalar düzenli kitap okumanın beyinde yeni nöron bağlantıları oluşturduğunu gösteriyor. Bu da zekânın gelişmesine neden olur.

Kitap okuyanlar empati yetilerini geliştirir ve çok daha açık fikirli insanlar haline gelirler.

Düzenli olarak kitap okuyanın bilgi dağarcığı ve kelime haznesi zenginleşir.

Kitap okuyanın genel kültürü artar, anlama ve konuşma yeteneği gelişir.

Bazı kitaplar çok pahalı ve okuyucular genellikle bundan şikâyette bulunuyorlar. Ama çoğunlukla Anadolu kokan, gereksiz popülaritesi olmayan kitaplar çok da pahalı değil. Özellikle fuarlarda uygun fiyatta kitap bulmak mümkündür. Ya da sahaflarda daha ucuz ikinci el kitap da bulunabilir. Bu durumda ‘’pahalı kitap yoktur, az ya da evde kahve’’ dersek sorun çözülmüş olur. Çünkü zorunlu olmayan ihtiyaçlarımızı ve lüks ortamlara takılmayı terk ederek, ya da pahalı içecek yerine çay içersek tasarruf edeceğimiz para ile kitap satın alabiliriz. Nedense biz Türklerin her şeye bahane bulma gibi bir geleneği var. Bu paylaşımımı okuyunca yok artık kahve de mi içmeyelim demeyin. Kahve içelim ama kitabı daha çok önemseyelim. Kitap için kahveden vazgeçmek gerekiyorsa vazgeçelim. Eğer kitaba pahalı diyorsak.

 

İsmet YALÇINKAYA

"İsmet Yalçınkaya" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku