takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

26 Temmuz 2019 - 09:16:41 - 18 Okunma

IHLAMUR DERGİSİ

“Zaman hiç dönmez sözünden. Vakti vaktini tutar ezelden beri. “Geleceğim” dediğinde gelir, “göndereceğim dediğinde gönderir.

Mayıs ayında da şahit olunur zamanın sözünün eri olduğuna. Bir mevsim devrilir köpükler ve kokular arasında, sonra bir yenisi başlar. Güneş ışığının verdiği bir selamdır aslında mayıs ayı ve getirdiği yağmurlarla yıkayıp yaza hazırlar yeryüzünü. Vefalıdır mayıs tıpkı yaz gibi.

Edebiyatta belki biraz vefa demektir. Yeryüzünün güzellikleri, gökyüzünün bilinmezlikleri ve insanoğlunun derinliklerini dile getirir edebiyat. Unutmaz, inkâr etmez. Kayda geçirir bir saygı duruşunun huşusu içinde.” (Mayıs 2019, yıl 11, sayı 78. Sayfa: 1 -İlksöz)

Ihlamur (Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi) sahibi Hakan Sarı ile zaman zaman telefonla görüşüyoruz. Her sohbetimizde doksanlı yıllarda Tokat Kümbet dergisini yayınladığımız günlerdeki heyecanımı ve mutluluğumu yeni baştan hatırlıyor edebiyatımız, kültürümüz ve ülkemiz adına sevinç yaşıyorum. Meslektaşım da olan Hakan Bey Ihlamur dergisi ile edebiyatımızdaki yerini her yeni sayısında daha da pekiştiriyor.

Vakit, yaz ortasının bütün özelliklerini tekrar ederek yoluna devam ediyor. Nefes alan bütün varlıklar sesli veya sessiz; güneşin ışınlarına aldırmadan, gölgeye sığınmadan, harama uzanmadan geceyi gündüze karmış yürüyor. Ne yürüyüş…

Yıların derinliğinde olumlu ve olumsuz tüm gelişmelerin ötesinde umut toplamışız. Avuçlarımıza koymuş, ne kadar gül varsa hiç ayrım yapmadan hepsine uzanıp gönül almışız. Yıldız olup ay etrafında dönerken akşamdan sabaha, özlemlerimizi, sıkıntılarımızı yüreğimize sığar edip, kanatlanıp uçar olmuşuz. Hüzünlü saatleri zincire vurmuş, leylaklarla dost olmuşuz, gözlerimiz aydınlanır olmuş, doğanın tüm güzelliklerine el uzatıp nefes nefes ciğerlerimize çekmişiz, bir sevda türküsü tutturmuş gecenin derinliğinde akan biz olmuşuz.

Adını sevda koymuşuz. İlmek ilmek sevgi ile süslemek niyetiyle gönül dostluğunun ötesine doğru yürümek muradıyla kümbet altında toplanmışız. Toplamışız da yazılarını bizimde yayınladığımız değerli dost Mehmet Nuri Yardım özel sayısının serinliğinde Kuşadası’nda denizin dalgaları ile gönül rahatlığında huzurlu dakikalarda gülümsemişiz. Üstad Mehmet Nuri Yardım’ı yakından tanıyanlar bilir ki çok çalışkandır. İyi bir araştırmacıdır. İmzalayıp lütfedip verdikleri hariç birçok kitabını okumak nasip oldu. Derginin kapağındaki resmi görünce “Edebiyatımızın Güleryüzü” kitabını hatırladım. Edebiyatımızın çok yönlü yazarlarındandır. Okuduğunuzda gülemeyeceksiniz. Kümbet altında dergimizde de Mehmet Nuri Yardım ile ilgili bir çalışma yapacağız inşallah.

Mehmet Nuri Yardımı; Fahri Tuna, Sencer Olgun, Sefa Saygılı, Erol Afşin, Murat Başaran, Uğur Canbolat, Sabri Gültekin, Hülya Günay, Muhsin Karabay, Elif Sönmezışık, Selvigül Kandoğmuş Şahin, Muammer Erkul ve Serdar Üstündağ’dan okumak son derece keyifli. Yusuf Koşar’ın “Mehmet Nuri Yardım ile hayatı, kitapları, idealleri ve fikirleri”üzerine yaptığı söyleşi çok başarılı. Ben zevkle okudum. Dahası “Ne dediler” başlığı

ile yapılan çok kapsamlı çalışma “ilksöz” bölümünde de ifade edildiği gibi “bir arşiv belgesi” hükmündedir.

Mayıs sayısında Songül Doğan, Ezgi Aslan, Mahmut Demirer ve Mehmet Şirin Aydemir’den şiirler de okuyorum. Gökhan Tuna (Mektup), Sultan Bektaş Çakmakcı (Bir Roman Kahramanı Ömer Seyfettin- Ateşi Yeniden Yakmak romanı), Metin Savaş ( Bursa Tek Midir? Gerçeğin Temaşasındaki Belirsizlik), Naci Yengin (Ömer Seyfettin’in“Bir Ermeni Gencin Hatıra Defteri “üzerine), Gürhan Gürses (O Yar ile Hoş Musun?), Abdullah Mollaoğlu (Mektupla Hikâye Atölyesi), Naci Aşcı ( Endüstriyel Futbol:1 Güzel Oyun: 0), okuyabilirsiniz.

Umarım Ihlamur dergisi yeni sayılarında benim deneme ve şiirlerimi de okuyucularıma sunmam mümkün olur.

Anadolu’da yayınlanan Eğitim Kültür Sanat ve Edebiyat Dergilerinin mevcut problemleri ve çözüm önerileri hakkında genel bilgilere sahibim. Hakan Sarı ve dergide emeği olan herkesi tebrik ediyorum, başarılarınız daim, Ihlamur dergisi uzun soluklu olsun.

Okuyan, düşünen, araştıran ve yazanlar için Ihlamur dergisi çok önemlidir. Seviyeli, seçkin, milli ve yerlidir. Okuyucularımdan okumayı seven ve edebiyatla ilgilenenlerin dergiye ulaşmaları ve okumaları dileğiyle…

Osman BAŞ

"Osman Baş" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku