takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

3 Mart 2020 - 10:17:58 - 1278 Okunma

İDEAL VALİ: TOKAT VALİSİ DR.OZAN BALCI

Yazıma Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bir toplantıda yapmış olduğu konuşmasından bir paragraf iktibas ederek başlamak istiyorum.

                “Makam odasına, makam aracına kapanıp kalan bir vali değil, gerektiğinde ayağına çizmelerini giyen, eline kazma küreği alan ve çalışmalara bizzat nezaret eden bir vali. Halktan, şehirden, şehrin sorunlarından uzak bir vali değil, her an halkın içinde, halkla kaynaşmış, bütünleşmiş, gönül bağını kurmuş valiler. Görev süresinin dolmasını bekleyen değil, bürokrasi içinde zaman tüketen değil, görev süresi içinde şehirde iz bırakmayı, eser bırakmayı kendisine dert edinmiş valiler. En önemlisi de şehirlerimizde devletin gülümseyen yüzü, şefkati, kucaklayıcı çehresi olacak valiler. Bizim de halkımızın da görmek istediği vali profili işte budur.”

                İşte tam da sanki bizim Tokat Valisi Sayın Dr. Ozan Balcı’yı tarif ediyor. Tokat’a geldiğinden beri halkın içinde, koşan ve koşturan bir vali, mütevazı bir bürokrat.

                27 Ekim 2018 tarihinde Valiler Kararnamesi yayınlandığında Tokat valisinin de değiştiğini okudum. Tokat Valisi Sayın Dr. Ozan Balcı hakkında internette şöyle bir araştırma yaptım. 2018 yılında Türk İdareciler Derneği tarafından her yıl 10 Ocak İdareciler Günü dolayısıyla düzenlenen Yılın En Başarılı Mülki İdare Amirleri Ödülü’ne Merzifon Kaymakamlığı döneminde eğitime yaptığı katkılar ve çocukların kitap okumasına ilişkin projelere verdiği etkin destek dolayısıyla layık görülüp plaketini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldığını okudum.

                Kitaba ve okumaya verdiği önemi okuyunca Tokat Eski Özel İdare İş Hanı’nda Polis Lokali’nin de bulunduğu benim kütüphaneme de (Fatih Kütüphanesi) mutlaka uğrayacağını düşündüm ve de düşündüğüm gibi oldu. Tokat’ta göreve başlamasının daha ilk ayı içerisinde Polis Lokaline uğradığında Kütüphaneme teşrif ettiler. Bizleri onurlandırdılar. “Marifet iltifata tabidir” beni kutladılar ve teşvik ettiler. Kapının önünden geçerken selam vermeden, hal hatır sormadan da geçmediler. Tam bir tevazu örneği sergiliyor Sayın valimiz. Kendilerine minnettarız. Çok valilerimiz kütüphanemin önünden gelip geçtiler ama burada kütüphane varmış, kitap varmış diye uğramadılar. (iade-i ziyaret olarak uğrayanlar hariç).

                Öncelikle sayın valimiz ve onun değerli mesai arkadaşlarının çalışmaları ile Tokat inşallah yeni yeni projeler ile kalkınacak ve istihdam alanları oluşturulacaktır. Temennim Sayın Valimizin hizmetleri tamamlamak ve bitirmek için şöyle en az 3-5 sene Tokat’ta kalmasıdır. Yoksa çalışmalar yarım kalır endişesindeyim.

                “2023 Tokat”  kapsamında 20 Ana Başlıkta; takip edilmesi, izlenilmesi, koordine edilmesi gereken 400’e yakın proje ve iş. Tokat için çok çok önemli projeler. Düşünceme göre takip ve denetim bu projelerden de önemli. Türkiye’de çoğunlukla denetim ve takipte zaafımız var. Kanunlar ve kuralların ülkemizde tarafsız, tavizsiz, sürekli ve kesintisiz uygulanmadığı kanaatindeyim. Bunu da çalışkan ve cevval olan Sayın Valimizin sağlayacağından şüphem yoktur. Bir hususu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Nasıl ki teşkilatlar, bürokratlar Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hızına yetişemiyorsa Tokat’taki bürokrat kesimi de kimse kusura bakmasın Sayın Valimizin hızına yetişemediği düşüncesindeyim. (İstisnalar hariç)

                Bütün projeler başlı başına her biri yabana atılmayacak değerdedirler. İlgi alanıma giren “Kitap Tokat” projesini çok önemsiyorum. Çünkü kültürün temeli kitap ve okumaktır. Tokat kitabın başkenti olma yolunda. Hele hele tüm okullarda her gün belli saatlerde okuma saatleri konulması harika. Bu okuma saatlerini uygulayacak olanlar da hiç şüphe yok ki eğitimin mimarı olan öğretmenlerimizdir. Aldığım duyumlara göre bazı öğretmen arkadaşların bu okuma saatlerine gereken önemi göstermemeleri. Ama çoğunluk olarak öğretmen arkadaşların dikkat ettikleri görülmektedir.

                Tokat’ta bebek kütüphanesinin açılması zannediyorum Türkiye’de bir ilk. Ayrıca caddelerde, sokaklarda ve daha başka yerlerde konuştuğu çocuklara, gençlere kitap hediye eden bir Vali ile de ilk defa karşılaşıyorum.

                Sayın Valimiz Tokat’a geldiğinden beri halk ile iç içe. Maşallah sıkmadığı el, uğramadığı mekân kalmadı. Maalesef siyasileri bu kadar halkın içinde göremiyorum. Seçim zamanları adet olsun kabilinden (bayramlarda olduğu gibi) aşağıdan yukarıya, yukarıdan aşağıya şöyle bir gezip gördükleri ile tokalaşıyorlar. Seçim bittikten sonra ara ki bulasın.(Bir iki siyasi hariç)

                Sosyal Destek Projesi kapsamında olan “Kimsesiz Değilsiniz” projesi gerçekten çok yerinde ve bizim kültürümüzde olan ve geçmişte değişik isimler ile yapılmış çok önemli bir çalışmadır. “Çevrenizde fakir, fukara, garip gureba, kimsesiz, muhtaç, yetim, öksüz, biçare, ihtiyaç sahibi olarak bildiğiniz kişileri bize bildiriniz. Devletimiz bütün kurum ve personeli ile bu vatandaşlarımızın yanında olacaktır. 0555 188 65 28 Whatsapp İletişim Hattı” ile halkımıza duyurusu yapılmıştır.                 Mahallelerimizde, ücra köşelerde onurundan kimselere gidip durumunu paylaşamamış ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız çok var. Valiliğimiz inşallah bu tür kimsesizlerin kimsesi olacak ve dualarını alacaktır.

                Sayın Valimizin çalışmalarını bir iki sayfa ile anlatmak mümkün değil. Denizden bir katre misali birkaç örnek ile yazabildim. Temennim böyle bürokratların sayılarının artmasıdır. Allah yar ve yardımcısı olsun.

Burhan TORUN

Emekli Edebiyat Öğretmeni

"Burhan Torun" diğer yazıları için tıklayın.

Yorumlar (3 Yorum)

  • ömer göksu - inş.müh.

    sayın burhan torun hocam ; değerli ve güzel tespitleriniz için teşekkür ederiz…bizleri aydınlattınız..

  • Ömer Şahin

    Güzel bir yazı, elinize sağlık değerli Hocam.

  • Salih MELEK

    Hocam tespitleriniz gözlemlerimizle örtüşmektedir. Kalemini, e sağlık

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku