takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

8 Haziran 2016 - 09:16:51 - 6 Okunma

Hz Muhammed’(A.S.M)’In Mucizeleri

ÖNSÖZ

 

İnsanlık tarihinin en son peygamberi, Allah’ın en sevgili kulu Hz. Muhammed (a.s.m.)’in hayatının her karesi, üzerinde durulmaya değer niteliktedir. Çünkü o hem bir peygamber, hem bir insandır. Bu özellikleri şahsında en mükemmel bir şekilde birleştiren bir şahsiyettir.                                                                 

Kâinat kitabı ve Kuran-ı Kerim bizlere Allah’ın varlığını, birliğini anlatıyor. Peygamberimiz (a.s.m) yine başta Allah’ı ve iman esaslarını en ince noktalarına kadar anlatıyor. Bu açıdan bakıldığında Peygamberimiz (a.s.m) da bizlere Allah’ın varlığını, birliğini ispat eden delilerdendir.                                                

Ayrıca işte onun mucizeleri de bizlere yine Allah’ı tanıtan şahitlerdendir. Bütün mevcudat Cenab-ı Hakkın varlığını birliğini gösterdikleri gibi Hz Muhammed (a.s.m) in mucizeleri de hem Allah’ın kudretini hem peygamberimizin elçiliğini ispat eden delillerdendir.                                                                                             

Bütün canlı ve cansız varlıklar ihtiyaç duyulduğunda harikulade bir şekilde o zatın davasını ve nübüvvetini tasdik etmişlerdir. Mucizeler inatçı ve inkârcıları aciz bıraktığı gibi ona şahit olan mü’minlerin de imanını artırmıştır.                                                                                   Hz Muhammed (a.s.m) in gerek bi’setten yani henüz peygamber olmadan önce gösterdiği mucizeler ki bunlara irhâsât denir. Gerekse peygamber olduktan sonra gösterdiği mucizeler ve istikbale ait verdiği bütün haberler Onun risaletinin yani peygamberliğinin delillerindendir.                                                              

İnsanlık âleminin en büyük peygamberi olan Hz Muhammed (a.s.m)’in mucizeleri insanlığı aydınlatmış, onların hidayetine sebep olmuştur. Onun mucizeleri hem kendi asrında hem de Ondan sonraki asırlarda gelen insanlara yol gösterip rehber olmuştur.                                 İstikbalden haber vermiş ve aynen çıkmıştır. Yemek ve bereket konularındaki mucizelerini binlerce insanlar görmüş ve yaşamışlardır. Su ile ilgili mucizeler harikadır. Ağaçlar taş ve dağlar Onu dinlemiş ve Ona itaat etmişlerdir. Hastalar, yaralılar Onun elinin dokunmasıyla ve duasıyla şifa bulmuşlardır. Hayvanlar, cenazeler, cinler ve melaikeler Onu dinlemiş ve peygamberliğini tasdik etmişlerdir.                                                                            Sonsuz kudret sahibi Cenab-ı Allah Onu düşmanlarına karşı muhafaza ve himaye etmiştir. Kendinden önce gelen peygamber ve ilahi kitaplar Onun geleceğini haber vermişlerdir. Yine o dönemde kâhinler eski kitaplardan gördükleri işaretlerle peygamberimizin geleceğini haber vermişlerdir.                                                          

Peygamberimizin (a.s.m) en büyük mucizesi ise, en son gönderilen ilahi kitap Kuran-ı Kerimdir. Kuran en son ve en büyük kitap olması özelliği ile kıyamete kadar bozulmadan hükmünü devam ettirecektir. Bunu Yüce Allah Kuran’da bildirmektedir.                                          Evet, Kuran apaçık bir hidayet kitabıdır insanları inkârdan kurtarıp imana davet etmektedir. Kuran vahiy olmakla birlikte akli delillerle de desteklenmiştir. Kuran her yaşta ve her mertebedeki insanın istifade edeceği mukaddes bir kitaptır. Asırlar boyunca insanlara ışık tutmuş ve rehber olmuştur. Kıyamete kadar da olacaktır.                                                                   Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin yazdığı On dokuzuncu Mektup’un ışığında hazırladığımız bu çalışmanın okuyuculara faydalı olması temennisiyle…

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                       Mehmet ERBAŞ

"Mehmet Erbaş" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku