takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

28 Ağustos 2019 - 09:57:43 - 544 Okunma

HZ. İBRAHİM, HZ. İSMAİL, HZ. HACER VE KÂBE

Bu gün otelde kaldığım odanın penceresinin perdesini araladım (pencerenin perdesi sürekli kapalı, odamız aşırı ısınmasın diye) ve gün ışığı odamıza girdi. Dışarıyı şöyle bir izledim. Gördüğüm manzara aynen şöyle. Aşağıda toplam on şeritli yol, yoldan geçen otobüsler ve ticari taksiler. Vızır vızır gidip geliyorlar. İçlerinde çok az miktarda yerli Araplara ait altı veya sekiz silindirli Amerikan ve Japon jipleri. Jipler hariç diğerlerinin tamamı hacıları otellerinden Kâbe’ye götürüp tekrar otellerine getiriyorlar. İkinci manzara ise görünen binaların tamamı hacıların konakladığı otellerden oluşması. Ev namına pek bir binanın olmaması, olanların da boş olması. Sokaklarda yerli Arap pek gözükmüyor. Bulunduğumuz bölgede alışveriş merkezleri, dükkânlar da pek bulunmuyor. Varsa da çok nadir. Dolayısıyla yüzlerce otelden oluşan bir semt kaldığımız yer ve tümü hacı ve umre yapanların konaklaması için. Üçüncü gördüm manzara tamamen kaya ve taşlardan oluşan küçük küçük tepecikler. Tepeciklerin etekleri kırılıp arsa oluşturulmuş ve arsalar üzerine de 15-20 katlık oteller yapılmış. Oteller dışında kalan ve üzerinde hiçbir canlı emaresi olmayan kara parçaları ve yolların kenarında büyük büyük çöp konteynerleri. Ancak hiç birinin yanında ve üzerinde kedi-köpek yok.

Bütün bunlara rağmen bu kadar insan niye buraya geliyor? Bu kadar insan, dilini bilmediği, doğal ve ticari hiçbir cazibesi olmayan, insana meşakkatten başka hiçbir şey vermeyen bu yere neden geliyor? İşte dinin gücü, Kâbe’nin kutsiyeti tam da burada ortaya çıkıyor. İnsanları yaşatan, yönlendiren, motive eden inançlarıdır. Bu inanç kutsal din ve öğretileri de olabilir, kendi geleneklerinin oluşturduğu bir inanç sistemi de olabilir. Bu inançlar ve öğretiler onların yaşam biçimi, varlık sebebi haline gelebilir.

Müslümanların kutsallarının hiç şüphesiz ki en başta geleni Kuranı Kerim, Hz. Muhammed(sav) ve Kâbe gelmektedir. İnsanları bu mekâna getiren Kâbe ve Allah’ın emridir. Kâbe için de bu üç insan; Hz. İbrahim, eşi Hz. Hacer ve oğulları Hz. İsmail öne çıkmaktadır. Allah onlardan razı olsun ve cennette bizleri de onlarla buluştursun.

Evet, Arabistan’ın çoğrafi ve doğal kaynak bakımından hiçbir işe yaramayan, normalde adı-sanı bilinmeyecek bu beldesine en çok turisti(!) getiren mekân Kâbe(Haram)dir. Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail ile inşa ettikleri Kâbe ve Hz. İbrahim’in susuz bir çölde sadece Allah’a emanet ettiği eşi Hz. Hacer İle Hz. İbrahim’in bulunduğu Sefa ile Merve tepesi arası. Allah’ın su ararlarken lütfettiği ve ilk gününden beri hiçbir şeyini kaybetmeyen, aynı şekilde devam eden çöl ortasında bir su, Zemzem. Yılda zannedersem 30 milyon insanı, tıpkı Mars gibi hiçbir değeri olmayan bu mekâna getiren kutsal değerlerdir. İslam dininin geldiği, Kuran’ın nazil olduğu, Hz. Muhammedin yaşadığı ve son dini tebliğ ettiği kutsal mekân olmasaydı bu beldede canlı namına hiçbir şey olmazdı. Demek ki insanlara olmayacak şeyleri yaptırmak ne paradır, ne emirdir ne de zevkleridir. İnsanları en çok motive eden, olağanüstü işler yaptıran şey inançlarıdır. Şimdi bakıyorum da bu kutsal, Allah’ın evim dediği mekân acaba nasıl durumda? İnsanlar buraya akın akın geliyorlar ama Kâbe’ye gerekli ihtimamı gösteriyorlar mı? Ben açıkçası beklentime karşılık bulamadım. Kâbe ihtişamını, çekiciliğini, nurunu aynen taşıyor ama çevresindeki beton yığınının Kâbe ile hiçbir organik bağı yok. Baktığımızda Kâbe ve avlusu hariç sanki bir beton yığını. Çevresindeki yüksek katlı otellerin sıkıştırdığı Kâbe, bu sıkışıklıkta insanlara mekan açabilmek için yamalarla bohça oluşturulmaya çalışılan ve sonuçta beton yığınına dönüştürülen bir mekan.

Mekke’de bu kadar otel yapılmasına vesile olan Peygamberimiz Hz. Muhammet ve arkadaşları, pek çok peygamber, İslam dini ve kutsal yapı Kâbe. Bu yapı ve bu mekânlar böyle mi olmalıydı? Bu yapı dünyanın en güzel, en görkemli, mimarisi en güzel ve en yüce, çevresi boşaltılmış, çevresindeki doğal dokunun korunduğu, yaşanmışlıkların hissedilebileceği bir yapı ve mekân olmalıydı. Bu yapıya ve buraya anlam kazandıran tüm değerlere saygısızlık yapıldı. Allah’ın evine saygısızlık yapıldı. Tek mülk sahibi olan Allah’a isyan edildi. Bu yapının hali böyle olmamalıydı. Yapı Kâbe’yi görmeden insanı içine çekmiyor, Kâbe’yi görünceye kadar yüründüğünde çevrenin verdiği olumsuz intiba insanın Kâbe’ye konsantresini sağlayamıyor. İçinde Kâbe’nin olduğunu, Allah’ın evinin olduğunu ve gelişimizin Allah’ın davetine icabet olduğunu bildiğimiz için koşuyoruz, konsantre olmaya çalışıyor ve Kâbe’yi gördüğümüzde her şeyi unutmaya çalışıyoruz. Allah kabul eylesin.

Ah Osmanlı! Ah çöl kaplanı Fahrettin Paşa. Siz bu halde mi bıraktınız bu yapıyı ve beldeyi? Osmanlı revaklarının bir kısmı yapının ilk bakışta kutsal bir mekân olduğunu gösteriyor, ancak Kâbe’yi arkanıza alıp Arapların yaptığı yapıya baktığınızda bir beton yığını bir hilkat garibesinden faklı bir şey göremiyorsunuz. Osmanlı olsaydı böyle mi olurdu bu yapı? Fatih, Yavuz, Kanuni… olsaydı böyle saygısızlık olabilir miydi bu mekanlara karşı? Fatih, Yavuz, Kanuni olsaydı ilk fethedecekleri yer neresi olurdu? Elbette Hicaz bölgesi. Kâbe’ye, Peygamberlerimize ve Ashaba gerekli değeri vermek için Suriye ve Arabistan’ı öncelikle fethederlerdi. Bu bakımdan Kâbe ağlıyor, benim dışımı bu İslam dışı mimariden ve bu gürültüden kurtarın diyor!

İsmet YALÇINKAYA

"İsmet Yalçınkaya" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku