Dolar 32,2963 -0.05%
Euro 35,1147 0.43%
Gram Altın 2.408,55 -0,27%
Çeyrek Altın 3.965,00 -0,45%
Yarım Altın 7.923,00 -0,44%
Tam Altın 15.785,61 -0,14%
Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun
Hukukçu Figen Çalıkuşu 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerini uyardı: Atalay derhal serbest bırakılmazsa ikinci kez hak ihlali oluşacak

Hukukçu Figen Çalıkuşu 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerini uyardı: Atalay derhal serbest bırakılmazsa ikinci kez hak ihlali oluşacak

ABONE OL
25 Ekim 2023, 15:34:00

Hukukçu Figen Çalıkuşu 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerini uyardı: Atalay derhal serbest bırakılmazsa ikinci kez hak ihlali oluşacak

Anayasa Mahkemesi (AYM), cezaevindeki Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ın “seçilme hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Hukukçu Figen Çalıkuşu, Gezi direnişi davası nedeniyle tutuklu bulunan Can Atalay’ın derhal tahliye edilmesi gerektiğini, aksi halde Atalay’ın ikinci kez hak ihlaline uğrayacağını değerlendirdi.

Hukukçu Figen Çalıkuşu, Gezi direnişi davasından yargılanarak 18 yıl hapis cezasına çarptırılarak tutuklu bulunan Can Atalay hakkındaki AYM kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un ‘Gerekçeli kararı gördükten sonra bir açıklama yapmak gerek’ ifadesine yanıt veren Çalıkuşu, Türkiye’de herkesin AYM kararlarına bağlı olduğunu hatırlattı.

“13. AĞIR CEZA MAHKEMESİ HAKİMLERİNİN ANAYASA İLE İMTİHAN SÜRECİ”


AYM’nin gecikmeli de olsa Atalay için iki ayrı anayasal hakkın ihlal edildiğine karar verdiğini belirten Çalıkuşu, “13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerinin de Anayasa ile imtihan süreci. 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri AYM’ye bağlı mı, değil mi? Bunu göreceğiz. AYM kararı 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geldiği an yapılması gereken ilk iş Can Atalay’ın tahliye edilmesidir. Çünkü hakları gasp edilmiştir. Hakları ihlal edilmiştir. Hak ihlali kararı olduğuna göre bir an evvel beklenmeden bu hakların kendisine iade edilmesi gerekmektedir.” dedi.

ADALET BAKANI’NA YANIT

Atalay’ın tahliye edilmemesi durumunda ikinci kez hak ihlali olacağı konusunda uyarıda bulunan Çalıkuşu, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un açıklamasını da değerlendirdi. Çalıkuşu, “Adalet Bakanı ‘karar gerekçesini görmemiz gerekir’ demiş. Hayır, karar gerekçesini görmenize gerek yok. AYM hak ihlalini saptadı. Adalet Bakanlığı da 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri de bununla bağlı. Türkiye’de herkes AYM kararlarına bağlıdır. Önce bunu öğrenmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

DİKKAT!  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu; kentsel dönüşüm, sosyal konutlar, Yeni Tokat projeleri konusunda istişarelerde bulunmak üzere mimar, mühendis ve müteahhit odalarının temsilcileri ile bir araya geldi.

 

Hukukçu Figen Çalıkuşu 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerini uyardı: Atalay derhal serbest bırakılmazsa ikinci kez hak ihlali oluşacak yazısı ilk önce SafaTV – SRT üzerinde ortaya çıktı.

Son dakika tokat haberlerine göz atabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Tokat Nöbetçi Noterler

 

Tokat Nöbetçi Eczaneler

 

Tokat Bugün Vefat Edenler

 

Tokat Planlı Su Kesintileri

kingroyal meritking meritking giriş kingroyal giriş madridbet