takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

26 Temmuz 2019 - 09:17:37 - 357 Okunma

HIDIRLIK KÖPRÜSÜ

Halk arasında HIDIRLIK KÖPRÜSÜ diye anılan tarihi Tokat Köprüsü (Taşköprü de deniyor), Yeşilırmak üzerinde, tarihi Kral yolu ve İPEK yollarının kesiştiği noktada, 13. Yüzyılda (1250’de) Selçuklular tarafından yaptırılmıştır. TOKAT, bilhassa Selçuklu ve Osmanlı devirlerinde eski dünya yollarının buluştuğu çok önemli bir ticaret merkezi olmuştur.

                Tokat Köprüsü’nün Hıdırlık diye de anılmasının sebebi, Köprünün yapıldığı noktada, zamanın birinde bir bahar günü Hızır baba ile İlyas peygamberin buluştukları inancından dolayıdır. İşte o gün, halk arasında 6 Mayıs’larda bahar bayramı olarak kutlanan HIDIRELLEZ günüdür. Demek oluyor ki, HIZIR – İLYAS zamanla Hıdırellez ve Hıdırlık şekillerine bürünmüştür.

                Şehrimizde mevki tanımı olarak HIDIRLIK Köprüsü ve yakın çevresine KÖPRÜBAŞI denilmektedir.

                Köprü, tamamen yontma ve kesme taştan yapılmış, eni 7, boyu 15 metre olup beş kemerli göz üzerine kurulmuştur. Selçuklu ecdadımız, öyle bir mimarlık şaheseri yaratmış ki, aradan geçen yüzyıllardan beri bir taşı bile oynamadan sapasağlam durmaktadır. Öylesine bir sağlamlık ki, daha düne kadar ağır vasıtalar dahil, her türlü araç – gereç üzerinden geçiyordu. Nihayet çok yerinde bir kararla köprümüz motorlu taşıt trafiğine kapatılmış ve halen sadece yaya trafiğine açıktır.

 

                Kitabesi köprünün orta üstünde ve batı yönündedir. Mermer üzerine, birbirine geçmiş Selçukî sülüsü yazısıyla işlenmiştir. Köprünün Sultan 2. Gıyaseddin Keyhusrev’in üç oğlunun müşterek hükümeti zamanında yapılmış olması ve bu üç kardeş devrine ait bir başka kitabe bulunmaması nedeniyle anılan kitabenin Selçuklu tarihi bakımından büyük bir değeri vardır.

                Köprümüzün üzerinden yürüyüp geçerken, bir an için dahi olsa ne denli değerli bir eserin üzerinde yürüdüğümüzün farkına varmak gerek. Korunması da biz Tokatlıların ve başta Belediyemiz, ilgili kurumların üzerine düşüyor. Ve halen köprü tabanındaki kırık dökük kaplama doğrusu hiç yakışmıyor. Tabanına aslına uygun olan bir döşeme yapılması, Belediyemizden beklentimizdir.

                Unutmayalım ki tarihi Hıdırlık Köprüsü, mevcut diğer tarihi eserlerle beraber Tokat’ı farklı kılan, ona kimliğini kazandıran, ona ruh veren kadim bir eser, anıtsal bir yapıdır.

"CEMALETTİN YARKIN" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku