takip et takip et takip et
Gündem

6 Temmuz 2020 - 510 Okunma

HES’LER BÜYÜYEN TÜRKİYE’YE HAYAT SUYU

Abone Ol

52 Hidroelektrik Santralin (HES) açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferansla katıldığı törenle yapıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52 Hidroelektrik Santralin (HES) açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansla katıldığı törenle dün gerçekleştirildi. Niksar’da işletmeye alınan Akıncı HES’te gerçekleştirilen açılış törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldı. 11,3 milyar liraya mal olan, 1.439 MW gücündeki hidroelektrik santrallerinin, üreten ve büyüyen Türkiye’ye hayat suyu olacağı vurgusu yapıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığını sonlandırmak, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını devreye alarak enerji faturasını düşürmek için çalışmalar başlatıldı. Bu kapsamda 52 baraj ve HES’in işletmeye alınma töreni dün gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Bakan Fatih Dönmez, Bakan Yardımcıları Alparslan Bayraktar, Abdullah Tancan ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz işletmeye alınacak, üretim kapasitesi en yüksek 5 barajın açılış törenine video konferansla katıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de işletmeye alınan Tokat Niksar Akıncı HES’ın açılış törenine katılmak üzere dün Tokat’taydı. Sivas İl Jandarma Komutanlığından helikopter ile Tokat Niksar Köklüce Komando Taburuna gelen Bakan Dönmez, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, milletvekilleri ve il protokolü tarafından karşılandı ve Niksar Akıncı HES tören alanına geçti; burada Tokat protokolü ve firma yetkilileri ile görüşme yaptı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla işletmeye alınan 52 baraj ve HES’in açılışı için videokonferans yöntemiyle tören yapıldı.

ENERJİSİ OLMAYAN BİR ÜLKE MEDENİ OLAMAZ

Toplu açılış törenine Vahdettin Köşkü’nden videokonferansla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu eserlerin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen kurumlarımızı tebrik ediyorum. Enerjisi olmayan bir ülkenin medeni olmaktan, kalkınmaktan bahsetmesi mümkün değildir. Bunlar bizler için medeni olmanın adeta sıçrama tahtalarıdır. Tüm dünyanın kendi içine kapandığı bir dönemde yatırımı, üretimi ve istihdamı destekleyerek sergilediğimiz olumlu yöndeki ayrışma ile salgına teslim olmadığımızı gösterdik. Salgın döneminde sağlık hizmetleri yanında hemen her alandaki yatırımlarını devam ettiren Türkiye, 2023 hedeflerine ulaşmaktaki kararlılığını ortaya koymuştur. Türkiye’nin her zaman, şu içinden geçtiğimiz kritik dönemde en büyük ihtiyacının bu eser siyaseti olduğuna inanıyorum. Tüm kuruluşlardan gündemlerindeki yatırım ve üretim programlarını hızlandırmalarını istedik. Çağrımız karşılıksız kalmadı.” diye konuştu.

1,85 MİLYON HANENİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son iki yılda 26 farklı şehirde devreye giren 52 hidroelektrik santralin milletimize ve ülkemize hayırlar getirmesi temennisinde bulunarak, “11,3 milyar liraya mal olan, 1.439 MW gücündeki hidroelektrik santrallerimiz, üreten ve büyüyen Türkiye’ye hayat suyu olacak. 1,85 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak.” dedi.

Son 18 yılda gerçekleştirilen atılımlarla, enerjide dünyada eşine az rastlanır bir başarı hikâyesi ortaya koyulduğunu aktaran Dönmez, “2002’de 31 bin MW düzeyinde olan kurulu gücümüzü bugün 91 bin MW’ın üzerine çıkardık. Enerjimizi ve gücümüzü üçe katladık. Her yıl ortalama yüzde 6’nın üzerinde bir kurulu güç artışıyla OECD ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyoruz.Bir başka deyişle OECD’nin en enerjik ülkesi, gücünü en fazla katlayan üyesiyiz.Bu büyük artışın en önemli bölümünü ise yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımız oluşturuyor. Güneşten rüzgâra, jeotermalden hidroelektriğe kadar her alanda enerjimizi her geçen gün daha fazla yeniliyoruz. Elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların payı 2002 yılında yüzde 26,3 iken, Haziran 2020 itibariyle yüzde 50,7 seviyesine ulaştık. Milli Enerji ve Maden Politikamızı ilan ettiğimiz 2017’den bu yana yenilenebilir enerji kapasite artışında Avrupa’da üçüncü sıraya yükseldik. Yerli ve yenilenebilir enerjiye yaptığımız yoğun yatırımların karşılığını yeni rekorlarla alıyoruz. 2020’nin ilk yarısında elektriğimizin yüzde 65’ini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde ettik. Nisan ayında bu kaynakların payını yüzde 80’e yükselterek aylık bazda önemli bir rekor kırdık. 24 Mayıs’ta ise yüzde 90’lık yerli ve yenilenebilir oranıyla günlük bazda yeni bir başarıya daha imza attık. Güçlü siyasi irademiz, milletimizin inancı ve desteğiyle “Bağımsız Enerji, Güçlü Türkiye” idealimizi gerçeğe dönüştürecek yatırımlarımızı devreye alıyoruz. 2002’de 11 bin MW olan hidrolik kurulu gücümüz, Mayıs 2020 sonu itibarıyla 29 bin MW’ı aştı. Bir başka deyişle, ülkemizin bugünkü hidrolik kurulu gücü, 2002 yılındaki toplam kurulu gücümüze neredeyse eşdeğer. Hidrolik kurulu güç açısından Avrupa’da ikinci sıradayız. Adım adım orada da liderliğe ilerliyoruz. Bu rakamlar zat-ı alinizin dediği “Su akar, Türk yapar” sözünün vücut bulmuş halidir.” diye konuştu.

YENİLENEBİLİR ENERJİDE YENİ BİR SAYFA

Mini YEKA yarışmalarının ekim ayında gerçekleştirileceğini bildirerek, şunları kaydetti:

“Cuma günü ilan ettiğimiz Mini YEKA yarışmalarımızı Ekim ayında gerçekleştireceğiz. 1000 MW gücündeki Mini YEKA’larla yerli ve yenilenebilir enerjide yeni bir sayfa açacağız. 36 ilimiz için güneş enerjisine dayalı 10, 15, 20 MW arasında değişen 74 yarışma düzenleyeceğiz. Böylece ülkemizin dört bir yanındaki küçük ve orta ölçekli daha fazla yatırımcının yenilenebilir enerji üretimine dâhil olmasını sağlayacağız. İnşallah önümüzdeki Ağustos ayında da zat-ı alilerinizin katılımıyla Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli üreten fabrikasını devreye alacağız. Kendi kaynaklarımızı, kendi teknolojimiz ve kendi insan kaynağımızla en iyi şekilde değerlendirmeye devam edeceğiz.”

AKINCI HES 231 bin hanenin elektrik İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Akıncı HES’e ilişkin bilgi veren Bakan Dönmez, “Birazdan devreye alacağımız Akıncı HES, 99 MW’lık toplam kurulu güce sahip. Yıllık üreteceği 448 milyon kWh elektrikle, 231 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Yıllık 230 bin tonun üzerinde karbondioksit salımını engelleyerek doğaya 436 bin ağacın saldığı temiz havaya eş değer bir katkıda bulunacak. Santralimizin inşasında büyük çoğunluğu bölgemizden olmak üzere 600 işçimiz istihdam edildi. Santrallerimiz bölgenin sosyal ve ekonomik hayatının canlanmasına da önemli katkılar sundu. Sözlerime burada son verirken bu büyük projelerin hayata geçmesinde öncülük eden Sayın Cumhurbaşkanımıza, AYDEM Yenilenebilir Enerji Üretim AŞ’ye, barajın ete kemiğe bürünmesini sağlayan mühendis ve işçi kardeşlerimize milletimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Santrallerimiz ülkemize ve milletimize hayırlı, uğurlu olsun.”

Son 2 yılda devreye alınan 50 lisanslı baraj ve HES, bin 438 megavat üretim kapasitesine sahipken, 2 lisanssız baraj ve HES, 1 megavat üretim kapasitesine sahip. İşletmeye alınacak 52 barajın toplam kurulu gücü ise bin 439 megavat olacak. AYDEM tarafından Tokat’a Akıncı HES, 99 megavat (MW) kurulu güç ile yerli ve yenilenebilir enerji üretimi anlayışının en somut örneklerinden biri olarak dikkati çekiyor.


" HES’LER BÜYÜYEN TÜRKİYE’YE HAYAT SUYU konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere HES’LER BÜYÜYEN TÜRKİYE’YE HAYAT SUYU ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda HES’LER BÜYÜYEN TÜRKİYE’YE HAYAT SUYU ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku