takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

24 Kasım 2016 - 07:36:32 - 25 Okunma

Herkesin Bir Öğretmeni Vardı

Bir harf ile başlayan yolculukta sürekli öğrenme-öğretme eyleminin içindeyiz ve bir öğretmen ile muhatabız. Dolayısıyla herkesin bir öğretmeni var ve devamlı bir öğretmene ihtiyaç duyarız. İlk öğretmenimiz ise annemizdir. Bu vesile ile annelerimizi sonsuz selam ve saygı ile selamlıyoruz.

İlk insan ve ilk peygamber Hz. Âdem aslında insanlığın ilk öğretmenidir. Çağlar boyu da Allah, insanlığı öğretmensiz bırakmamış. Öğretmenlik böyle kutsal bir meslektir.

İnsanoğlu daha anne karnında iken bile öğrenmeye başlıyor. Sonra dünyaya gözünü açıyor ve ilk sesle başlayan iletişim ile öğrenmeye başlıyor. Evet, anne ilk öğretmen oluyor. Her an her gün ilerleyen zaman ve öğretmen ihtiyacı… Her adımda her durumda bir öğretmene olan ihtiyaç var.

Bireysel başlayan bu süreç sonra toplumsal olarak sürüyor. İnsanlık bir öğretmenin elinden geçiyor. Bir öğretmen bir milletin çekirdeğini oluşturabiliyor. Çağları değiştiren büyük insanlar da bir öğretmenin elinden geçiyor böylece. Fatih’in de bir öğretmeni vardı ve hep yanında idi. Ne kutlu bir meslek öğretmenlik!

Öğretmenliğin insanlık tarihi kadar eski geleneği, birikimi ve değeri var. Bu değeri daima kalbinde hisseden öğretmenlerimizi saygıyla anmak gerek.

Öğretmenlik mesleğini icra eden her kişinin müşfik, yardımsever, sabırlı, hoşgörülü, adaletli, birikimli, sevecen, sorumluluğunu bilen ve kendisini sürekli yenileyen ufku geniş olmalıdır. Böyle olmazsa bu mesleği sürdürmek de mümkün olamayacaktır.

İnsanı ve özellikle çocuğu sevmeyen kişi öğretmen olamaz. Sevgi pınarı olmalı öğretmenin ağzı ve sürekli iyiliği, güzelliği ve değerleri akıtmalı. Öğretmenlerimiz bu güzel vasıflarla anılmalı, görülmeli. Öğretmenlik mesleğinin itibarını sağlayacak değerleri yine öğretmenler yaşatacak ki toplum da buna şahit olsun. Bu değerlerle anılan öğretmenlere selam olsun!

Öğretmenlerimizin meslek hayatları diğer mesleklerden oldukça farklıdır. Ömür boyu unutulmayacak hatıraları geride bırakıyoruz. Her insanın en güzel yılları, okul yıllarıdır. İnsanın en güzel bu yılları sınıflarda, okul bahçelerinde geçmektedir. Bu güzelliğe en çok da öğretmenlerimiz şahit olmaktadır. Haliyle her öğrencinin, her insanın hayatında yer alan tek meslek sahibi kişi öğretmenlerdir. Dolayısı ile bir toplumun hafızasıdır öğretmenler. Geriye güzel ve unutulmayacak hatıralar bırakabilmek için de öğretmenlerimizin güzel işler yapması ve güzel paylaşımlar gerçekleştirmesi gerekiyor. Yine iş öğretmene düşüyor.

Öğretmen, sadece bireysel sorumluğu olan bir masa başı iş yapmıyor. Onun toplumsal sorumlulukları bulunuyor. Milletin millî değerleri ve amaçları onun elinden geçiyor. Devleti var eden en büyük değerler öğretmenin sorumluluk alanıdır. Şuurumuz, tarihimiz, ahlakımız, sanatımız, birliğimiz, dirliğimiz ve geleceğimiz onun elindedir, ona emanettir.

Çocuklarımızı, geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin günü kutlu olsun.

 

 

"Ali Bal" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku