takip et takip et takip et
Gündem

10 Ekim 2020 - 347 Okunma

HAYVANLAR İÇİN KULÜBELER YAPILDI

Abone Ol

Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneği Başkanı Fatma Dinçer ve mülteci gençler Tokat Belediyesi Hayvan Barınağında yaşayan hayvanların yaklaşmakta olan kış aylarını rahat geçirebilmeleri için kulübeler yaptı.

Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneği ve mülteci gençler tarafından 4-10 Ekim Hayvan Hakları Haftası dolayısıyla etkinlik organize edildi. Hayvanları korumak amacıyla Tokat Belediyesi Hayvan Barınağı için kulübeler yapıldı. Derneğin geri dönüşüm atölyesinde yaptıkları çalışmalarla hazırladıkları kulübeleri barınağı ziyaret ederek teslim eden Başkan Dinçer, “Sevgi yetmez ekosisteme hizmetleri için hayvanlara saygı duymamız lazım. Geri dönüşüm malzemelerinden 15 adet kulübe yaparak hayvanlara kış aylarında rahat edecekleri imkân sunmak istiyoruz. ” dedi.

HAYATIN DEVAMLILIĞIN HAYVANLARIN ÖNEMİ BÜYÜK

Hayatın devamının hayvanların ekosistemdeki rolüne bağlı olduğunu kaydeden Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneği Başkanı Fatma Dinçer, etkinliğe yönelik yaptığı açıklamada, “Hayvan sevgisi, insandaki yardımlaşma, iyilikseverlik ve sevgi gibi duyguları geliştirir. Hayvanlar eko sistemin bir parçası 4-10 Ekim hayvanların korunması ve sağlıklı bir çevrede denge içinde yaşaması için mücadele etmeliyiz. Bazı insanlar hayvanları sevmeyebilirler, ama en azından onların da bir can taşıdığını ve yaşamaya hakları olduğunu kabul edip saygı duymalarını istiyoruz. Gittikçe teknolojik hale gelen günümüz toplumumuzda, insanlar ekosistemlerin düzgün işleyişine ve insanlığa sunduğu hayatî önemdeki hizmetlere ne kadar bağlı olduklarını çok az düşünmektedirler. Ekosistem hizmetleri doğal ekosistemlerin ve bu ekosistemleri oluşturan türlerin, insanın yaşamını sürdürdüğü şartlar ve süreçlerdir diğer bir ifadeyle, ekosistem hizmetleri insanlığa faydalı olan ekosistem işlevleri setidir.  İnsanlar, doğal ekosistemlerin insan toplumlarını desteklemeye yardımcı olduğunu uzun zamandır bilmelerine rağmen, ekosistem hizmetlerinin açıkça kabul edilip bilinmesi görece yeni bir olgudur Gezegenimizin tamamı geniş bir entegre ekosistemler ağı olduğu için, küresel ölçekten mikroskobik ölçeğe kadar çok çeşitli ekosistem hizmetleri söz konusudur. Ekosistemler, hava ve suyu arıtır, oksijen üretir ve iklimimizi dengeler. Uygun bir atmosfer oluşturup sürdüren bitkiler olmasaydı, dünya yaşamımız için uygun bir yer olmazdı. Organizmalar, organik atıkları çürütüp çözmekte ve zehirleyici etkisini gidermekte ve böylece medeniyetimizin kendi atığı altında kalmasını önlemektedir. Diğer canlı türleri; gıdamızı yetiştirdiğimiz toprakların oluşmasını ve tarım için gerekli olan besin maddelerinin geri dönüşümünün gerçekleşmesini sağlamaktadır. Sayısız canlı türü, bu toprağın korunmasını sağlamakta, besin maddelerinin geri dönüşümünde kilit roller oynamakta ve bu şekilde erozyon ve su taşkınlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Binlerce hayvan türü, bitkilerin tozlaşmasını sağlamakta, polenlerini yaymakta ve bitkileri gübrelemekte, haşere ve zararlılardan korumakta ve tohumlarını etrafa yayıp dağıtmaktadır ve tabi ki insanlar, yiyecek, barınak, tıp, kültür, estetik ve daha birçok amaçla birlerce bitki, hayvan ve mikroorganizma türünü kullanmakta ve ticaretini yapmaktadır. Çoğu kişi bir ekosistemin ne olduğunu bilmemesine rağmen, insanların hayatta kalması için dünyanın ekosistemlerinin düzgün işleyişi kritik önem taşımaktadır ve ekosistem hizmetlerinin temellerinin bilinmesi ve anlaşılması son derece gereklidir. 95 ülkeden 1.300’ten fazla bilim insanının ekosistem hizmetleri hakkında çalışmaları sonucu elde edilen bulgular bize resmi, derin ve küresel bir bakış sağlamıştır: Milenyum Ekosistem Değerlendirmesi sonucu bize ekosistem hizmetlerinde hayvanların kilit öneme sahip olduğunu göstermiştir.” Dedi.

“HAYVANLARIN KARAKTER ÖZELLİKLER VARDIR”

Başkan Dinçer, hayvanların ayrıca karakter özelliklerinin olduğunu belirterek, “Çalışkan arı, kurnaz tilki, özgür kuş, cesur kral aslan, sadık dost köpek kahramanları hayvanlardır.  Zümrüt Anka yeniden doğuşun simgesidir. Hüdhüd  Hz Süleyman’ın haberci efsane kuşudur.” Şeklinde konuştu.

“Sağlıklı nesil sağlıklı gelecek” ödülleri sahiplerini buldu

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik, görsel ve edebi alanda düzenlenen “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek” yarışması il birincileri, ödüllerini aldı.

Kazanan öğrencilere ödüllerini, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali ve Şube Müdürü Mehmet Ali Adsan takdim etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti işbirliğinde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli yetişmelerini; sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve internet bağımlılığının olumsuz ve yıkıcı etkilerini kavramalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Projesi” kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik, görsel ve edebi alanda düzenlenen yarışma sonucunda il birincileri belirlendi.

Yarışmada birinci olan öğrencileri tebrik eden Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, görsel eser alanında birinci olan Özel Tokat Ayışığı İlkokulu öğrencisi Duru Nazlı Erdoğan’a ve edebi eser alanında birinci olan Gazi Paşa İlkokulu öğrencisi Elif Üstandağ’a ödüllerini takdim etti.

Ayrıca edebi eser kategorisinde birinci olan ancak ödülünü almaya gelemeyen İbn-i Sina Merkezi ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Tuğçe Altunbaş’ın öğretmenine ödülünü Şube Müdürü Mehmet Ali Adsan verdi.

Öğrencilere belge ve hediyelerini verilmesinin ardından tören sona erdi.

Yarışmada dereceye giren öğrencilerimizin eserleri, Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde düzenlenecek olan yarışmada yarışmaya hak kazandı.


" HAYVANLAR İÇİN KULÜBELER YAPILDI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere HAYVANLAR İÇİN KULÜBELER YAPILDI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda HAYVANLAR İÇİN KULÜBELER YAPILDI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku