takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

9 Ekim 2019 - 10:07:58 - 116 Okunma

HAYIR DEMESİNİ BİLMEK

Türkçemizde “Hayır” hem olumlu hem olumsuz bir kelime olarak kullanılır. Bir şeyi ret  edeceğimiz zaman “Hayır” deriz. Kabul edeceğimiz zaman “Evet” deriz.

Hayır aynı zamanda olumlu olarak da kullanılır. “Her işte bir hayır vardır” deriz mesela. Güzel  bir iş olursa “Hayırlı iş” deriz. Bunlar güzel dilimizin zenginliklerini hatırlatır bize.

Yaşadığım olaylara baktığım zaman insanlar karşısındaki insanı  baştan savarken  bunu gayet normal karşılayarak  bunun olumsuz bir şey olduğunu  zannetmiyorlar.  Yani yapacağım deyip de o işi yapmamak bizde hiç ayıp, yanlış karşılanmıyor da bir işe “ Hayır “ dediğimiz zaman  bizi baştan savan insanlar hemen bu tutumumuzu  ayıp karşılayabiliyorlar.

Bunu bir anımla sizlere anlatmak istemekteyim.

Bir insanla arkadaş olmuştum. Mesafeli ve  çok içten olmayan bir arkadaş. Tatil günlerinde  onun çalışmasına engel olmayacak şekilde  onu ziyaret ederek çay içmekten öteye gitmeyen bir arkadaşlık.

Ben ise daha samimi olarak ailece görüşmek , onun çocukları ile tanışarak onlara faydalı olmak, onlara bilgimi aktarmak istedim. Çocuklarına faydalı olacak dergi ve kitapları her gittiğimde ona  hediye verdim. Ne çocukları ile  tanışabildim  ne de  ailece  görüşebildim. Bu arkadaşlık 2 yıl boyunca devam etti. Ona her faydalı olacak şeyi anlattığımda “ oo güzel olur, hemen uygulayalım”  der, ama ben yanından kalktıktan sonra unutur giderdi.  .Hatırlattığım zaman  “haklısın  yapalım” der, gene yanından kalktığım zaman unuturdu ya da  beni güzel baştan savardı. Ben gene de her zaman onun yanına giderdim. Her seferinde  “Adam beni baştan savıyor , bana açıkça sözle olmasa da “ sen düşünceleri ciddiye alınmayacak, baştan savılacak adamsın” mesajı veriyor ama ben alttan alıyordum. Bu böyle devam etti. Hep beni baştan savdı. Ben gene kızmadım…İyi niyetimi her zaman sürdürdüm.

Bir gün yüz yüze olmasa da sanal alemde benden bir şey istedi. Prensiplerime aykırı olan ve  kabul etmem mümkün olmayan bu isteğini ret etmem  kadar doğal bir şey olamazdı. Bana hoş görüde bulunacak yerde beni suçlamaya  “sana bozuldum “ gibi beni suçlayan laflar etmeye başladığı zaman anladım ki, onun beni hep baştan savmaları, beni  ciddiye almaması ona göre hata değil ama onun bir istediği şeyi kesin bir çizgi ile “hayır” diyerek ret etmem suç oluyordu.

Bu durumda beni yeterince tanımadığına inandığım ve  kendi isteklerinin yerine getirilmemesi  karşısında hemen bizleri suçlayan veya kırılan insanla dostluğu devam ettirmenin bir manası olmayacağını ve hep bizi  baştan savan  her şeyi erteleyen insanlar ile iletişim kurmaya devam etmenin bir manası olmayacağına inanarak uzak kaldım ondan .

Bu tutum  beni hayli düşündürdü. İnsanlar, ciddiye almadıkları, baştan savdıkları insanlardan  kendilerini ciddiye alarak her istediğine evet demelerini  bekliyor, bunu hak olarak görüyorlardı. Halbuki  ben ondan onun benden istediği türden bir yardım  istememiştim.

Herkesin her istediğine  evet demek zorunda değiliz. Eğer sizlerin bizleri baştan savma hakkınız varsa benim de sizin isteklerinize üstelik sizin gibi everip çevirmeden  hayır deme hakkım vardır. Benim sana faydalı olacak isteklerimi  baştan savarak  üstü örtülü “hayır” diyorsan  beni ret ediyorsan ben açıkça hayır demesini bilirim.

Psikoloji de “ hayır “ demek önemli yer tutar. İnsanın ne zaman hayır ne zaman evet diyeceğini bilmesi, O’nun psikolojik açıdan  sağlıklı olduğu anlamına gelir denir.  O yüzden  neye evet neye hayır diyeceğimizi bilmek önem arz etmektedir benim açımdan .

Eğer karşımızdaki insanın bizden beklentisi olacaksa o da  bizim beklentilerimizi karşılamalı ve lafı evirip çevirmeden “ senin bu istediğini kabul edemem benim cevabım hayır” diye açıkça anlatabilmelidir. Açıkça hayır diyemeyenler işte böyle açıkça hayır diyen insanlara  tahammül edemez ve  onların hayırlarını  evet yapmak için demegojiye  kaçarlar.

Sadece bu arkadaşım ile yaşadığım olayda değil, yaşadığım pek çok olayda insanlar bana güvenmediklerini her türü davranışları ile gösterdiler.  Ama benim onlara her halükarda güvenmemi ve onlara  yardım etmemi istediler. Hatta bunu  kabul etmem için dini terimler ile beni tehdit etmeye  baktılar. Bir olayı ben yaparsam günah onlar aynı şeyi yaparsa hak oluyordu. Anladım ki insanların çoğu beni tanıyamamış  kendilerine benzetemedikleri zaman  beni sevmemişler sonra ortaya çıkarak “ o bizi sevmiyor” diye  kendi suçlarını bana yüklemeye kalkmışlardı.

Bunun sadece benim başıma gelmediğini ve çok insanın  böyle davrandığını  biliyorum. Amaç kendi hayatımdan yola çıkarak insanların  başkalarını küçük gördükleri halde kendilerine  ret edilemeyecek büyük adam muamelesi yapmalarını istemeleri.

İnsanlar eşit ise sen kendine saygı duyulmasını istiyorsan muhatabın da saygıyı en az senin kadar hak eder ve  sen saygı duymuyorsan saygı beklemeye hakkın olamaz. Yaşının büyük olması, mevki ve makamının büyük olması sana bu hakkı vermez ve  insan dini terimler ile karşısındaki insana isteklerini kabul ettirmeye kalkması dini yaşamında samimi olmadığını da gösterir. Çünkü din çıkarları için insanın dini terimleri kullanmasını kesin yasaklar. Buna inanıyorum  her zaman

İnsan    hata yapmaz demiyorum. Hata yaptığı zaman da hatasını telafi etmeli. Bizim isteklerimize hayır diyene saygı duymak yerine kızmak  bilmem insan olmanın neresinde var. Bugün hayır diyen insan zamanı gelir mantıklı isteklerimize evet der. İlk istediğimiz şeye hayır diyen insanı suçlayarak yanımızdan uzaklaştırmak insana kısa vadede  bir üstünlük sağlasa da  uzun vadede bunun sıkıntısını çeker mutlaka

Bu yazı kimseyi ayıplamak, suçlamak için yazılmadı ve hayatta yanlışlarımızı görerek onlardan ders almamız ve  bu yanlışları tekrar etmememiz için yazıldı. Olaylar bizlere ders veren  hayat tecrübeleridir ve  bazen yaşadığımız olaylar orada istenmediğimizi , artık gitmememiz gerektiğini anlatır. Bizi istemeyen insanlar,  yapamayacağımız isteklerde bulunarak  kibarca “artık bizimle muhatap olma “ diyebilirler. Bunu da  yaşanmış tecrübeler ile ortaya koymuşturlar. Bundan ders almamız gerekir. Bunu düşünerek düşüncelerimi dostlarımla paylaşmam hepimizin de bu tecrübeyi yaşamasına ve ders almasına sebep olur diye yazıldı.

Herkesin her istediğimize evet  demesini beklersek  ve her hayırda bozulursak ve  bunu dert edersek  hayatımız hep birilerine bozulmak, kırılmak ve durduk yere psikolojimizi  bozmak ile geçer. O yüzden  bize hayır diyenlere hemen önyargı ile yaklaşmak yerine , onların neden hayır dediğine  bakarak , onları anlamaya çalışalım.

Bir dindar adama, dinin yasak kıldığı bir şeyden dolayı yardım istemek, mesela   Ramazan’da öğlen vakti onu yemeğe davet etmek, Namaz kılan insan ile dalga geçmek ve sonradan da  ben dinime inanırım demek ,hepimiz insanız   gibi laflar eden insanın samimiyeti ne kadardır. Üstelik yemeğime gelmedi  bozuldum ona diyebilir miyiz.  Yaşanılan olaylar ne yazık ki  bu kadar üzerinde düşünülmesi gereken  ve hassasiyet isteyen şeyler.

İnançlara, prensiplere, tutumlara saygı göstermeyerek dayatmak , her istediğimizi kabul ettirmeye çalışmak  karşımızdaki insanı küçük düşürmez.

En meşru isteklerimizi , yapacağız edeceğiz deyip de yapmamak ve sonra sıkışınca “seni seviyoruz, o zamanın şartları öyle idi bu yüzden  yapamadık bizi neye anlamıyorsun” gibi boş sözler ile kendini haklı çıkarmaya çalışmak  sadece cehalet örneğidir bence.

İnsanlara saygılı olmak sadece insan oldukları için  gerekir. İnsanlar  nasıl ki bizim de hayır ya da evet deme hakkımız  varsa onlarında vardır. Zarar göreceğini düşünen her insan her şeye hayır demez.  İnançlarına ters olan şeye de insan hayır der ve bizim inançlarımız ve onun inançları da farklı olabilir.

Kötü şeyleri başkasına ikram etmek veya kötü şeylere teşvik etmek  o kötü şeyi kullanmaktan daha kötüdür . İnsanın görevi ise insanlara  güzel şeyler yapmaları için teşvik etmek ve  onları güzel işlere  teşvik ederken suçlamamak, kalplerini kırmamak  katıksız sevgi ile sevmek ile olur.

"Turan Yalçın" diğer yazıları için tıklayın.

Yorumlar (1 Yorum)

  • Erdem kaya

    Tebrik ediyorum hocam. Yüreğinize sağlık. Sohbetiniz gibi kaleminizde çok kıymetli.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku