Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.133,05 0,09%
Çeyrek Altın 1.896,00 -0,05%
Bitcoin 433572 0.0858%
Ethereum 31374 1.59112%
Yarım Altın 3.792,00 -0,08%
Tam Altın 7.552,28 0,32%
HANAN BEY

HANAN BEY

ABONE OL
12 Ekim 2020, 10:18:46

Kitap ve okuma aşığı Sevgili dostum,

       Kitap okumayı en az beni kadar sevdiğini bildiğimden, sana kitaplar, edebiyat ve okuduğum kitapları ve antolojileri anlatan mektuplar yazmak bana mutluluk veriyor.

       Sevgili dostum,

       Yılmaz Ali mahlası ile kitaplar yayınlayan mütercim ve yeminli tercüman Ali Yılmaz ile gene bir yazar Kardeşimiz Şükran Pınarcan vasıtası ile tanışmış ve röportaj yapmıştım. Teşekkür için Soffia ve  “Hanan bey” kitaplarını yollamış Yılmaz Ali. “Hanan bey” kitabını okudum. Tarihi bir  roman olan bu kitap  gerçekten hem anlatan hem de yazan için samimi bir dille anlatılmış ve yazılmış. Okuyunca gerçek olduğunu hemen anlamak mümkün.

        Sevgili dostum,

        Birinci Dünya savaşında Gaziantep, Halep , Malatya civarında geçen olayları anlatan kitap, Muhtar da olan Hanan bey ve  iki adamı olan Selim ile daha  13 yaşındaki Ökkeş’in düşmana karşı güzel dayanışma dolu   kahramanlıklarını anlatıyor.

       Sevgili dostum,

        Topal olduğundan askere alınmayan Selim ile askere gidip de dönmeyen babasının arkasında özlemle bekleyen 13 yaşında Ökkeş’in Halep den Maraş’a geleceğini duydukları Fransız askeri ve cephane dolu treni sabote etmelerini anlatıyor. Gerçekten de insan okurken atalarımızın düşmana ne kadar büyük savaş verdiğini daha iyi anlıyoruz.

     Sevgili dostum,

     Kitapta Ökkeş’in severek dinlediği ve İbrahim Hoca’nın anlattığı bir çok hikaye de var, göç öyküleri ki,  yazara günümüz göçmenleri, göçmenleri iyi anlattığı için ödül vermiş. Gerçekten de göçmenlerin hikayelerini güzel anlatmış.

        Sevgili dostum,

        “En büyük ödül, iyi bir okurun güzel bir değerlendirmesi”  derim her zaman. Bu yazımız da   bir ödül olsun Yılmaz Ali Kardeşimize.

        Sevgili dostum,

         Sevgili yazar dostum Şükran Pınarcan  da  kitabı okumuş. Şunları söyledi bana”          Yine çok güzel bir kitap daha okundu ve bitti. Konusu anlatımı oldukça başarılı çok etkileyici bir kitap. Yakın tarihimizi merak edenlere tavsiyemdir. Bilinmeyen kahramanlarımızın bizim bugün daha rahat yaşamımızı sağlamak için yaptığı fedakarlıkları hayranlık ve gözyaşlarıyla okuyacaksınız. Sizi derinden etkileyecek çok sarsacak. Onlara ne kadar teşekkür etsek. Hayırla yadd etsek. Yinede haklarını ödeyemeyiz. Tüm şehit ve gazilerimizi hayırla yadd ediyoruz. Minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Allah onlardan razı olsun. Rahmetiyle muamele etsin. Yazar arkadaşım Yılmaz Ali beye bu kadar güzide eserle bizi buluşturduğu için ve bana da hediye etme lütfunda bulunduğu için. Ne kadar teşekkür etsem azdır. Sağ olun var olun. Her şey gönlünüzce olsun. Kaleminiz kırılmasın. Mürekkebiniz dökülmesin.”

        Sevgili dostum,

         Bana kitap yollayan yazar dostların kitaplarını, antolojilerini tanıtmak çok faydalı ve bana da faydalı oldu. Okuduklarımın özetini çıkarmış oldum. Bundan sonra ünlü yazarların faydalı kitaplarını da sana mektuplar halinde anlatmak istiyorum. Kitabı okumayanlar için de bu mektupları okumak kitabı okumuş kadar faydalı olabilir aslında. Yıllar sonra bile bu mektupları okuyanlar faydalanabilir.

         Sevgili dostum,

          “Hanan bey” romanı bizleri 100 yıl öncesine götürüyor. Tarihten ders almamızı sağlıyor. Topal insanın da yaşı 13 olan insanın da azmederse, tecrübeli insanlardan faydalanır ve onların sevgi ve saygısını kazanırsa 100 yıl sonra da anlatılacak ve ağlayarak dinlenecek kahramanlık hikayeleri olacağını gösteriyor.

         Sevgili dostum,

          Bu vatanı yabancılardan kurtarmak için atalarımızın ne kadar gayret ettiklerini, Halep gibi şehirde ne güzel kaleler ve mabedler ile medreseler yaptıklarını da bizlere gösteriyor. Halep’in 100 yıl öncesini yazar sanki fotoğraf gibi Ökkeş ve Bedihi’nin anlatımı ile gözlerimize seriyor. Halep demek o zamanlarda medeniyet demek olduğunu anlıyoruz.

        Sevgili dostum,

        Halep deyince şemsi tebrizi ve  mevlana’dan bahsetmeden olmaz tabii. Bu kitapta da kısa da olsa onlardan bahsedilerek   onlara vefa gösteriliyor.     

        Sevgili dostum,

 Hataların affedilebileceğini ama hata yapanlarında hatada ısrar etmemesi gerektiğini Hanan bey’in engin bilgi tecrübe ve hoşgörüsünde bir kere daha görüyoruz. Her insanın bir hikayesi olduğunu, bu hikayelerin anlatılması, yazılması ve gelecek nesillerin ibret alması gerektiğini görüyoruz. Zaten atalarımız da bu vatanı nasıl kurtardıklarını anlayarak bizlere anlatmamışlar mı bizim de torunlarımıza anlatmamız için. Yılmaz Ali işte bu görevi üstlenmiş. Bu kitabı okuyunca Hanan bey’e dualar ve Fatihalar okuyoruz. Tabii Ökkeş ve Selim’e de. Gazi olan Antep ve Anteplilere de hayran kalıyoruz.

        Sevgili dostum,

          Yazar şu an memleketinde değil de  Antalya’da yaşasa da   bu kitabı ile memleketine güzel hizmet etmiş. ”Memlekete hizmet etmek için orada yaşamak değil gönül ve sabır vererek memleketin hikayelerini yazmakla olur” mesajını güzel veriyor bizlere.

      Sevgili dostum,

        İşte yazarlar yazar dostlarını okuyup da böyle sevgi ile takdir ederler. Umarım başka kitapları da sana anlatmak dilerim. Kitap hakkında yazacak çok şey var ama en iyisi okurun kitabı alıp kendi okuması ve değerlendirmesi.

turan yalcin
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Diyarbakır Nöbetçi Noterler Hakkâri Nöbetçi Noterler Gümüşhane Nöbetçi Noterler Erzurum Nöbetçi Noterler Erzincan Nöbetçi Noterler Elazığ Nöbetçi Noterler Edirne Nöbetçi Noterler Hatay Nöbetçi Noterler Isparta Nöbetçi Noterler Mersin Nöbetçi Noterler Konya Nöbetçi Noterler İzmir Nöbetçi Noterler Kocaeli Nöbetçi Noterler Kırşehir Nöbetçi Noterler Kırklareli Nöbetçi Noterler Kayseri Nöbetçi Noterler Kastamonu Nöbetçi Noterler Kars Nöbetçi Noterler Çanakkale Nöbetçi Noterler Çankırı Nöbetçi Noterler Çorum Nöbetçi Noterler Giresun Nöbetçi Noterler Denizli Nöbetçi Noterler Gaziantep Nöbetçi Noterler Eskişehir Nöbetçi Noterler Niğde Nöbetçi Noterler Mardin Nöbetçi Noterler Manisa Nöbetçi Noterler Muğla Nöbetçi Noterler Kütahya Nöbetçi Noterler Malatya Nöbetçi Noterler Kahramanmaraş Nöbetçi Noterler Muş Nöbetçi Noterler Nevşehir Nöbetçi Noterler Sinop Nöbetçi Noterler Rize Nöbetçi Noterler Sivas Nöbetçi Noterler Sakarya Nöbetçi Noterler Tekirdağ Nöbetçi Noterler Samsun Nöbetçi Noterler Ordu Nöbetçi Noterler Siirt Nöbetçi Noterler Tokat Nöbetçi Noterler Trabzon Nöbetçi Noterler Şanlıurfa Nöbetçi Noterler Yozgat Nöbetçi Noterler Aksaray Nöbetçi Noterler Karaman Nöbetçi Noterler Van Nöbetçi Noterler Zonguldak Nöbetçi Noterler Uşak Nöbetçi Noterler Bayburt Nöbetçi Noterler Kırıkkale Nöbetçi Noterler Tunceli Nöbetçi Noterler Bartın Nöbetçi Noterler Yalova Nöbetçi Noterler Şırnak Nöbetçi Noterler Ardahan Nöbetçi Noterler Karabük Nöbetçi Noterler Iğdır Nöbetçi Noterler Batman Nöbetçi Noterler Kilis Nöbetçi Noterler Osmaniye Nöbetçi Noterler Bursa Nöbetçi Noterler Burdur Nöbetçi Noterler Bolu Nöbetçi Noterler Bitlis Nöbetçi Noterler Bingöl Nöbetçi Noterler Bilecik Nöbetçi Noterler Balıkesir Nöbetçi Noterler Düzce Nöbetçi Noterler Aydın Nöbetçi Noterler Artvin Nöbetçi Noterler Antalya Nöbetçi Noterler Ankara Nöbetçi Noterler Amasya Nöbetçi Noterler Ağrı Nöbetçi Noterler Afyonkarahisar Nöbetçi Noterler Adıyaman Nöbetçi Noterler Adana Nöbetçi Noterler İstanbul Nöbetçi Noterler