takip et takip et takip et
Gündem

4 Aralık 2019 - 502 Okunma

“HALK İÇİN BÜTÇE İSTİYORUZ”

Abone Ol

KESK Tokat Dönem Sözcüsü Tayyar Özcan, 2020 yılı bütçesini eleştirerek bütçeyi kabul etmediklerini ifade etti. Özcan; adalet, demokrasi ve barış taleplerini daha gür ifade etmek için bölge mitingleri gerçekleştireceklerini kaydetti.

KESK Tokat Dönem Sözcüsü Tayyar Özcan, TBMM’de görüşülen 2020 yılı bütçesini eleştirerek, bütçenin halka uygun olmadığını ifade etti. Taleplerini dile getirmek için bölge mitingleri düzenleteceklerini belirten Tayyar Özcan, şunları kaydetti:

“2020 yılı Bütçesi TBMM’de görüşülüyor… Yine halka, yoksula, işsize, işçiye, kamu emekçisine, emeklisine, dar gelirlisine bu bütçede yer yok… Tüm emekçilere yoksulluk, açlık ve sefalet var…

Bizler mevcut gelir dağılımı adaletsizliğini daha da derinleştiren,

Yıllardır omuzlarımıza yıkılan vergi yükünü daha fazla artıran,

Bizim cebimizden alıp işverenlere-patronlara, yandaş müteahhitlere teşvik, prim desteği , ‘hazine garantisi’, faiz olarak aktarmayı, savunma ve güvenlik adı ile savaş harcamalarını artırmayı temel alan bu bütçeyi kabul etmiyoruz!

KRİZİN FATURASINI BİZE YIKAN DEĞİL, EMEKTEN-HALKTAN YANA BÜTÇE İSTİYORUZ.

Bütçe Hakkımız Önündeki Engellerin Kaldırılması İçin;

Kamu kaynaklarının kimlerden toplanacağına ve hangi alanlara yönlendirileceğine halkın, sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin katılımı ile karar verilmesini,

Bütçe süreçlerinin açık, şeffaf ve katılımcılığa açık hale getirilmesini,

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin temel alınmasını

Vergide Adaletin Sağlanması ve Emekçiler Üzerindeki Vergi Yükünün Azaltılması İçin:

Kar, faiz ve servet gelirlerine tanınan ayrıcalıkların kaldırılmasını,

Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını,

Temel tüketim maddelerinden alınan KDV’nin sıfırlanmasını,

Birinci vergi diliminin %15 ten % 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşların-ücretlerin birinci vergi diliminde sabitlenmesini,

Emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergilerin gelir vergisi matrahından mahsup edilmesini

Toplanan Vergilerin Halka Ve Emekçilere Dönmesi İçin;

Özelleştirme soygununa ve kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına son verilmesini,

Herkese ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir, anadilinde bir kamu hizmeti sağlanmasına öncelik verilmesini,

Savunmanın ve güvenliğin yolunun daha fazla silahlanmaktan değil, demokrasinin bütün kurum ve kurallarıyla işletilmesinden, adaletin tesis edilmesinden geçtiği gerçeğinden hareketle kaynaklarımızın barış ve demokrasi için kullanılmasını..

Konfederasyonumuz sıraladığımız bu talepler için; bütçe hakları ellerinden alınan, krizin faturası üzerlerine yıkılmak istenen, anti demokratik uygulamalardan nasibini alan emek ve demokrasi güçleriyle birlikte önümüzdeki bir aylık süreçte yoğun bir mücadele programı hayata geçirecektir.

Bütçe görüşmeleri boyunca duvar gazetelerimizle, “Bütçe Hakkımı İstiyorum” diyen stickerlarımızla, afişlerimizle, 1 Aralık’tan itibaren şubelerimize asacağımız pankartlarımızla, basın açıklamaları, basın toplantıları, stantlar açma, TV/radyo programları, sosyal medya ve benzeri tüm iletişim araçlarıyla bütçeyi teşhir edeceğiz ve taleplerimizi dillendireceğiz.

Sesimizin ve taleplerimizin duyulmaması için baskılar, basın ambargosu başta olmak üzere her türlü uygulamayı hayata geçiren iktidara karşı bizler mümkün olan her demokratik kanalı, aracı, mücadele yöntemini değerlendirerek kamu emekçileriyle ezilen, ötekileştirilen, bütçede yok sayılan tüm kesimleri buluşturmaya çalışacağız.

Bu süreçte; başta büyük iş yerleri olmak üzere, yemekhane, toplantı salonlarında ve önlerinde bütçe taleplerimizi içeren bildiri, broşür dağıtımı yapacağız, afişlerimizi asacağız, bilgilendirmeler yapacağız.

“Halk İçin Bütçe, Demokratik Bir Türkiye” Şiarıyla Bölge Mitingleri Yapacağız…

Bu çalışmalarla birlikte yolsuzluğa, yoksulluğa, ekonomik krize ve savaş bütçesine, Suriye’de emperyalist / kapitalist blokların sürdürdükleri savaşlara, İktidarın halkları kutuplaştıran, kamplaştıran politikalarına karşı emekçilerin ihtiyacı olan adalet, demokrasi ve barış taleplerimizi daha gür ifade etmek üzere bölge mitingleri gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda; 8 Aralık’ta İstanbul’da, 21 Aralık’ta Mersin’de, 22 Aralık’ta Diyarbakır’da ve 11 Ocak 2020 tarihinde İzmir’de bölge mitinglerini hayata geçireceğiz. Tüm emekçilere, emeğin dostlarına, demokrasi güçlerine bu mitinglere katılmaları için çağrı yapacağız. Kamu hizmetlerinin tasfiye edilmesine, güvencesizliğe, insafsız vergi düzenine ve yoksullaşmaya karşı demokratik ve adil bir ülke için tüm emekçileri birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.”


" “HALK İÇİN BÜTÇE İSTİYORUZ” konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere “HALK İÇİN BÜTÇE İSTİYORUZ” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda “HALK İÇİN BÜTÇE İSTİYORUZ” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku