Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,78 -0,15%
Çeyrek Altın 1.939,00 -0,15%
Bitcoin 432685 0.121%
Ethereum 29867 0.53393%
Yarım Altın 3.878,00 -0,15%
Tam Altın 7.701,08 -0,53%
Halitosis (ağız kokusu) Nedir?

Halitosis (ağız kokusu) Nedir?

ABONE OL
30 Aralık 2022, 23:28:01

Halitosis (ağız kokusu) Nedir?

Ağız ve diş sağlığımıza dikkat etmek olası sağlık problemleri açısından önem arz eden bir durumdur. Çünkü ağız ve dişlerimizdeki herhangi bir problem sadece o bölge için değil vücudun herhangi bir kısmı ya da organı için de hastalık habercisi olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse herhangi bir diş eti problemini şeker hastalığımız sebebi ile yaşıyor olabiliriz. Sağlık nedenlerinin yanı sıra ağız ve dişlerimiz bedenimizde görsel açıdan önemli bir konuma sahiptir. Estetik açıdan da dikkat edilen bir durumdur. Günümüzde, geçmişe nazaran estetik kaygılarla yapılan müdahaleler artmaktadır. Ağız ve dişlerimizde yaşanan problemler sadece fizyolojik açıdan değil psikolojik olarak da bizi etkilemektedir.Bu hususta bahsedilmesi gereken ilk problemlerden birisi Halitosis yani ağız kokusudur. Kısaca ağızdan gelen kötü koku için yaptığımız bu tanımlama halitosis durumu çevreden gelen baskılar sebebiyle dikkat çeken ve kişinin kendini fizyolojik olarak değil psikolojik olarak kötü hissetmesi sonucu harekete geçtiği bir durumdur. Genel itibariyle bu sorunu ilk olarak kişinin kendisi değil çevresi fark eder. Oysaki ağız kokusu kendi başına mühim bir sağlık problemi olarak görülmese de pek çok farklı hastalığın habercisi niteliğinde olabilmektedir. Ağız kokusunun bir diğer adıyla halitosisin birçok farklı nedenle oluşma durumu vardır. Bu durumları tespit etmek adına gerekli kontrolleri gerçekleştirmek olası ciddi tehlikelerin önüne geçmek adına önem arz eden bir durumdur.

Halitosisin Nedenleri Nelerdir?

Halitosis belirttiğimiz gibi bir çok nedenden dolayı oluşabilmektedir. Bu nedenleri üçe ayrılmıştır. Bu sebeple ağız kokusunun mevcut kaynağının tespit edilmesi konusunda da kolaylık sağlanmıştır diyebiliriz. Ağız kokusunun kaynaklarından ilki için ağız, daha sonrasında solunum yollarından kaynaklanan kokudan ve bir diğer neden olarak da sindirim sistemi kaynaklı durumlardan bahsedilebilir.Halitosisin genel itibariyle kaynağı ağızdan kaynaklanan sorunlardır. Ağız kaynaklı kokunun sebepleri de kendi içerisinde çeşitlenmektedir. Dişlerde oluşan çürükler, çürüklerin sebep olduğu bakteriler, ağız kirliliği, uzun süren açlık durumu (oruç gibi), ağız içinde oluşan hastalıklar bunun yanı sıra oluşan iltihaplardan söz edilebilir. Aynı zamanda hatalı yapılmış protezler, tedavi edilmemiş çürükler ve temizlenmemiş dişler de ağız kokusuna kaynaklık etmektedir.Sindirim sisteminden kaynaklanan ağız kokusu ise genel itibariyle midede oluşan gazdan kaynaklanmaktadır. Çok sık rastlanan bir durum değildir. Son olarak ise solunum yollarından kaynaklanan halitosisin bazı ciddi hastalıkların habercisi ya da bu hastalıkların sonucunda olabileceği riskine değinmek gereklidir. Örneğin böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı gibi. Bu durum bize ağız kokusu gibi yeterince dikkate alınmayan bir problemin önemli bir belirti sayılabileceğini göstermektedir.

Halitosisin Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Ağız kokusu şikayetiyle yapılan olan doktor ziyaretleri sonucunda tespit edilmesi gereken ilk durum kokunun kaynağı olmalıdır. Tedavi süreci de yukarıda saydığımız herhangi sebepten birine göre şekillenmiş olacaktır. Ağız kokusunun düzeyinin belirlenmesi için mevcut olan özel cihazlar bulunmaktadır. Halitosisin ölçümü aynı zamanda tedavi sürecinin planlanması ve tedavi sonrasında mevcut durum değerlendirmesi için önemli bir araçtır. Kişi bu ölçüm öncesinde dişlerini fırçalamış ve gargara yapmış olmalı, sekiz saat öncesinden yemeği, on iki saat öncesinden de alkol ve sigarayı kesmiş olmalıdır. Kırk sekiz saat öncesinde ise sarımsak, soğan gibi koku veren yiyeceklerden kaçınması gereklidir. Eğer kokunun nedeni ağız içinden kaynaklı ise kişiye göre tedavi şekli farklılık gösterecektir. İltihapların tedavi edilmesi, çürüklerin temizlenmesi, ağız içinde oluşan bakterilerin ağız bakımı ile birlikte azaltılması mümkündür. Bu tedavilerin yanı sıra kişinin kendi kişisel ağız ve diş bakımını evinde düzenli bir şekilde gerçekleştirmesi ve bu durumu alışkanlık haline getirmesi de tedavinin devamlılığı adına gerek arz eden bir durumdur.Halitosise sebep olan solunum ve sindirim sistemi kaynaklı sorunlar ise doktorunuz yönlendirmesi ile farklılık gösterecektir. Kokunun kendisi değil kokuya neden ya da sonuç olan durumun tedavisi için gerekli aşamalardan geçilmesi gereklidir.Ağız kokusunu önlemek adına kişinin alması gereken pek çok önlem söz konudur. Bu husustan bahsetmek gerekirse örneğin kişinin ağız kuruluğu var ise ağız kuruluğuna sebep olacak ilaçlardan uzak durması, sigara, alkol ve kokulu yiyeceklerden kaçınması gereklidir. Bol bol ve sık aralıklarla su içmelidir. Yemek sonrasında kokuyu azaltması için karanfil ya da şekersiz sakız gibi geçici çözümlerden de yararlanılabilir. Diş kontrollerine düzenli bir şekilde devam ederek mevcut çürüklerin, diş taşı ve plakların tedavisi gerçekleştirilebilir. Bu sayede kokuya sebep olan bir diğer ağız kaynaklı problemlerin önüne geçilecektir.Ağız kokusunu önlemek adına doğal çözümlerden de yararlanılabilir. Nane buna örnek olarak gösterilebilecek bir maddedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments