Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.156,99 0,13%
Çeyrek Altın 1.931,00 0,42%
Bitcoin 441404 -1.65352%
Ethereum 30945 -1.75096%
Yarım Altın 3.863,00 0,42%
Tam Altın 7.678,66 -0,90%
Halikarnas Balıkçısı Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Halikarnas Balıkçısı Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

ABONE OL
24 Ocak 2023, 17:41:23

Hayatı

Halikarnas Balıkçısı, 17 Nisan 1890 tarihinde Girit’te doğmuştur. Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı’dır. İstanbul’da Robert Kolejini bitirdikten sonra Oxford Üniversitesinde tarih öğrenimi gördü. Afyon’daki Kabaağaçlı çiftliğinde bir tartışma esnasında babasını yanlışlıkla silahla vurduğu için 15 yıl kürek cezasına mahkûm oldu ancak vereme yakalandığı için sadece 7 yıl ceza çekti. “Hapishanede İdama Mahkûm Olanlar Bile Bile Asılmağa Nasıl Giderler” adlı hikâyesinde dört asker kaçağının yargılanmadan idam edilişini eleştirdiği gerekçesiyle İstiklal Mahkemesinde yargılandı, önce idama çarptırıldı sonra Bodrum’a sürgüne gönderildi. Üç yıllık sürgün hayatı/cezası bittikten sonra Bodrum’a yerleşti ve 25 yıl burada yaşadı. Bodrum’un Antik Çağ’daki adı olan Halikarnas’ı mahlas olarak seçti ve “Halikarnas Balıkçısı” olarak anıldı. 13 Ekim 1973 tarihinde hayatını kaybetti.

Edebi Kişiliği

 • Halikarnas Balıkçısı, edebiyatımızda “deniz çığırı”nı açan, deniz temasını işleyen sanatçıdır.
 • Konularını Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki deniz insanlarından, deniz özlemi ve sevgisinden, Ege tarihinden, Yunan efsanelerinden alan roman ve hikâyeler yazmıştır.
 • İçinde yaşadığı, en küçük ayrıntılarına kadar bildiği hür ve asi denizi, geçimleri denize bağlı olan balıkçıları, dalgıçları, sünger avcılarını ve onları sömürenleri işlemiştir.
 • Eserlerinde deniz ve mitoloji ile ilgili terimleri, denize karşı sonsuz bir hayranlıktan gelen şiirsel bir dil kullanmıştır.
 • Olayların akışını keserek bilgi vermesi, Türkçenin yapısına uymayan uzun ve bozuk cümleler kullanması yazarın dil ve üslubuna gölge düşürmüştür.
 • Toplumcu gerçekçi anlayışla yazdığı eserlerinde yoksul halkın sömürülmesi, köy ağalarının baskısı, köylünün bilgisizliği, köylü kızların törelere başkaldırması, hurafeler gibi köy eksenli konuları işlemiştir.
 • Sosyal içerikli romanlarının dışında “Uluç Reis”, “Turgut Reis” gibi tarihsel romanlar da yazmış, Anadolu ve Yunan uygarlıklarına değinmiştir.
 • Türk kültürünün ve kimliğinin tanımlanmasında Akdeniz uygarlığını esas olan Mavi Hümanizma (Mavi Anadoluculuk) hareketinin öncüsüdür.
 • Romanlarında Anadolu’daki farklı din ve kültürlere bağlı milletleri bir araya getirmiş ve aralarında kan bağına yakın bir kaynaşma oluşturmuştur.
 • “Serenlerin alt ve üst direklerini tut” anlamına gelen ve denizcilikte gemicilerin denize doğru yol almaları için kaptanın verdiği son emir olan “Aganta Burina Burinata” adlı romanında geçimini denizden sağlayan Bodrum balıkçılarını, romanın başkahramanı Süleyman Kaptan ve oğlu Mahmut’un serüveni etrafında dile getirmiştir.
 • Yazı ve düşünceleriyle Azra Erhat, Sabahattin Eyüboğlu gibi döneminin önemli aydınlarını etkilemiş, çeşitli dillerden yüze yakın kitap çevirmiştir.

Eserleri

Roman Aganta Burina Burinata Ötelerin Çocuğu Uluç Reis Turgut Reis Deniz Gurbetçileri Bulamaç

Hikâye Ege Kıyılarından Merhaba Akdeniz Ege’nin Dibi Yaşasın Deniz Gülen Ada Ege’den Gençlik Denizlerinde Parmak Damgası Dalgıçlar Çiçeklerin Düğünü Ege’den Denize Bırakılmış Bir Çiçek

Anı-Otobiyografi Mavi Sürgün

Deneme-İnceleme Anadolu Efsaneleri Anadolu Tanrıları Hey Koca Yurt Anadolu’nun Sesi Merhaba Anadolu Düşün Yazıları Altıncı Kıta Akdeniz Sonsuzluk Sessiz Büyür Çiçeklerin Düğünü

Çocuk Kitapları Yol Ver Deniz Denizin Çağrısı İmbat Serinliği Nasrettin Hoca Gündüzünü Kaybeden Kuş Deniz Gurbetçileri

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments