Dolar 27,5057 0.16%
Euro 28,7998 0%
Gram Altın 1.607,42 -0,36%
Çeyrek Altın 2.736,00 -0,36%
Yarım Altın 5.472,00 -0,36%
Tam Altın 10.860,62 -0,75%
Hafize Gaye Erkan kimdir? Hafize Gaye Erkan kaç yaşında? Hafize Gaye Erkan ne iş yapıyor?

Hafize Gaye Erkan kimdir? Hafize Gaye Erkan kaç yaşında? Hafize Gaye Erkan ne iş yapıyor?

ABONE OL
02 Haziran 2023, 19:58:28

Hafize Gaye Erkan, Türkiye’de yaşamı ve kariyeriyle merak edilen bir isim haline gelmiştir. ABD’de “Müthiş Türk kızı” olarak tanınan Erkan’ın, iddialara göre Merkez Bankası Başkanı olarak atanacağı konuşulmaktadır. Bu makalede Hafize Gaye Erkan’ın kim olduğunu, kaç yaşında olduğunu ve nerede çalıştığını öğreneceksiniz.

Hafize Gaye Erkan Kimdir?

Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası bir makine mühendisi, annesi ise bir matematikçidir. İstanbul Erkek Lisesi’nden ikincilikle mezun olan Erkan, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’ne giriş yapmış ve Türkiye’nin 26. sırasında yer alarak üniversite eğitimine başlamıştır. Erkan, Boğaziçi Üniversitesi’nde başarılı bir öğrenci olmuş ve Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California gibi 9 üniversiteden burs teklifi almıştır. Sonunda tercihini Princeton Üniversitesi’nden yana kullanarak eğitimine devam etmiştir. Bu kararıyla birlikte, yılda sadece 2 öğrenciye verilen “Onursal Doktora” bursunu kazanmış, bir ev, aylık 3.200 dolar cep harçlığı ve ABD Ulusal Bilim Vakfı’ndan araştırmaları için sınırsız bütçe imkanına sahip olmuştur.

Hafize Gaye Erkan Nerede Çalıştı?

Hafize Gaye Erkan, kariyeri boyunca önemli başarılara imza atmıştır. 2019 yılında Crain’s Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar listesine ve American Banker’s Women to Watch listesine seçilen Erkan, 2018 yılında da San Francisco Business Times’ın “40 Yaş Altı 40” ve Crain New York Business’ın “40 Yaş Altı 40” listelerinde yer almıştır.

Mart 2022’de Fortune 500 firması Marsh McLennan’ın Yönetim Kurulu’na katılan Erkan, 2019 yılından şirketin 2021’de LVMH tarafından satın alınmasına kadar Tiffany & Co. Yönetim Kurulu’nda görev yapmıştır. Ayrıca Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi’nde de görev yapmaktadır.

Hafize Gaye Erkan’ın daha önce First Republic Bank’ta yaklaşık sekiz yıl boyunca çeşitli görevlerde bulunduğunu da belirtmek gerekir. İcra Kurulu Eş Başkanı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu gibi pozisyonlarda çalışmıştır.

DİKKAT!  "24 HAZİRAN’DA ŞEKER FABRİKALARINI GERİ ALACAĞIZ"

Bunun yanı sıra Erkan, Goldman Sachs’ta da yaklaşık on yıl geçirmiştir. Genel Müdür ve Finansal Kurumlar Grubu Analitik ve Stratejiler Başkanı olarak, büyük ABD bankaları ve sigorta şirketlerinin yönetim kurullarına ve üst yönetim ekiplerine danışmanlık yapmıştır. Bu süre zarfında bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi ve birleşme ve satın alma gibi konularda önemli tecrübeler kazanmıştır.

Hafize Gaye Erkan, başarılı bir kariyere sahip olan ve finans sektöründe önemli görevler üstlenen bir isimdir. İddialara göre, Türkiye’de Merkez Bankası Başkanı olarak atanacağı konuşulmaktadır. Hafize Gaye Erkan’ın yetenekleri ve deneyimleri, onu bu önemli göreve layık kılmaktadır. Gelişmeleri yakından takip etmeye devam edelim.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments