takip et takip et takip et
Gündem

10 Temmuz 2020 - 222 Okunma

HACI ADAYLARINA ÜCRETLERİN GERİ ÖDENMESİNE BAŞLANDI

Abone Ol

Tokat Müftülüğü Hac Umre Hizmetleri Bürosundan yapılan açıklamada; Suudi Arabistan hükümetinin Kovid-19 salgını nedeniyle 2020 yılında Hac ibadetinin sadece ülke içinde yaşayan ve değişik milletlerden oluşan sınırlı sayıda müslümanlarla eda edileceği ve yurt dışından hacı adayı kabul edilmeyeceği şeklindeki kararından sonra ,2020 yılında hac ibadetini yapmak için kayıtlarını yaptıran hacı adaylarının durumunun Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulunca görüşülüp karara bağlandığı belirtildi.

Buna göre: 2020 yılında kesin kayıt hakkı elde edip kayıt yaptıran hacı adaylarının, Diyanet İşleri Başkanlığı veya TÜRSAB’a bağlı acentelar organizasyonunca alınan kayıtlar 2021 yılına devredildi.   İl Müftülüğünden yapılan açıklamada;

HACI ADAYLARI İÇİN İKİ SEÇENEK VAR; ERTELEME VEYA VAZGEÇME

Bu sene kesin kayıt yaptıran hacı adayları 2021 yılına erteleme veya 2021 yılında Hacca gitmekten vazgeçme tercihlerinde bulunabilecektir.

A-2021 YILINA HACCINI ERTELEMEK İSTEYENLER:

Suudi Arabistan’da yapılan muhtelif ön ödemeler, hacı adaylarına verilen / verilecek eser ve malzemelerin temini, eğitim ve bilgilendirme, sağlık vb. faaliyet / hizmetler gereği yapılan hazırlıklara ilişkin harcamaların karşılığı olarak, 2021 yılı hac organizasyonu için belirlenecek ücretlerden mahsup edilmek üzere kişi başı 1.000’er Suudi Arabistan Riyali (SAR) Hacı adayının kayıt yaptırdığı organizasyona ait hesaplarda bloke edilecektir.

B-2021 YILINDA HACCA GİTMEKTEN VAZGEÇENLER:

Bu durumdaki kişilere   ödemiş oldukları ücretlerin ise tamamı iade edilecek ve bu kişiler kazanılmış kura kat sayıları ile gelecek yıllarda kuraya dâhil edilecektir. 2021 yılı haccı için erteleme veya vazgeçme tercihlerine göre kayıt ve ücret iade belge işlemleri; müftülüklerinden, www.hac.gov.tr adresindeki e-devlet kimlik doğrulama sistemi veya hacı adayının istemesi halinde kayıtlı olduğu acente üzerinden yapılacaktır. Ancak Hacı adayları Vazgeçme veya Erteleme durumunda Şirketlere herhangi bir Vekalet veya Muvafakatname vermeyeceklerdir.

Ücret iade İşlemleri 13.07.2020 Pazartesi günü Başlayacak

Ücret iadeleri; yapılan tercih sonunda alınacak “HAC ÜCRET İADE BELGESİ” ve T.C. kimlik numarası ibraz edilmek kaydı ile 13.07.2020 tarihinden itibaren, Ziraat Bankası, Kuveyt Türk Katılım,  Albaraka Türk Katılım,  Vakıf Katılım,  Emlak Katılım, Türkiye Finans ve Ziraat Katılım bankaları aracılığı ile yapılacaktır.” denildi.

Ayrıca İl Müftülüğünden yapılan açıklamada; 2021 yılı hac organizasyonu ile ilgili hususlar; Arabistan’ın ilgili ülkelerle yapacağı protokoller veya ilgili makamlarca belirlenecek yaş sınırlaması, kota durumu, sağlık raporu vb. kriterlere göre yeniden değerlendirilecektir.” denildi.


" HACI ADAYLARINA ÜCRETLERİN GERİ ÖDENMESİNE BAŞLANDI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere HACI ADAYLARINA ÜCRETLERİN GERİ ÖDENMESİNE BAŞLANDI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda HACI ADAYLARINA ÜCRETLERİN GERİ ÖDENMESİNE BAŞLANDI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku