takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

11 Eylül 2019 - 07:52:32 - 422 Okunma

Hacda Vefat Etmek

Kâbe’ye gelişimin üçüncü günüydü. Kâbe’nin bir kapısından korna sesleri ve polisin yolu açmasıyla birlikte bir izdihamın yaşandığını gördüm. Arabalar yanımdan geçerken üzerlerinde ucu bağlanmış torbaların olduğunu gördüm. Önde 5-6 araba, her birinde 2-3 torba, arkada 5-6 araba ve üzerinde 8-10 tane insan. Bunlar ne diye düşünürken hacda ölen hacı adayı olduklarını anladım, arkalarından gidenler de kafile görevlisi ya da hacının arkadaşı olduklarına karar verdim. Evet, onlar hacı adayıydı ve Allah onları hacı olarak kabul etmiştir diye düşünüyorum. İlerleyen günlerde bu sahneyle iki-üç kez daha karşılaştım. Bize göre bayramdan önce vefat edenler hacı adayı, bayramdan sonra vefat edenler ise hacı oluyor. Allah’ın bakışı nasıldır, bilemiyorum? İnşallah tamamı hacıdır.

Bizim kültürümüzde ölüm, ölüm sonrası, cenaze namazı ve kabir önemledir. Osmanlı kabirlere önem vermiştir, onları en güzel şekilde düzenlemiş, mezar taşlarına güzel yazılar yazdırmış, mezarlıkları yerleşim yerlerine yakın yerlere konumlandırmıştır. Mezarları bir eğitim aracı olarak görmüş, bir milletin kültür ve medeniyetinin bir parçası olarak görmüştür. Mesela Osmanlı döneminde Mekke ve Medine’de Ashab-ı kirama aiti mezarlar ve mezarlıklar çok bakımlı ve her birinin mezarı belliydi. Ancak şimdi %90’ının mezarı belli değil, tamamına yakınının mezar taşları kaldırılmış. İki farklı kültürün(dinin değil) ölüye, mezara bakışı 180 derece zıt. Hangisi doğru, belli değil.

Bir insanın mezarı çocukları, torunları ve akrabaları için (gelecek nesilleri için) önemlidir. Bu düşünce doğrultusunda mezarın en güzel yerde ve en belirgin şekilde olması istenir. Mezar ziyareti, bayramlarda ya da arefe günlerinde mezarlık ziyaretleri, ölülere Fatiha’lar veya Yasin’ler okunması çok önemlidir. Bu mezarlık ziyaretleri bazen bir tören şeklinde olur, çoluk çocuk da mezarlığa götürülür. Mezarlar, nesiller arası bağların kurulması için de önemlidir, ölümün sürekli hatırlanması için de önemlidir. Zaten mezar ziyareti, hasta ziyareti ve yaşlı ziyareti geleceğimizin nasıl olacağının hatırdan çıkmaması için, yaşam tarzımızın belirlenmesi için son derece önemli üç ziyarettir.

Kimsesizlerin ölümü, teröre kurban gitme, ağır kazalardaki ölümler, denizde ya da selde boğulmalar bizde garip ölümler olarak değerlendirilir. Gurbette ölümlerin pek çoğu da öyledir. Ancak bunların pek çoğunun ölüsü bulunur ve mezarları olur. Kâbe’de ise ölüm farklıdır. Burada ölüm tam bir garip ölümüdür. Ölüye farklı bir anlamın yüklendiği memlekette ölmek, geride kalanların elinin kolunun bağlandığı bir ölüm şeklidir ve Kâbe’de yaşanır bu ölüm. Cenaze namazını yakınları kılamaz, mezarı belli değil, hiçbir şekilde de bilinemez. Bir nevi ceset buharlaşır ve gider. Tek bileni vardır o da Allah. Sadece öldüğü bilinir ve kayıtlardan düşülür.

Ölen için Kâbe’de ölmek güzel bir şeydir ve pek çok hacı adayı Kâbe’de ölmeyi ister, Allah da nasip eder. Kendisi farkında değildir ama yakınları, “ne kadar mümin biriydi, Allah canını Kâbe’de aldı, herkese nasip olmaz…” şeklinde değerlendirmelerde bulunurlar. Hatta “Allah bize de nasip eder inşallah” diye dua edenler de olur. Bazıları da özellikle yaşlı ve hasta olarak hacca gidip orada ölmeyi de isteyebilirler. Yapan var mı bilmiyorum. Bu gibi düşünce ve beklentilerin dinimizde karşılığı var mı, varsa nedir, bilemiyorum. Ancak geleneksel din anlayışımızda, menkıbelerle ve bazı efsanelerle oluşturulmuş dini kaynaklarımızda(!) bunun cennetlik durum olduğunu söyleyenlerimiz vardır. Ben din âlimi olmadığım için bilemeyeceğim, fakat aklıma da pek uymuyor. Bazılarının, “Kadir gecesini iyi değerlendirenlerin cennete gireceğini” söylemeleri gibi. Oysa 70 yıllık günahı olanları cennete koyma sadece Allah’a aittir, kul bunun garantisini veremez, hakkında ayet yoksa. Zayıf hadisle bunu beceremezsin kardeşim! Diye düşünüyorum.

Ölüm her faninin vakti gelince yaşayacağı bir gerçek, iki âlem arasındaki geçiş hadisesidir, haktır ve yaşanacak. Kul doğumu ve ölümü bilemez, onu Allah bilir. Dolayısıyla zamanı ve mekânını bilen sadece Allah’tır. Allah herkese hayırlı ölümler ve ölümden sona amel defterini kapatmayacak hayırlı nesiller nasip eylesin.

İsmet YALÇINKAYA

"İsmet Yalçınkaya" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku