takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

10 Eylül 2019 - 10:03:19 - 350 Okunma

Hacda Karşılaşılan Sıkıntılar

Kafiledeki bazı görevlilere gündeme getirilmesi gereken bazı sıkıntıları bana maddeler halinde yazar mısınız diye bir teklifte bulundum. Onlar da bana maddeler halinde bazı sorunları ilettiler. Ben de hem kendi gözlemlerimi hem de onların belirttiklerini düzenleyerek aşağıdaki gerçekleri ortaya çıkardım. Umarım hem hacı adayları hem de başkanlık ve idareciler için faydalı olur. Maksat, mebrur bir hac yapabilmek, enerjimize göre sıkıntı çekmeden hac zamanını en iyi değerlendirmek ve döndüğümüzde dolu dolu geçen zamandan gururla bahsedebilmek ve keşkelerin karışmadığı, kırgınlıkların olmadığı bir farzı yerine getirmektir. Bunun için de uygun ortamı oluşturmak, bunun için gayret etmek yetkililerin görevidir.

Ulaşım vasıtalarının gelişmesi hacca gidenlerin sayısında artışa neden olmaktadır. Kâbe’nin sabit kapasitesi düşünüldüğünde hac gittikçe zor ve meşakkatli hale geliyor.  Mekke ve Kâbe’nin fiziki kapasitesi artan hac talebini karşılamaya yetmiyor artık. Bu yüzden daha stratejik olmak gerekiyor kanımca. Hacılarımızın bir çoğu fiziki yetersizliğe sahip, kronik hasta ve yaşlı. Bu hacılarımız çok fala rahatsızlık çekiyor, hem kendileri, hem görevliler hem de genç hacılar için beklenmeyen sorunlara neden oluyor.

Bir kere şunu bilmek gerekiyor ki, haccın edasının şartlarından biri de vücutça sağlıklı olmaktır. Vücut sağlığı yerinde olmayanlar haccın diğer şartlarını yerine getirse bile hac dönemini, yaklaşık kırk günü sağlıklı tamamlamaları son derece zordur. Bu tür hacılar çok çile çekiyorlar, zamanlarını hastane ve otel odalarında geçiriyorlar, refkatçilerine ve grup hocalarına yapmaları gereken görevlerde 40 gün boyunca ister istemez sıkıntı çıkarıyorlar. Nafile ibadetleri hiç yapamıyorlar, farz ve vacip ibadetlerin pek çoğunu vekâletle yaptırıyorlar. Bu yüzden sadece Türkiye değil diğer İslam ülkeleri buna bir çözüm bulmalıdır. Mesela bu tür hacılarımıza uzun süreli değil de kısaltılmış 7 veya 10 günlük hac organizasyonu (kısaltılmış hac) düzenlenebilir. Bunun fetvası verilmeli, sağlık raporu ile hacının bu gruba girip girmediği belirlenmeli. Bunlar için farklı uygulama yapılmalı.

Gençler ile yaşlı ve hasta olan hacı adayları ibadetlerde performans konusunda aynı değiller. Bunlara hac görevi ayrı ayrı yaptırılmalı. Gençlerle yaşlı ve sağlığı yetersiz olanlar aynı anda mecburi görevlerini yaparken birbirine uyum gösteremiyorlar, bu da manen konsantre olmayı engelliyor, haccın ruhu, manevi hazzı yeterince yaşanamıyor. Özellikle Arafat’tan inerken, şeytan taşlanırken ve mecburi umrede bu ayrım yapılabilir, zaman ve mekân kullanımında ayrıma gidilebilir.

Otellerde mescitlerin fiziki yapısı yetersiz. Bayan ve erkek mescitlerin basit bir paravanla ayrılması, bu mekânların aynı zamanda irşat için kullanılması, aynı hoparlörlerle irşat yapılması, bayan ve erkek seslerinin birbirine karışmasına neden olmaktadır. Bu fiziki ortam düzeltilmeli. Mescitlerde teknolojik bazı cihazlar olmalı. Mesela büyük bir televizyon ya da yansıtıcı ile hazır paket programları kullanılarak hacı adaylarına boş zamanlarında düzenli eğitimler verilebilir. Bir otelde 5-6 tane görevli var. Her gün biri bu programları kullanarak hacıları bilgilendirebilir, pek çok şeyi öğretebilir. İrşat ve namaz için mutlaka yaka mikrofonu kullanılmalı. Hem bayanlar kısmında hem de erkekler kısmında birer tane olmalı. Yeri gelmişken belirteyim, her kafilenin çok kaliteli ve kaba olmayan mikrofon ve hoparlörü olmalı. Toplu ibadetlerde ve bilgilendirmelerde olmazsa olmaz şeylerden biridir.

Hacılarımız arasında edep ve saygı eksikliği var(görevlilerin bana ifadesi). Tahminime göre üç dört kişinin kaldığı odalarda yaşanan, sabırsızlıktan kaynaklanan ve hiç de hoş olmayan tavır ve davranış şeklidir, bahsedilen. Sivildeki alışkanlıkların buradaki tezahürü olsa gerek. Bu tür sıkıntılar uyarılmayla giderilemez, bir eğitim süreci olması gerekir. Bu konuda hacılarımıza hacca gelmeden önce sık sık seminerler verilmesi gerekir. Hac kuraları çekildikten sonra yaklaşık 6 aylık bir süresi oluyor hacı adaylarının. Kura çekilir çekilmez bir kitapçık verilir, 15 günde bir kendi il ve ilçe müftülüklerince aydınlatma seminerleri düzenlenirse bu tür aksaklılar minimize edilebilir. Bunlar yapılmıyor ve pek çok hacı gerçeklerle Mekke’deki otelde karşılaşıyor, bir anda hazırlıksız yakalanıyor. Eski alışkanlıkları neyse aynısını devam ettiriyor. Camilerde, kuran kurslarında bayan hocalar görev yapıyor. Dini bilgiler yanında bu tür muaşeret kuralları niçin anlatılmaz. Kusura bakmayın da insanın aklına gelmiyor değil. Yoksa bunların kendilerinin de mi bu tür muaşeret kurallarına ihtiyacı var. Mesela, çok basit bir şeydir asansör kullanımı. Buda mı anlatılamaz hacı adayına; “kapasitesinden fazla binmeyin, önce inecek olanlar iner sonra binecek olan biner, bir asansörü kaçırırsanız ikincisi 1 dakika sonra gelir, bayanlara öncelik tanıyın” şeklinde bir anlatım yapılamaz, asansörlerin olduğu yere böyle bir talimat yazılamaz mı? En az 30 yıldır teknolojinin kullanıldığı otellerde konaklıyor hacılar, niye bir beyin jimnastiği yapılmıyor.

Hacda bol bol yol yürünür. Umrede, sa’yda, müzdelife’den şeytan taşlamaya, ayrı ayrı şeytan taşlamalarında yol yürünür. Bu yürümeler 4 km ile 12 km arasında değişir. Hiç yol yürümeyen birinin bir de kilosu varsa ya da ayaklarında sıkıntı varsa bu ibadetleri yerine getirmesi çok zordur, getirebilse bile o ruha bürünüp içten dua etmesi güzel güzel zikirler çekmesi zor oluyor. Üf püfle görevini yapıyor. Dolayısıyla hacılarımız hacca gelmeden önce günlük yürüyüşler yapmalı ve her gün yürüyüş mesafesini artırmalı. Sonunda 10 km mesafeyi sorunsuz yürüyecek hale gelmeliler.

Planlamalarda eksiklikler yaşanıyor.  Hacılar yeterince bilgilendirilmiyor, dolayısıyla hacıların zamanları bazı günler boşa geçiyor. Hacılarımız Mekke’ye geldiklerinde gün gün neler yapılacağı anlatılması gerekir. Bir etkinlik yapılmayacaksa önceden bilinmeli, hacılar kendileri o günü değerlendirmeli.

Hac ibadeti yerine getirilirken huşu içinde ve şuurlu bir şekilde yerine getirilemiyor. Hem Kâbe’nin fiziki(Kâbe kısmı hariç) yapısı bu konsantreyi sağlamıyor hem de görevliler hacıları coşturamıyor. Yapılan duaları söylenen tekbirleri grubun önündekiler duyabiliyor, grubun tamamını konsantre edemiyor, yolda ve Kâbe’de ölü gibi yürünüyor.

Hacıların birçoğu temizlik, düzen ve israf konusunda titiz davranmıyorlar. Yiyecek konusunda israf çok oluyor, su alıyorlar ve iki yudum içtikten sonra atıyorlar. Bu çölde suyun ne derece önemli olduğunu, susuz yerlere ülkemizin binlerce su kuyusu açtığını, gelir gelmez yapılan sa’y esnasında Hz. Hacer ile Hz. İsmail olayındaki Zemzem’den anlayamayan hacıdan ne çıkar! Yazık ki çok yazık! Temizlik, düzen, israf, zaman israfı vb konularda mescitlerdeki irşat programlarında hacılar bilgilendirilmeli. Yukarıda bahsettiğim planlama konusunda bu tür konular önceden not alınıp planlamaya dahil edilse çoğu şey çözülür, hacıda bilinç oluşturulur.

Bu tür aksaklıklar saymakla bitmez. Bu kadar yoğunluğun yaşandığı, ömründe ilk kez yurt dışına gidildiği, ömründe ilk defa otelde kalınıldığı, tanımadığı insanlarla aynı odanın paylaşıldığı ortamda aksaklıklar olmaz mı? Elbette olur. Ancak bize düşen görev bu aksaklıkları tespit ediyor muyuz, görevlilerin elinde not defteri var mı, bir sonraki hac zamanında neler düzeltilebilir ve elimizden geleni  yapıyor muyuz? Mesele budur. Yani sorumluluk sahibi olmalıyız, memur değiliz, son ilahi dinin güzelliklerini ortaya çıkarmakla sorumlu birer insanız biz. Müslümanız ve mümin olmak zorundayız.

İsmet YALÇINKAYA

"İsmet Yalçınkaya" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku