Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.217,00 0,05%
Çeyrek Altın 2.023,00 3,53%
Bitcoin 540311 4.50039%
Ethereum 34161 0.56303%
Yarım Altın 4.046,00 3,53%
Tam Altın 8.039,34 0,38%
GÜZEL ÖRNEKLERDEN ETKİLENEN ÇOCUKLAR

GÜZEL ÖRNEKLERDEN ETKİLENEN ÇOCUKLAR

ABONE OL
15 Ağustos 2020, 10:32:38

Sevgili kızım,

     Biliyorsun biricik dayının iki sevimli ve yaramaz oğlu var. Çocuklara güzel ablalık yapıp, benim verdiğim dergi eklerini beraberce boyayıp yapıştırıp, maketler yapınca çocuklar nasıl mutlu oluyorlar görüyorsun. Bu mutluluk genelde çocukların içinden gelen bir çocukluk ruhu ile olduğu kadar senin de güzel yönlendirmen ve gayretinle de oluyor. Çocuklar güzel yönlendirmelere ve kendilerine gerçek manada sevgi ile bakanlara  olumlu karşılık veriyorlar. 

        Sevgili kızım,

        Çoğu evde kitaplık bulunmazken, senin evinde kitaplık var. Köy evinde kitaplık var. Çocuklar bu kitaplıkları görünce  “bu kitapları sakla ben büyüyünce okuyacağım tombul enişte” diyerek çocukça duygularını anlatmaları bizleri hem düşündürüyor hem de güldürüyor. Gerçekler bazen insana işte böyle komik gelse de ne kadar güzel çocukça duygular “ ben bu kitapları büyüyünce okuyacağım” demek. Okumaya hevesli gençlerin akrabası ve  ebeveyni olmak. Onların umutlarının  okumak üzerine  olmasına sebep olmak.

        Sevgili kızım,

         Onlara verdiğimiz güzel kalemlerle boyama kitaplarını boyamaları ve güzel resimler yapmaları altına da  “seni çok seviyorum abla” diye masum yazılar yazmaları seni de mutlu ediyor işte. Hayatımız çocukların mutlu olması ile renkleniyor ve neşeleniyor. Onlarla beraber bizde mutlu ve huzurlu oluyoruz. Çocuklara  okuma yazma için heves vermek bence dünyanın en güzel duygusu.

        Değerli kızım,

        İşte insanlar çocukken böyle mutlu oluyor, çünkü mutlu olmaları için sebepleri var.  “Çocuk olmak” Ama büyüyünce egoları da büyüyor, eğer insanlar kalbini sevgi ile doldurmak yerine şeytana ve egosuna uyarak kin ile doldururlarsa sonunda sevmesi gerekenlere sevgi yerine kin besliyorlar ve ne yazık ki çocukları da onlara uyarak belki de hayat boyu sevmesi gerekenleri sevemeyerek mutsuz bir ömür sürüyorlar. Sen sevmesini bilemezsen eğitimin ne olursa olsun bir işe yaramıyor. Sevmek ve gerçekten sevmek gerçek bir eğitimdir.  Çünkü gerçek manada sevmeyi okulda öğretmezler. Okul sadece meslek öğretir.  Sen kendi kişilik okulunda öğreneceksin. Güzel örnekleri görerek aklına danışarak egona uymadan sen hayattan öğreneceksin.

         Sevgili kızım,

         Çok zaman  “iyi yetişmedi” diye çocuklarını suçlayanlar, biraz da çevresindeki başarılı (ki iş yaşamını kast etmiyorum)  insanları çocuklarına örnek göstermişler mi bir baksınlar. Yoksa başarılı insanları kabullenemedikleri için kendileri uzak kaldığı için çocuklarını da uzak tutarak başarılı insanlara önyargılı olmalarını mı sağlamışlar? Bir düşünsünler. Güzel örnekleri gerçek ve içten çocuklarına örnek gösterenleri çocuklar anlayacak ve onlardan faydalanacaklardır. Ama anlamak önemli işte. Anne ve baba da öğretmen olduğu halde çocuklarına bunları hissettirmeyenlerde çok. Eğitim ve örnek gösterme  içten ve samimi olmayınca çocuk da  bu sahte  örnek göstermeleri  alarak  gerçek örnek gösterilene bakıyorlar.  Ben anlatmaya çalıştım ama bilmem anlatabildim mi? Çok zamana anlatmak isteyenle, inatla anlamamak isteyen diyaloğu yaşıyoruz da.

        Sevgili kızım,

        Sana mektup yazmaya devam edeceğim, ister şimdi oku ister 10 yıl sonra ben yazma görevimi yapayım okuma görevi ne zaman olsa da olur. ”Kızım sana yazıyorum  ey millet siz anlayın” diyeyim  bari.

turan yalcin

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments