takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

6 Şubat 2020 - 10:16:13 - 128 Okunma

GÜZEL İNSANLAR

Şubat ayı gireli pek çok güzel insanın vefat yıldönümü… Daha dün 4 Şubat Kafkas Kartalı Şeyh Şamil’in vefat yıldönümüydü. Çocukluğumuzun hayallerini süsleyen, bir harmandı.  Heyhat şimdi hangi çocuğun rüyalarını böyle bir kahraman süsler acaba?

Yine dün Tasavvuf Dünyamızın güzide evladı, ilim adamı, hadis ilminin üstadı,   Prof. Dr. Mahmut Esat Coşan Hoca Efendinin da vefat yıldönümüydü. Avustralya’da elim bir kazada Ebedi Sevgiliye kavuştu. Onu tanırdım. Birkaç defa sohbetlerine katıldım. Yumuşak son derece tatlı sedasıyla kelimeleri ezip büzmeden, su akan ifadesiyle nice gönüllere taht kurmuştu. Allah rahmet eylesin.

Bir güzel insan da Ahmet Kabaklı hocamdır. Ahmet Kabaklı ismiyle ilk hafızalara taşınan,“Sağduyudur…”. O bir, Harput Beyefendisiydi! Asrımızın, Bilge Şahsiyetiydi… 1924 yılında, Harput Göllübağ’da dünyaya gelen Ahmet Kabaklı, 2001 yılının 8 Şubat tarihinde aramızdan ayrılıyordu!

Bu güzel insanın, Hakk’a yürüyüşünün 13. Doğumunun 90. yılında minnet ve şükranla anıyorum…

Şunu rahatlıkla ifade edebiliriz ki, bir nesil üzerinde büyük emekleri vardır!

Ömrünü bu millete adamışlar dersek yanılmamış oluruz!

Onun hayatının köşe taşlarını şöyle sıralayabiliriz.

İlk öğretmenlik yeri Artuklu Beldesi, Diyarbakır’dır. Halkevi’nin çıkardığı, Karacadağ Dergisini yönetti! Diyarbakır’dan çok verimli hatıralarla ayrılacaktı;

Diyarbakır’ı sevdi. Diyarbakır, Kabaklı’yı bağrına bastı.

  1. si yapılan Diyarbakır-Elazığ buluşmasında; Ahmet Kabaklı Hocamızı doğumunun 90. Yılını, Diyarbakır’ın yetiştirdiği mütefekkir insan; Şevket Beysanoğlu da dâhil edildi. Birlikte yâd edildiler.

Ahmet Kabaklı Hoca öncelikle “Eğitimci…” kimliği ile bilinir! Öğretmenliğinin 2. Durağı Aydın ilidir. Oradan İstanbul’a, “Çapa Eğitim Enstitüsüne” öğretmen olarak geçti. Bu arada, Hukuk Fakültesi’nden de mezun olarak, Avukatlık mesleğini de kısa bir süre yaptı!

Ahmet Kabaklı Hocayı Anadolu insanı, Tercüman Gazetesindeki, “Günışığı…” köşesinde tanıdı.

Fakat ben, onu İstanbul’da Milli Türk Talebe Birliğindeki Sosyal Bilimler Enstitüsünde tanıdım. İki yıl hocalığımı yaptı.  Yahya Kemal Enstitüsünden tanıdım. Sık sık orada sohbet toplantılarına katılırdı. Biz de onun yalnız bırakmazdık. Yalnız onu mu? Necip Fazıl Kısakürek’i, Sezai Karakoç’u ve daha nicelerini…

Bir nesil, onların sohbetleriyle, yazılarıyla beslenip büyüdü.

Ahmet Kabaklı Hocamla daha sonra Ömer Seyfettin Hikâye yarışmalarında buluştuk. Aldığım ödüllerden sonra beni yeni eserler yazmamda Doç Dr. Emin Işık Hocamla birlikte teşvik ettiler.

Benden söz aldılar. Ahd ettirdiler. Bugün birkaç eserim varsa onun sayesindedir.

Hocam, yazılarında, “memleket sevgisi…” vardı! Cana yakınlığı, esprileri, araştırmacı kişiliği, yeni projeler üzerindeki kıvrak zekâsı, haklının, mazlumun yanında duruşu; vatan, millet, bayrak ve ezan sevdası, yazılarının uhrevi dokusunu gösteriyordu.

O bir, Alperendi! O ruhu yüreklerde taşımaktaydı. O bir, iman ve aksiyon insanıydı! Onda, Türk Dünyası Sevdası bir büyük aşk derecesindeydi. O büyük sevda, kendilerini bir, “Gönül Ereni…’ yapmıştır.

Yunusla, Mevlana ile gönülden gönüle sohbetleri vardı. 8 Şubat 2001’de aramızdan ayrıldı.

Onun adına Türkiye’de ilk programı Mart 2001 yılında Gazi Osman Paşa Üniversitesinde biz yapmıştık.

Servet Kabaklı, İsa Kocakaplan, Muhterem Yüceyılmaz gelmişlerdi. Kabaklı adına Kümbet Dergisini çıkarmıştık. Servet Kabaklı hocam ağlamıştı.

Türk Edebiyatı Dergisi onun bize bıraktığı en kutsal emanettir.

Bıraktığı eserler hem kütüphanemizi hem ruhumuzu okşuyor.

Nur içinde yatsın!

Evet, onca güzel insan güzel atlara bindiler ve bir daha dönmemecesine ebediyete gittiler…

Ruhları şad mekânları cennet olsun!

Mehmet Emin ULU

"Mehmet Emin Ulu" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku