takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

2 Eylül 2020 - 09:02:21 - 614 Okunma

GÜZEL DİNLEME

İnsanlar duygu ve düşüncelerini birilerine anlatarak rahatlar. Anlattığı konu üzerinde başkalarının bilgi, tecrübe, eğitimlerinden yararlanarak birey o konu üzerinde kendisini geliştirir. Konuşma bir sanattır. Yazmak, okumak, incelemek ayrı bir sanattır. Şu ana kadar dinlemenin bir sanat olduğunu hiç aklımıza getirdik mi?

Dinlemek; yazmanın, okumanın ve konuşma, düşünme sanatının ana omurgasıdır. Dinlemeden, görmeden, duyu organları ile dokunmadan öğrenme olmaz.

Güzel konuşma kitabından onlarca bulabilirsiniz? Düşünme ve güzel yazma kitapları da bulabilirsiniz? Meslek edindirme kitaplarının yüzlerce çeşidini kitapçıda, internette bulabilirsiniz? Ama dinleme sanatıyla ilgili kitap ve kaynak bulmanız nadirdir.

Dilin Dört temel beceri alanı vardır. Dinleme, okuma, konuşma, yazmadır. Her biri diğer alanın etkisi altındadır. Dinleme bireyin ilk kazandığı beceri alanıdır. Konuşma ve yazma verici beceriler olup anlatma becerisini geliştirmek için oldukça önemlidir.

Dinlemeye birey anne karnında başlar, dünyaya geldiğinde aile bireylerinde, eğitim kurumlarında ve sosyal çevrede geliştirir. Dinleme becerisini geliştirmek için bireye, aileye ve eğitimcilere önemli sorumluluklar düşmektedir. Dilin Dört temel unsuru eğitim ve öğretimin temelini oluşturmaktadır. Eğitim ve öğretimin programlarının hazırlanmasında bazı alanları ihmal edilmiştir. Dinleme eğitim ve öğretimde önemli bir yer almaktadır. Dinlemenin diğer beceri alanlarıyla ilişkisini bilim adamları ortaya koymuştur.

Dinleme ilk öğrenilen beceri alanı olması nedeniyle diğer becerileri alanlarını etkileyebilmektedir. Öğrenilen bilgiler ilk olarak dinleme alanına dayanmaktadır. Dinleme ile okuma anlama; Konuşma ile yazma, anlatma kapsamındadır. Anlama, anlatma becerileri birbiriyle ilişkilidir. Tüm beceri alanları birbirini desteklemektedir.

İnsanlar yazılı ve sözlü anlatım yollarını kullanarak duygu ve düşüncelerini başkalarıyla paylaşırlar. İnsanların duygu ve düşüncelerini anlamak için dinlemeli, okumalı, izlemelidir.

İyi dinleyen ve izleyen (gözlemleyen) bireyler başarı yollarından birkaçını yakalamıştır. Yeni yetişen bireyi dinlemeye alıştırmadan önce, bizler iyi bir dinleyici olmamız gerekmektedir. Öğrenmede anlatma yerine yaparak yaşayarak ( deney yaparak-gözlemleyerek-inceleyerek) öğrenme en etkili öğrenmedir.

Dinleyen bireyler, güzel konuşarak sorular sorabilirler. Dinleme yoluyla karşı bireyin fikirlerini kolaylıkla çözümleyebilirler.

Öğrenmenin ilk alfabesi dinlemeyle başlar. Dinlemenin ana kurallarından biriside sabırla karşı bireyi dinlemektir. Günümüz koşullarında dinleyerek, mantık ve akıl yoluyla birçok sorun-problemlerin çözüldüğünü göreceksiniz?

Süleyman Erkan 28-08-2020 Cuma Bedesdenlioğlu-Tokat

"Süleyman Erkan" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
şekilli nick yazma BeConvert codlio web tasarım ajansı kutrtv ilhan kut kimdir
html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf