takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

21 Ağustos 2019 - 10:07:35 - 447 Okunma

Gürcistan’da Kurban Bayramı

Arefe günü 10.08.2019 Artvin Kemalpaşa ilçesinden Gürcistan Batuma girdik. Batum Türkiye’deki gibi hareketli canlı görüntüsü gözden kaçmıyordu.  Araba ile giderken hayvan pazarında büyükbaş küçükbaş hayvanları götürenleri görüyorduk. Hava parçalı bulutlu olmasına rağmen Karadeniz’in serin sularında mayolarıyla kadınlı erkekli eğlencesinden geri kalmıyorlardı. Trafik keyfe keder herkes yolunu alırken kurala uyanda uymayanda vardı. Gündüz saat 11 de kapıdan Batum’a girdik. Kısa bir süre sonra minibüse bindik. Birçok köy ve ilçeyi geride bırakarak akşam gün batımı saat 20.00 da Tiflis’in renkli ışıklarına kavuşmuştuk. Minibüsçü bizi metroya bırakacaktı, dediğini de yaptı. Ama bizim istediğimiz otogardaki metroydu. Nihayetinde bir taksi ile otogara ulaştık. Tiflis otogarında beni Hüseyin Askeroğlu ve akrabası Cemil Osmanof bekleyecekti. Tiflis Ortacalı otogarında buluştuk. Otuz kilometre Marneoli ilçesine, otuz üç kilometre de Kasımlı köyüne toplam altmış üç kilometreden sonra ulaştık.  Gürcistan Cumhuriyeti Karadeniz’in doğu kıyısında, güney Kafkasya’da yer alan ülke. Gürcistan’ın kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güney batısında Türkiye yer alır. Ülkenin batı sınırını Karadeniz belirler. Gürcistan’ın başkenti Tiflis, para birimi Lari, Nüfusu 3. 717 milyon.

Kurban bayramının ilk gününü Gürcistan Marneoli ilçesine bağlı Kasımlı Köyünde Azeri Türklerle geçirme şansını yakaladım. 11.08.2019 Pazar günü sabah bayram namazını kılmak için 18 kilometre bir mesafeye gittiler. Gittikleri yer kırmızı köprüye yakın bir Azeri köyüdür. Kasımlı köyü dahil birçok köy Marneoli’nin Güney Doğusunda yer almaktadır. Bu bölge Borcalı bölgesi diye anılmaktadır. Buraya köyler yerleşmeden önce çökek, çalılık olan bir bölgeymiş büyüklerin anlattıklarına göre.

Kasımlı köyünün arazisi düz hafifçe Babaker tepesine doğru yükselmektedir. Köyün ortasında büyük bir şehitlik mevcuttur. 2 metrekare üzerine iki kare üzerine şehitlerin resmini sıralamışlar. Orta yerinde büyük kubbeyi andıran şekil sütun yerleştirmişler.  Şehitlikte 28 şehidin resmi yer almaktadır. 1941-1945 ikinci Dünya Savaşında ölenlerini bugün hala anmaktalar, duygulanmaktalar. Alman Ordularını Nazi, Rus Ordularını Josef Stalin yönetiyordu. Ruslar soğuğunda yardımıyla ülkelerini Nazilerin işgal etmesinden kurtardılar.

Azerbaycan Bakü’de yaşayan Hüseyin Askerov Türkiye’de Bursa’da İlahiyat fakültesini okumuş. Bursa’da yaşayan bir hayırsever İsmail Alsat bir inek parasını Hüseyin’e vererek “Benim adıma memleketindeki insanlara kurbanımı kes dağıt” demiş. Kurban 210 kg geldi, 95 eşit parçaya ayırarak insanlara dağıttılar. 1300 hanelik köyde yaklaşık olarak 3000 bin insan yaşamaktadır. Borcalı Bölgesinde yaşayan insanların geneli ekonomik zorluklar içerisinde yaşamaktadır. Geçim kaynakları hayvancılık, çiftçiliktir.

Uzun zaman Rus Yönetimiyle yönetilen bu insanlar kültürü, geleneği, göreneğinden inanışından fazla bir şey kaybetmemişlerdir. Rus yönetiminden eğitimi ve dili bakımından etkilenmişlerdir.

Bayramın ilk günü kurban kesildikten sonra evin önündeki büyük bahçenin içindeki masanın etrafına otururlar. Yaşlıları olan PenahAskerov (76) amca oğlu FermalıAskerov (68)  ile bayramlaştılar. Gençler kurban etlerini poşetlerken kadınlarda bir köşede hayvanın işkembesini temizliyorlardı. Kelle paçasını ne yapacaksınız dediğimde “Kelleyi ve ayaklarını sıcak suda kaynatıp kıllarını bıçakla kazıyacağız. Sonra parçalayıp kelle paça yemeği yapıp yiyeceğiz” konuşmaları öz Türkçe olsa da bazı kelimeleri anlamakta güçlük çekmekteyim. Kasımlı Köyü bir yüzünde, öbür yüzü Ermenistan’ın Noyanbiryan şehri bulunmaktadır. Güney tarafında Türkiye’ye Kars iline 200-250 km mesafede, kuş uçuşu 100-150 km mesafededir.

Kars sınır bölgesinde az sayıda da olsa Ahısha Türkleri bulunmaktadır. Borcalı Bölgesinin doğusunda Azerbaycan bulunmaktadır. Azerbaycan toprakları içinde sınıra yakın Çamlıbel Dağı bulunmaktadır. Bu bölgede ve Azerbaycan halkı Köroğlu’nun yaşadığı yer olarak bilinir. Kahramanlık hikayeleri asırlar boyu söylenip gelmektedir. Azeri halkı Köroğlu’nu o kadar benimsemişler ki havuzun içinde Köroğlu mızrağı ile yılanı öldüren heykelini dikmişler. Borcalı bölgesinde 72 köy bulunmaktadır. “Kasımlı, Baydarlı, Ulaşlı, Ağmametli, Beytarafcı, Kacağan, Kuşçu, Araplu, Seydi kocalı, Kırklu, Kullar, Taştepe, Saral, Mami, Ahlo, Sadaklı, Beyler, Hancıhazdı, Tekeli, Muhanlı, Kürtler, Paşalı, Baydar, Köseli, Keşeli, Görahı, Ağget, Candar, Kızıl Haçlı, Sabırkent, Hasanhocalı, Koçlu, Kocakilise, Fahralı, Saraçlı, Memişli, Seferli, İmirhasan, Şahmarlı, Bezekli, Karabulak, Armutlu, Darvaz, Orzuman, Harmanlı, Çiroflu, Aşağı Sarol, DemiyeGörahı, Zop, Huldere, Güllü Bağ, Hocarni, Burma, Mollaoğlu, Kaşmoğanlı, Nejmettinli, Colayır, Arhlı, Moğanllı (1,2,3,4) Şidiler, Kepenekli, Gegoralı, Sarvan, Yenikent, Tehle, Karatehle, Ahtehle, Karacalar, Karaçöp, Ağbulak, İlmezli, Kıosalar.” Bu köyler Azerbaycan, Ermenistan Türkiye sınırına doğru sıralanmıştır. Borcalı bölgesinde yer almaktadır.

Kasımlı da bayram sakin sessiz sevgi ve coşku içinde geçmektedir. En güzel günleriniz bayram tadında olması dileklerimle.

Süleyman Erkan 12.08. 2019 Kasımlı-Merneuli- Gürcistan

"Süleyman Erkan" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku