takip et takip et takip et
Gündem

29 Kasım 2019 - 586 Okunma

“GÜNÜMÜZ TÜRK HİKAYESİNDE MÜLTECİLER”

Abone Ol

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından ‘Hayatın Temsili Olarak Edebiyat- Türk Hikayesinde Mülteciler’ konulu çalıştay düzenlendi.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin’in konuşması ile başlayan çalıştay; Yıldız Ramazanoğlu’nun Mülteci Odası, Fatma Barbarosoğlu’nun Suriyeli İzi, Mukadder Gemici’nin Aziz Messi hikayeleri üzerinden ‘Hayatın Temsili Olarak Edebiyat-Günümüz Türk Hikayesinde Mülteciler’ konusunun tartışılması ile devam etti.

“BU İNSANLAR KEYİF İÇİN GELMİYOR”

Yazdığı mülteci hikâyelerinden bahseden Yazar Yıldız Ramazanoğlu, ziyaret ettiği mülteci kamplarını ve karşılaştığı mültecilerin hayat hikayelerini anlattı. Ramazanoğlu, “Bir yandan savaş en korkunç halini yaşıyor. Bu insanlar keyif için gelmiyor, böyle bir şey yok, burada bir can mücadelesi veriliyor, hangimiz olsak kendimizi bir tarafa atarız. Allah o günleri göstermesin, biz gidecek yerde bulamayız, onun için güçlü olmamız lazım. Suriyeliler, Bosnalılar iyi olursa biz iyi oluruz. Hepimiz biriz. Mülteci meselesinde tek tek insanlara odaklanmamız gerekiyor, küme şeklinde Suriyeliler diye bir şey yok, o insanların bir birine benzemeyen hayatları var, bir birine benzemeyen insanlık halleri var.” dedi.

“GÖÇ TARİH BOYUNCA HER ZAMAN OLDU”

Daha sonra konuşan Yazar Fatma Barbarosoğlu, “Dünya edebiyatı ve Türk edebiyatında yazar kadınların gündelik hayat tasvirleri çok önemli. Hayatın içinden yazıyorlar çünkü kadınlar yaşarken yazıyorlar, yazarken yaşıyorlar. Göç tarih boyunca her zaman oldu, Peygamber efendimizde göç etmişti ama bizim temel meselemiz değişende değişmeyeni bulmak birde değişende değişeni bulmak. Kırımdan ve ya Balkanlardan göç olduğunda toplum tüketim toplumu değildi, biz şimdi tüketim toplumunda yaşıyoruz. Suriyeliler için mülteci tabirini kullanamayız çünkü 1950’lilerde imzaladığımız Cenevre anlaşmasına göre Türkiye sadece batıdan gelenleri mülteci statüsünde kabul ediyor. Batı dışından gelenlere sığınmacı diyoruz ama biz Suriyeliler için misafir tabirini kullanıyoruz. Misafir diyor isek eğer iyi bir ev sahibiyiz. Biz şuan kendi evinden kovulmuş insanların hayatına tanıklık ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“MERHAMETİ ŞİİRLE, MÜZİKLE, HİKÂYELERLE İNŞA EDEBİLİYORUZ”

Mukadder Gemici ise yaptığı konuşmada, “Biz bu hikâyeleri kaleme aldık çünkü dert bizim mürekkebimiz. Yazma kavganız varsa eğer, bir derdi gördüğünüzde, mağduriyet, haksızlık, acı gördüğünüzde bunu kaleme alıyorsunuz.  O acıyı yaşayanla bir aynılaşıyorsunuz. Bizimki de böyle bir dert halini kelimelere dökerek bir dünya inşa ederek o dert hali tekrar yaşanmasın diye o acıyı sanatın muhatabı olan kişide o acıyı tekrarlatarak yaşatmak ve bunun yeniden olmasını engellemek. Merhameti şiirle, müzikle, hikâyelerle inşa edebiliyoruz.” Dedi.

Program soru cevap kısmının ardından sona erdi. Gaziosmanpaşa Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Şehitler Salonunda gerçekleştirilen programa; TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Yazar Yıldız Ramazanoğlu, Yazar Fatma Barbarosoğlu, Yazar Mukadder Gemici, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.


" “GÜNÜMÜZ TÜRK HİKAYESİNDE MÜLTECİLER” konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere “GÜNÜMÜZ TÜRK HİKAYESİNDE MÜLTECİLER” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda “GÜNÜMÜZ TÜRK HİKAYESİNDE MÜLTECİLER” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku