takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

8 Ağustos 2019 - 10:56:37 - 104 Okunma

GÜN BATIMI KAZ GÖLÜNDEN SEYREDİLİR

Emekliler toplandık. Sohbet koyu.  Konuşan da sakin dinleyen de sakin.  Konular hep değişiyor.

Bu mevsimde emekliler bir arada bulunuyorsa,  ya tatile gidememiştir. Ya tatilden dönmüştür. Ya da tatilini ileri bir tarihe ertelemiştir.

Tatilden gelmiş olanlar, gitmemiş olanlar, gidecek olanlar hep aynı konuyu konuşuyorlardı.

Söz ilimizin gezilecek yerlerinden açıldı. Çok gezdiği halde bilmeyenler var. Hiç gezmemiş, il dışına çıkmamış olanlardan bilenler, Tokat’ı iyi tanıyanlar vardı.

Konu kaz gölü oldu.  Kimse yerini tam bilmiyordu.  Öyle anlatıldı ki,  hepimiz merak ettik. Ne yalan söyleyeyim ben de çok merak ettim.

Tokatta, Zinav Gölünden sonra en çok gezilen yerdir.

Yaban Hayatı geliştirme sahasıdır. Yetmiş üç hektar kuru,  iki yüz bir hektar sulu alandan oluşmaktadır. Tokat’a otuz dokuz kilometredir. Pazar ilçemize on Bir kilometre…

İki emekli bir köye gittik. İkimiz de merak ettiğimiz Kaz gölüne yöneldik. Yerini bulmak için navigasyon rehberimiz oldu. Bizi önce  Ova yurt köyüne götürdü.. Orada bir genç adama sorduk. Tarif etti.

“ Amca navigasyonla geldiyseniz o yanlış götürüyor.”  Dedi. Nihayet bulduk. “ Yaban hayatı geliştirme sahası yazıyordu girişte. Her tarafı sazlık, Ortada göl var.  Gölün tabanı görünmüyordu. Yosundan görünmüyor. Sazların suda yansıması görünüyordu. Hayal kırıklığına uğradım. Yapılmamış projeleri ilan tahtalarında görmüş gibi oldum. Gölün başlangıcında yolumuz bariyerle kapalıydı. Arabayı bıraktık.

Geldiğimiz yola paralel yürüyüş yolu vardı. Bundan başka suni olan bir şey yok. Tamamen doğal güzellik. İki gözetleme kulesine bu yollar ulaşmıyor. Köprünün üstünün yarısı sökülmüş. Geçiş yok.

Doğal güzellikler ve hakkındaki söylentiler, insanların akın akın oraya gelmesini sağlıyor.
Yaşlılar, gençler, çocuklar gösteri izleme heyecanıyla gelmişlerdi.

Süslü gelin arabasından gelin damat indi. Tüm gözler onlara çevrildi.

Gençler, nerden bilsinler yağmur yağacağını. Nerden bilsinler orada yağmurda sığınacak yer olmadığını. Kısa süre yağan yağmur hepimizi ıslattı. Sanırım en çok pişman olan gelinle damat olmuştur.

Yağmurun biraz azalmasını beklediler ıslandılar. Azalmadı. Süslü arabaya yöneldiler.  Arabaya girene kadar da ıslandılar.

Daha önce gümeneği yazarken üzüldüm. Okuyanların da üzüldüğünden eminim. Yorumlardan anladım. Güneşi güzel, yeşili güzel, gölü güzel…

Yerli ve göçmen kuşların yuvalanma kuluçkalama alanıdır. Yüz sekiz tür kuş türü olmasına rağmen, yıl içerisinde aylara göre kuş sayısın da farklılıklar olur.

Ulusal ve uluslararası turizme açılması, ilimize ekonomik destek vereceği, görünen bir gerçektir. Bu kadar değerli, bin yüz yetmiş hektarlık alanda,  ziyarete gelen insanların hiçbir ihtiyacını (şimdilik) karşılama olanağının olmaması üzüntü vericidir.

07-08- 2019

"Osman Kablan" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku