takip et takip et takip et
Gündem

18 Aralık 2014 - 821 Okunma

Gülbahar Hatun’dan Erasmus +AB Gezisi

Erasmus+AB projeleri sundukları imkânlarla eğitim kurumlarına birçok kolaylığı sağlamaya devam ediyor. Tokat ilimiz bu projeler anlamında en başarılı iller arasında. Birçok kurumumuz gerçekleştirdikleri projeler sonucunda yaptıkları gezilerle kendi kültürümüzü diğer kültürlere tanıtarak gönüllü bir kültür elçisi olduklarını göstermiş oluyorlar.

            Gülbahar Hatun İlkokulu da hazırladıkları proje ile İngiltere, İtalya ve İspanya’yı kapsayan bir gezi gerçekleştirdi. ‘Lost play and lost plaything’ adlı proje ile unutulan çocuk oyunları ve çocuk oyuncaklarını yeniden diğer ülkeler ile birlikte keşfedip bunların yaşamalarını hedefleyen proje, öğrencilerin sosyalleşmesine de bir katkı sağlamaktadır.

            Her gün biraz daha dijital bir kuşatmayı yaşayan çocukların, sanal ortamlardan uzaklaşıp geleneksel oyunlarla birlikte paylaşmayı, sosyal olmayı, kendilerine vakit ayırmayı bir gereksinim olarak görmeleri gerekmektedir. Bunu yaparken kültürler arası etkileşimle farkında olmayı öğrenerek ortak kültürel değerleri tanımaları da önem kazanmaktadır. Bu geziler, öğrencilerin bilgilerini tazelemeleri, başka kültürlerle kaynaşarak dünyanın ortak mirası olan kardeşlik duygusunu pekiştirmeleri için bir olanak sağlamaktadır.

            Kendi kültüründen beslenen çocukların “dünya vatandaşı olmak” gibi bir hedefe koşmalarında bu proje ve gezi çok büyük bir adım olmuştur.  Öğretmen ve öğrencilerle İspanya, İtalya ve İngiltere gezilerine katılan ekip asıl hedeflerini şu şekilde ifade ediyor:

 

             “Mayıs ayında ülkemizin geleneksel çocuk oyunlarını, tarihi ve kültürel mekânlarını, geleneksel yemeklerini ve misafirperverliğini daha geniş coğrafyalara tanıtmayı planlamaktayız. Böylelikle projemiz de kadim bir geçmişi olan kültürümüzün tanıtılmasıyla daha etkili bir sonuca ulaşmış olacak.” 


" Gülbahar Hatun’dan Erasmus +AB Gezisi konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere Gülbahar Hatun’dan Erasmus +AB Gezisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda Gülbahar Hatun’dan Erasmus +AB Gezisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku