takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

9 Ekim 2019 - 10:11:11 - 62 Okunma

GÜL YÜZLÜ ÇOCUKLAR

Şehirlerin kimliği, içinde barındırdığı tarihi değerlerin sahiplenmesiyle eş değerdir.  Çevremizde Sivas gibi, Amasya gibi, Çorum gibi tarihi şehirler var.  Anadolu’nun kapılarını bize açan 1071 Malazgirt meydan muharebesinden hemen sonra büyük bir aşk ve vecd içinde bölgemizi fetheden Selçuklu askerlerinin ilk işi camiler, medreseler, hanlar ve hamamlar yaptırmak olmuştur. Bilindiği gibi Anadolu’nun ilk camilerinden ve medreselerinden birinin bu şehrin toprakları üzerinde yapılmış olması bizlerin gurur kaynağıdır.

Modern şehir anlayışında; sokakların, caddelerin pırıl pırıl olması, alt yapının güzel olması şehrin değerine değer kattığı su götürmez bir gerçektir.  Fakat bu tür çalışmalar belediyelerin sıradan ve asli işleridir.

Şehrimizin bu açından bazı sıkıntıları olmasına rağmen son beş altı yılda gözle görülecek kadar büyük değişimler olmuş; şehrin yüzü, insanların yüzüne gülmeye başlamıştır.  Şehirlerin gülmesi, aslında o şehirde yaşayan insanların mutluluğuyla ilgilidir. Fakat şehirdeki değişimlerin çoğu,  deruni değildir. Asıl çalışmalar doğrudan doğruya insana dokunan, insanın yüreğini avuçlarının içine alan Kültür Çalışmalarıdır.

Bu çalışmalar içinde göze batan en büyük hizmet, hiç şüphesiz geçtiğimiz hafta yapılan 3. Tokat Kitap Fuarıdır.

İnsana dokunan, insanı kucaklayan, insanı seven, sevdiren, insanı evrenin içinde sonsuz bir varlık gibi hakiki değerini veren kitaplarla haşır-neşir etmek; ne büyük mutluluk, ne büyük bir hizmettir.

Kutsal kitabımız Kur’an’ın “Oku! Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “Alâk”dan yarattı. O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir.” Suresiyle başlaması bu uhrevi derinliğin, hangi boyuta kadar ulaşabildiğini göstermesi bakımından son derece önemlidir.

Kitap Fuarına, açıldığı günden itibaren hemen her gün belirli saatlerde defalarca gittim. Gözlem yaptım. Dostlarla buluştum, sohbet dinledim, sohbet ettim. Kitap dünyasının ve yerel yazarların sorunlarını arkadaşlarla konuştuk, tartıştık, çözüm yolu aradık. Bunlar arasında  “Kitabın Başkenti Tokat” sloganıyla övündüğümüz Tokat’ta bir yayınevinin bulunmayışı ne büyük eksiklik…

2-3 Ekim Çarşamba-Perşembe günleri imza günümdü. Onlarca dostla, öğrenciyle buluştuk. Görüştük, gülüştük, bazen duygularımıza engel olamayıp ağlaştık. Kolay değil, kitapla dost olmak, kitapla buluşmak, hep beraber başarıya, birlik ve beraberliğe koşmak.

O gün yaşadığım bir olayı hiç unutmam… Akşam saatleriydi. Yerel Yazarlar standından etrafı seyrediyoruz.  Bir ara önümüzden elini tutan esmer, Gül Yüzlü Bir Çocuk geçti. Son derece murtsuzdu. Neredeyse ağlayacak gibiydi. Belki bir isteği yerine gelmemiş gibiydi. İçim burkuldu. Bir çocuğun mutsuzluğunu görmek hep yüreğimi kanatmıştır. Yine öyle olmuştu. Hemen yanıma çağırdım. Bir kaç kelime ile gönlünü aldım. Adını sordum.  Mehmet Kemal’di. Bir kitap imzaladım, karşılıksız hediye ettim. “Oh ya! İşte yazarından imzalı bir kitabım oldu.” Diye gülümsedi.  Dudaklarındaki gülümseme, yolunu aydınlatıyordu. Birkaç adım attı. Geri döndü. Gülüyordu. Kitabımı bağrına basmıştı. Sanki beni bağrına basmıştı. Biraz dikkatlice baktığım, şaşırdım kaldım. İnanın kitap bile gülüyordu. Bir çocuğun gülümsemesiyle kitapların bile güldüğünü ilk defa o akşam gördüm.

                Gülen Çocuklar ve Gülen Kitaplar…

Ya da Güldüren Kitaplar ve Kitaplarla Gülen Çocuklar…

Biz bu defa bunları yaşadık. Bize böylesine insani duyguları yaşatan; 3. Tokat Kitap Fuarına emeği geçen bütün çalışanlara, çaycısına, taşıyıcına; yüreğinde kitap ve sevgiden başka bir şey olmayan o seviyi elinden tuttuğu kızıyla taçlandıran Kezban Özcan Hocama, ilk gün katılımlarıyla Devlet Eski Bakanımız Metin Gürdere’ye, çiçekleriyle bize destek veren milletvekilimiz Kadim Durmaz’a, sımsıcak duygularını bizlerle paylaşan Milletvekillerimiz Özlem Zengin’e, Av. Mustafa Aslan’a, bütün çalışanlarıyla fuara büyük destek veren Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu’na, “Şiir Gecesi” yaptığı konuşmayla beni ağlatan bir Kitap ve yazar sevdalısı Saygıdeğer Valimiz Dr. Ozan Balcı’ya sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

İyi ki varsınız!…. İyi ki Tokat’tasınız.

Rabbim daha güzel Kitap Fuarlarında buluşmayı nasip eylesin

Mehmet Emin ULU                                                                                                                                                                                 

"Mehmet Emin Ulu" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku