takip et takip et takip et
Gündem

28 Kasım 2019 - 511 Okunma

GÜÇLÜ KADIN, GÜÇLÜ TÜRKİYE

Finansal Okuryazarlık ve Kadının Ekonomik Güçlenmesi konulu panel düzenlendi. Programda panelistler; finansal okuryazarlık, bütçe, İŞKUR’un faaliyet alanları, KOSGEP’in girişimcilere verdiği destek ile ilgili bilgiler verdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın tüm Türkiye’de başlattığı kadının ekonomik hayatta var oluşunu destekleyen programlardan biri olan finansal okuryazarlık ve kadının ekonomik güçlenmesi konulu panel Tokat’ta düzenlendi.

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında gerçekleştirilen programa Tokat Vali Yardımcısı Yüksel  Ünal,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir, Tokat İŞKUR İl Müdürü Bekir Fındık, il protokolü, kurum müdürleri, kadınlar ve misafirler katıldı.

“HANIMLAR EKONOMİNİN BAŞ TACI”

Tokat Vali Yardımcısı Yüksel Ünal programda yaptığı konuşmada, “Cengiz han diyor ki ‘ey toplumum ben sizin hanınızım’ diyor, o sırada eşini gösteriyor ‘bu da benim hanımım’ diyor. Hanım kelimesi buradan bize geçiyor. Hanımlar ekonominin baş tacı, eğer kadınlar olmasa dünyayı erkekler yönetiyor olsa ekonomi durur. Hanımlar renkli dünyanın mimarlarıdırlar. Panelist arkadaşlarımız sizlere güzel bir konferans verecek, bilmediğimiz bir kelimeyi bile öğrensek bizim için mutluluktur.” Dedi.

PANELİSTLER KADININ EKONOMİK HAYATTA VAR OLUŞUNU ANLATTI

Sonrasında panelistler; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Tokat İl Müdürlüğünde görevli Sosyolog Merve Erol, Tokat İŞKUR Temsilcisi Süheyla Polat, Tokat KOSGEP Temsilcisi Nevin Oruç, Tokat Ticaret Borsası Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı ve İş Kadını Şükriye Balcı, finansal okuryazarlık, bütçe,  İŞKUR faaliyet alanları, KOSGEP destekleri ile ilgili bilgiler verdi.

“KADIN VATANDIR”

Panelin moderatörlüğünü üstlenen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir,  yaptığı konuşmada, “Kadın annedir, evlattır, doktor, öğretmen, memurdur. Kadın topraktır, kadın vatandır, her yerde ve sayısız rollerdedir. Tarihin sayfaları şöyle bir karıştırıldığında Peygamber Efendimizin sevgili eşleri Hz. Hatice Validemizin ticaretle uğraştığı, dönemin en zenginlerinden olduğu söz konusudur. Peygamber efendimizin diğer eşi Hz. Aişe Validemiz müthiş bir öğretmen ve sahabeye Peygamber Efendimizin hayat hikayesinde görmüş olduğu hadislerle beraber eğitim veren bir düşünür, ilim insanı. Osmanlıya Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulduğu tarihten bu tarafa olan sürece bakıldığında bizimle ilgili tarih sahnelerinde hep bayanların başarısı söz konusu.” İfadelerini kullandı.

“HER İLÇEYE KADIN KOOPERATİFİ”

21. Yüzyıl ekonomisinde kadınların finansal aktivitelerinin geliştirilmesi, ekonomik pay içerisinde sayılarının artmasının hükümetin politikaları arasında yer aldığını belirten Özdemir, “ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk hanımefendi 2002 de yüzde 25,3 olan kadın istihdam oranının 2019’da yüzde 28,9’a yükseldiğini belirtti. Kadın iş gücü sayısının 10 milyon 919 bine çıktığını, kadınların istihdam ve iş gücüne katılımında önemli bir mesafe kat edildiğini beyan etti. Hedefler noktasına bakıldığı zaman 2023 yılında kadın istihdam oranı yüzde 34’e, kadın iş gücüne katılım oranının yüzde 38,5’e çıkarılması hükümetin hedefi olarak belirtiliyor. Sayın Valimiz Tokat’ta her ilçede en az bir tane kadın kooperatiflerinin kurulması noktasında talimat vermiştir. Hatta beldelerde ve köylerde yetiştirdikleri ürünler ve zenginlikler doğrultusunda birden fazla kadın kooperatifinin kurulması noktasında talimatları oldu. Biz Güçlü Kadın, Güçlü Aile, Güçlü Türkiye sloganı ile bu yola girdik.” Şeklinde konuştu.

 


" GÜÇLÜ KADIN, GÜÇLÜ TÜRKİYE konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere GÜÇLÜ KADIN, GÜÇLÜ TÜRKİYE ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda GÜÇLÜ KADIN, GÜÇLÜ TÜRKİYE ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku