Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.211,97 -0,66%
Çeyrek Altın 2.036,00 -0,20%
Bitcoin 525107 -3.98545%
Ethereum 33411 -3.6715%
Yarım Altın 4.066,00 -0,37%
Tam Altın 8.104,35 0,73%
Grip Nedir ve Nasıl Geçer? Grip Aşısı Hakkında Genel Bilgiler

Grip Nedir ve Nasıl Geçer? Grip Aşısı Hakkında Genel Bilgiler

ABONE OL
14 Mart 2023, 21:00:50

Mevsimsel geçişlerin sık rastlanan hastalığı grip nedir ve nasıl geçer? Grip aşısı, evde tedavi yöntemleri ve bitkisel çözümler yazımızda.

Grip Nedir?

Grip: İnfluenza isimli virüsün neden olduğu bulaşıcı viral bir hastalıktır. Havaların soğumasıyla birlikte başlayan grip hastalığı özellikle sonbaharı geride bırakıp kış aylarına girdiğimiz günlerde karşımıza çıkan en önemli hastalıklarından biridir. Gribin kendisi değil ama oluşturduğu komplikasyonlar ölümcül bir hastalığa dönüşmesine sebep olabilir.

Gribin Belirtileri Nelerdir?

Grip aniden başlayan 39°C üzerinde ateş, titreme, baş ağrısı, kuru öksürük, halsizlik, şiddetli kas ve eklem ağrıları, gibi belirtileri olan ciddi ve mutlaka önemsenmesi gereken bir hastalıktır.

Grip çoğu zaman yine genellikle kış aylarında gördüğümüz nezle ve soğuk algınlığı gibi diğer virüs enfeksiyonlarına bağlı olarak gerçekleşen hastalıklarla karıştırılmaktadır. Gribi bu diğer önemli hastalıklarından ayırt etmemiz gerekmektedir. Çünkü grip diğer başka viral enfeksiyonların sebep olduğu hastalıklardan farklı olarak oldukça tehlikeli komplikasyonları olan ve dikkat edilmezse eğer ölüme yol açabilecek seyirde devam eden ciddi bir hastalıktır.

Gribi Nezle –Soğuk algınlığı gibi hastalıklardan nasıl ayırt edebiliriz?

Grip, Nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların hepsi de solunum yolu hastalıklarıdır. Ancak bu hastalıkların oluşmasına farklı virüsler neden olur. Gribe sebep olan influenza virüsü hastalığın daha ağır seyretmesini sağlar bu nedenle tabloda göstereceğimiz unsurlarda görüldüğü üzere grip hastalığının belirtileri diğer hastalıklara oranla daha ağır seyreder.

Yetişkinlerde Grip ve Nezle – Soğuk Algınlığı Hastalığı Karşılaştırılması

Gripten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Gribin özellikle kış aylarında görülme sebebi sıklıkla kapalı alanlarda bulunmamız olarak görülebilir. Bu sebepten gripten korunmanın en önemli yolu olarak kendimizi kapalı ortamlardan fazlasıyla izole etmemiz gerekmektedir diyebiliriz.

 • Hastalığın toplumda bir salgın haline geldikten sonra insanlarla olan ilişkilerimizdeki davranışlarımızı kontrol etmemiz,
 • Kalabalık ortamlardan uzak durmamız,
 • Hava yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu bildiğimiz için maske kullanımını arttırmamız gerekmektedir.
 • Gripten korunmanın en önemli yolu ise beslenmektir.
 • Özellikle kış aylarında sıvı tüketimi ve vitamin desteğini arttırmamız gerekmektedir.

Grip Nasıl Geçer?

Gripten kurtulmanın en kolay yolu gribe hiç yakalanmamaktır! Bu aylarda lezzetli C vitaminlerini günlük olarak tüketmemiz “grip” hastalığına yakalanmanızı zorlaştıracaktır. Salgınlar başlamadan “grip aşısı” olmamız ise vücudumuzu kuşatılması imkansız bir kale haline getirecektir. Vitamin haplarını almaktansa doğal sebze ve meyveleri tüketmenizi öneriyoruz. Peki bunları yapamadan gribe yakalandınız o zaman:

 1.  Gribe yakalanıldığında yapılacak ilk müdahale ateşi kontrol altında tutmaya yönelik olmalı. Vücudu dinlendirmeli ve parasetamol türevi ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlara doktor kontrolünde başlamalıyız.
 2. Antibiyotik gribi tedavi etmez! Gribin influenza virüsü kaynaklı olduğunu öğrenmiştik ve antibiyotikler bu virüs için bir tedavi yöntemi değildir.
 3. Vücudumuzu daha dinç bir hale getirecek davranışlar sergilemeli ve sigara içiyorsak bırakmalı, egzersiz yapıp, bol su içerek dolaşım sistemimizi hızlandırmalıyız.
 4. Burun akıntımızı temizlemeliyiz ve kesinlikle kullandığımız peçeteyi bir kez daha kullanmamalıyız.
 5. Grip için evde bitkisel tedavi uygulamalıyız.

Grip İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Ağız sağlığı ve el temizliğimizin oldukça önemli olduğu grip hastalığında evde uygulayabileceğimiz bitkisel tedavilerle hastalık süresini kısaltabilir ve bağışıklığımızı güçlendirebiliriz. Bitki çayları tedaviye önemli katkılar sağlamaktadır. Ayrıca doğal çorbalar ve iyice dinlenmekte hastalığın seyrini olumlu yönde değiştirmektedir.

 1. Ada Çayı Bir tutam ada çayını, 10 dakika kaynattıktan sonra, ılımaya bırakıp sonra gargara yapmamız ağız sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. Yatmadan önce, son yemeği yedikten hemen sonra yapılmamız gereken bu tedavi yöntemini, sabah kahvaltısından sonra da yapabiliriz.

Grip Tedavisi İçin Adaçayı

 1. Lavanta Çiçeği Kaynattığımız lavanta çiçeğini ortamda bulundurmamız onun antibakteriyel özelliklerinden faydalanmamızı sağlayacaktır. Ortamın havasını değiştirecek ve temizlenmesine yardımcı olacaktır.
 2. Nane – Limon Annemiz yanımızda olsaydı da kaynatsaydı dediğimiz bağışıklık sistemimizi güçlendirecek oldukça önemli bir tedavi yöntemidir.
 3. Çorbalar Doğal tarhana ve mercimek çorbalarını tedavi için kullanabileceğimiz gibi brokoli de C vitamini zenginliği dolayısıyla oldukça faydalıdır.
 4. Temizlik Ellerinizi ve genel hijyeninizi koruyarak gripten korunabilirsiniz.

Grip Aşısı

Grip aşıları, aşılamadan yaklaşık iki hafta sonra vücutta antikorların gelişmesine neden olur. Bu antikorlar, aşıdaki virüslerle enfeksiyona karşı koruma sağlar.

6 aylık ve daha büyük yaştaki herkes mevsiminde grip aşısı yapmalıdır. Bu tavsiye, 24 Şubat 2010’dan beri Bağışıklama Uygulamaları Danışma Kurulu’nun (ACIP)  ABD’de “genel” grip aşısı için daha fazla insana uygulanması açısından tavsiye edilmektedir. Gripten korunmanın artması açısından oldukça önemli olan grip aşısını yapmayı unutmayalım. Grip aşısını özellikle influenza virüsünün ciddi komplikasyon oluşturması muhtemel kişilerin yaptırması oldukça önemlidir.

Grip Aşısı Gripten Korur Mu?

Gribin maalesef kesin olarak bilinen bir tedavisi yoktur. Grip aşısı her sene özellikle influenza virüsünün kendi özelliğinden dolayı belirli değişiklere uğradığı için grip aşısıda yenilenmektedir.

Dünya sağlık örgütü (WHO) önemli hastalıklara sahip olan hastaların (Diyabet, kan hastalıkları, akciğer hastalıkları, kalp hastalığı, bağışıklık sistemi için medikal tedavi gören hastalar) her yıl mutlaka grip aşısı olmasını öneriyor. Bunun yanında sağlıklı bireylerinde mutlaka grip aşısı yaptırması gerekmektedir. Grip komplikasyonlarını engellemek için kullanılan en önemli tedavi yöntemi “Grip Aşısıdır”.

2020 Grip Aşısı Hakkında Bilgiler

Grip hastalığının aktif döneminin başladığını söyleyen Sağlık Bakanı F. Koca bu 2020 yılının aşılarının eczenelerde ve sağlık kuruluşlarında yerini aldığını belirtti.

Bu yıl geçen yılki virüslerden çok daha ağır seyirler yaşatabilecek olan grip hastalığı nedeniyle kesinlikle risk gruplarının aşılarını yaptırması gerektiğini söyledi.

Antibiyotiklerin grip ile mücadelede yetersiz kaldığını biliyoruz. Bir çok riskli grup için ücretsiz olan grip aşısını sizde ücretli bir şekilde yapabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments