Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.324,99 0,90%
Çeyrek Altın 2.242,00 -2,10%
Yarım Altın 4.470,00 -2,10%
Tam Altın 8.828,28 0,11%
Göz Ağrısı Neden Olur? Sağ veya Sol Göz Ağrısının 10 Nedeni

Göz Ağrısı Neden Olur? Sağ veya Sol Göz Ağrısının 10 Nedeni

ABONE OL
17 Mayıs 2023, 07:25:00

Göz ağrısı neden olur? Sağ veya sol göz ağrısının 10 nedeni arasında baş ağrısı, göz enfeksiyonu, yorgunluk ve doğum kontrol hapı gibi çeşitli faktörler yer almaktadır. Bu nedenlerin detaylarına göz atarak, göz ağrısıyla mücadele etmek için ne yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bilinçli tercihlerle göz sağlığınızı korumaya özen gösterin.
Bu makalede, göz ağrısının nedenlerine, semptomlarına ve tedavilerine dair bilgi verilecektir. Makale tıbbi doğruluk ve güvenirlilik açısından kontrol edilmiş olup, Medikal Rehber İçerik Politikası’na uygun olarak hazırlanmıştır.

Göz Ağrısının Tanımı

Göz ağrısı, gözünüzün sağında, solunda, ikisinde birden veya çevresinde rahatsızlık hissettiğiniz herhangi bir durumu ifade eder. Gözünüzde hissettiğiniz ağrı keskin, donuk veya iğne batıyormuş gibi veya çok şiddetli olabilir. Göz ağrısına bulanık görme, kaşıntı, kızarıklık, göz kuruluğu, göz kapağı ağrısı veya göz sulanması eşlik edebilir. Göz ağrısı, göz bölgesindeki travma, alerji ve enfeksiyonlardan veya migren, üst solunum yolu enfeksiyonları ve sinüs problemleri gibi daha genel durumlardan kaynaklanabilir.

Göz Kuruluğu

Gözünüzde ağrı hissetmenizin nedeni göz kuruluğu olabilir. Eğer klimalı ortamlarda fazla bulunuyorsanız, bisiklete bindiyseniz veya uzun süre bilgisayar ekranına baktıysanız, geçici olarak gözleriniz kurumuş olabilir. Göz kuruluğu yaşıyorsanız kızarıklık ve yanma gibi şikâyetleriniz de olabilir.

Yapılması gerekenler:

Doktorunuz göz küresinin kayganlaşmasına yardımcı olması için suni gözyaşı damlaları reçete edebilir. Eğer gözünüzle ilgili başka şikâyetleriniz de varsa, bunlarla ilgili başka ilaçlar da kullanmanız gerekebilir.

Kontakt Lenslerin Yanlış Kullanımı

Kontakt lensler yanlış kullanılırsa, göz ağrısı da dahil olmak üzere çeşitli sorunlara neden olabilir. Böyle bir durumda ülser ve iltihaplanma gibi ciddi sorunlara ek olarak, kızarıklık ve yanma gibi şikayetleriniz de olabilir.

Yapılması gerekenler:

Kontakt lensleri belirtildiği şekilde ve belirtildiği süre kullanmanız önemlidir. Buna ek olarak, kontakt lenslerinizin temizliğine özen göstermeli ve son kullanma tarihine dikkat etmelisiniz.

DİKKAT!  SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN SEPSİS AÇIKLAMASI

Grip

Vücutta soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonların varlığı da baş ve göz ağrısına neden olabilir. Grip veya soğuk algınlığı nedeniyle gözünüzde ağrı varsa, iyileştikçe gözünüzdeki şikâyetler de azalacaktır.

Yapılması gerekenler:

Göz ağrısı da dahil olmak üzere semptomları hafifletmeye yardımcı olacağından, gribin tedavisine yardımcı olacak önlemlerin alınması önemlidir. Bu nedenle zencefil, rezene ve lavanta gibi kan dolaşımını hızlandırıcı sakinleştirici çaylar içebilirsiniz.

Sinüzit

Sinüzit, sinüslerin iltihaplanmasıdır. Sinüzit durumunda, sinüslerde biriken fazla salgı nedeniyle genellikle baş ağrısı, göz arkası ağrısı, burun akıntısı ve yüzde ağırlık hissi yaşayabilirsiniz.

Yapılması gerekenler:

Sinüzit semptomları rahatsız edici olduğunda ve 5 günden fazla sürdüğünde, kulak burun boğaz uzmanına danışılması önerilir. Böylece sinüzit tipini belirlemek için testler yapılabilir ve en uygun tedavi önerilebilir.

Migren

Migren tipi baş ağrısı, şiddetli ve sıklıkla göz ağrısıyla birlikte ortaya çıkan spesifik bir baş ağrısı türüdür.

Yapılması gerekenler:

Migren durumunda kişinin dinlenmesi ve mümkün olduğu kadar çok uyaranlardan kaçınması önemlidir. Yani az gürültülü ve az ışıklı bir ortamda kalması migren semptomlarının hafifletilebilmesi için önemlidir.

Konjonktivit

Konjonktivit, göz kapaklarının iç kısmının en yüzeysel tabakası olan tarsal konjonktiva ile göz küresinin en yüzeysel tabakası olan bulbar konjonktivanın iltihaplanmasıdır. Konjonktivitli kişilerde genellikle gözlerinde ağrı, kızarıklık, akıntı ve şişlik olur.

Yapılması gerekenler:

Konjonktivit durumunda göz doktoruna danışmak çok önemlidir. Doktorunuz öncelikle bunun nedenini belirleyecek, daha sonra ise antibiyotikler de dahil olmak üzere size en uygun ilaçları reçete edecektir.

Dang Humması

Dang humması, gözlerin arkasında ağrıya, göz yorgunluğuna, vücut ağrısına, baş ağrısına ve ciltte kırmızı lekelere neden olabilen bir virüsün neden olduğu bir hastalı

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Önemli İçerikler