takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

6 Eylül 2019 - 10:13:53 - 312 Okunma

GÖREV KUTSALDIR

İnsanların vatandaşların işlerini yapmak için üzerlerine aldıkları işler görevleridir. Bunu en iyi şekilde yapması ibadettir. İyi insan projesidir. Mertlik, akıl, izan, vicdan ve mantıklı olmak görevini tam yapmanın hazinesidir. Görevin zirvesine alçak gönüllülükle çıkılır. Kibirli olmakla yerinde sayılır. Tam yapılmayan görevde görev sahibi bütün ulus karşısında sorumludur. Görevli en iyi durumu seçmeli, gerçekler doğrultusunda çalışmalı.

Öğretmenevi müdürümüz Orhan bey’i göreve geldiği günden bu yana hep uğraş içinde görüyorum. Daha önceki müdürlerden bazıları gibi tuzluk misali yerinde oturmuyor. Sürekli görev alanını kolaçan ediyor. Bazıları gibi oyun salonunda saatlerce oyun oynayıp görevini aksatmıyor. Orhan Bey ilk iş olarak öğretmenevinin asıl sahipleri olan öğretmenleri bodrumdan kurtarmak istedi. İlk çabası engellendi. Giriş salonunu bölerek biraz dar olsa da öğretmenleri bodrumdan kurtardı. Buranın da yeterli olmadığını görünce müstakil bir yerin teminini sağladı. En iyi işi o yaptı. Okuma salonu yukarıda olduğu için yukarı çıkmaktan üşenenleri düşünerek giriş salonuna okuma bölümü kurdu. Böylece okur sayısını artırdığı gibi rahat okumamızı sağladı. Öğretmen evinde olması gereken Atatürk köşesi yoktu. Güzel bir Atatürk köşesi yaparak öğretmenevini bu ayıptan kurtardı. Teşekkürler müdürüm.

Öğretmenevinde her görüşten öğretmen olması doğal. Her görüşteki kişilerin burada rahatça oturup faydalanması sağlanmalı. Eşitlik sağlanmadığında rahatsız olanların bu ortamdan uzaklaştığını görürüz. Örneğin gazete alınması önemli bir mesele. Her görüşe uygun gazetenin buraya gelmesi gerekir. Öğretmenevi yönetimi bir görüşte ya eda bir görüş çoğunluktaysa o görüşü içerek gazeteler alınırsa diğer görüşte olan öğretmenleri küstürmüş oluruz. Bütün gazeteleri almak mümkün değilse tirajı 30 – 40 bin üzerindeki gazetelerin alınması daha uygun olur.

Atatürk’ün “Öğretmenler, Cumhuriyet sizden aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister” sözünü hayata geçirebilmek için öğretmenler günlük basını tarafsız olarak takip etmelidir. Sürekli okuyarak kendini yenilesin ki öğrencilerine faydalı olabilsin. Aynı şekilde öğretmenler öğrencilerini bir ideolojiye uygun değil bağımsız bir düşünceye sahip olmaları için uğraş vermelidir.

Saygılarımla.

05.09.2019

Mehmet Tapar

Emekli Öğretmen

"Mehmet Tapar" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku